کلیسای اچمیادزین در ارمنستان

کلیسای اچمیادزین در ارمنستان

هر کسی که با تور ارمنستان پا به این کشور می گذارد، در درجه اول به دنبال جایی برای استراحت می باشد، در واقع مکانی برای اینکه بعد از یک استراحت چند ساعته به آن ها توان و نیرویی دوباره داده باشد تا از تمام تفریحات، دیدنی ها و جاذبه های شهر ایروان دیدن کرده باشند. جاذبه های ارمنستان را از دست ندهید چون مطمئن سرتان کلاه خواهد رفت. یکی از همین جاذبه ها که واقعا نباید از لیست انداخت، کلیسای جامع اچمیادزین می باشد.

کلیسای اچمیادزین در ارمنستان

کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان تقریبا سه قرن بعد از میلاد مسیح ساخته شده است و بنای این کلیسا هنوز هم بعد از این سالها پا برجا مانده است. کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان که نام اصلیش کلیسای واغارشاپات می باشد فقط از سنگ درست شده است و در ساختن بنا از ماده ساروج استفاده نکرده اند. نه تنها از قدیمی ترین کلیساهای ارمنستان است، از معروفترین و محبوبترین کلیساهای این کشور به شمار می رود. کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان به دلیل اینکه فرهنگ و تاریخ مردم ارمنستان را نشان می دهد، به یکی از دیدنی های خوب ارمنستان برای گردشگران و مسافران تبدیل شده است.

نکته ای که دوست داریم از آن بدانید، درباره رومی‌ هاست که پس از ویران ساختن آرتاشات در سال ۱۶۳ پایتخت ارمنستان را به ولاش‌آباد منتقل کردند. پس از اینکه در سال ۳۰۱، مسیحیت به این منطقه آمد، تیرداد سوم دژ وِلاش‌آباد را ویران کرد و به‌جای آن کلیسای جامع اچمیادزین مقدس را بنا کرد. پس از اعلام شدن مسیحیت به‌عنوان دین رسمی در ارمنستان ، در سال ۳۰۱ وِلاش‌آباد یا همان اچمیادزینِ بعدی، به عنوان مرکز دینی این کشور برگزیده شد. پس باید چنین کلیسایی را از کهن ‌ترین کلیساهای ارمنستان دانست که به دست گریگور روشنگر ساخته شده ‌است. در سال ‌های اخیر نام شهر اچمیادزین به‌ صورت رسمی دوباره به واغارشاپات تغییر کرده ‌است ولی بیشتر منابع و افراد همچنان نام اچمیادزین را به‌ کار می‌ برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *