تور-ارمنستان-منتظرمان-است

چمدانتان را برای رفتن با تور ارمنستان ببندید!

در جایی مسافری پست گذاشته بود که : ” اگر تصمیم می گیرین به ارمنستان برید شک نکنید، تردید نداشته باشید، که کشوری با تاریخی غنی و دیدنی هایی بسیار دیدنی انتخاب کرده اید. پس چمدانتان را برای تور ارمنستان ببندید. ” این مسافر عزیز اشاره خوبی کرده است. آیا برای تور ارمنستان حاضر هستید؟ چمدانتان را بسته اید؟

باید عارض شویم که خواه برای یک برنامه آخر هفته برنامه ریزی می کنید یا یک سفر رویایی یک هفته ای، بستن کوله بار سفر یک کار خیلی مهم و در راستای آماده شدن برای سفر است. اینکه بدانید چه وسایلی را باید همراه داشته باشید و چه جور داخل این چمدان های نقلی بگنجانید نکته ای است که ممکن است سفر شما را شیرین یا خدای نکرده تلخ نماید. در بستن چمدان رعایت این نکات میتواند سفری دل انگیز و خاطره ساز برای شما رقم بزند.

چمدانتان را برای رفتن به ارمنستان ببندید

لباس های همه فن حریف با خود ببرید

اگر نمی خواهید در تمام عکس های سفر یک جور به نظر برسید، لباس هایی را انتخاب کنید که بتوانند در چمدان با بقیه وسایل زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند. در این زمینه لباس های تیره بی نظیر هستند. علاوه بر اینکه تا مدت زیادی تمیز به نظر می آیند بلکه چین و چروک در آنها کمتر مشخص می شود.

کفش هایتان را درست انتخاب کنید

کفش ها در چمدان ها فضای زیادی اشغال می کنند بنابراین انتخاب کفش مناسب تصمیم مهمی است. اگر در مورد فضای چمدان خود در مذیقه هستید، کفش هایی را انتخاب نکنید که فقط برای یک فعالیت کاربرد دارند. کفش های اسپورت و راحت را بردارید اما زیبایی آنها را هم در انتخاب لحاظ کنید.

کیف دستی خود را درست استفاده کنید

چیز های گران قیمت و حیاتی را در آنها نگه دارید تا خطر گم شدن یا جا ماندن در وسایل نقلیه را کاهش دهید. مدارک مورد نیاز، داروهای تجویزی، یک دست لباس اضافه، لوازم آرایشی و بقیه آیتم های حیاتی را برای اینکه مطمئن باشید در موقع نیاز در دسترس هستند را در کیف دستی خود بگذارید. کودکان در مسیر احتیاج به بازی یا کتاب و هر چیز دیگری دارند که با آن سرگرم باشند. اگر مایل نیستید کودکتان در مسیر حوصله خودش و شما را توامان سر ببرد، یک “قوطی بگیر و بنشین” طوری همیشه در کیف دستی خود داشته باشید.

تیمی کار کنید

اگر چند همسفر هستید، بهتر است که برخی از وسایل خود را در چمدان دوستانتان قرار دهید و بالعکس. به طور مثال بهتر است پدرم به جای اینکه تمام وسایل خود را در ساک خود بگذارد، برخی از لباس هایش را به من بدهد تا در ساک خودم بگذارم. با این کار اگر یک چمدان گم شد یا ربوده شد، مشکل خیلی حادی به وجود نمی آید.

زمان را در بسته بندی لحاظ کنید

اگر دقیقا می دانید که چه لباسی را چه زمانی می پوشید، آن ها را به ترتیب زمان در چمدان بگذارید تا راحت تر در دسترس باشند. به این ترتیب که چیز هایی را که در انتهای سفر می خواهید را در ته چمدان بگذارید و چیز هایی که در لحظات اولیه سفر احتیاج می شود را روی چمدان. به این ترتیب همیشه وسیله ای که می خواهید در روی چمدان قرار دارد!

از زیپ کیپ استفاده کنید

آنها باعث می شوند وسایل آرایشی بهداشتی نشت نکند و سایر وسایلتان در چمدان را خراب نکند. لباس های خیس شنا، لباس های کثیف، جعبه کلوچه های عصرانه و … را جداگانه در چمدان نگه دارید.

یک چمدان اضافه همراه ببرید

مسلما الان شما می توانید چمدان خود را ببندید. اما خرید ها و سوغاتی های سفر را نیز می توانید در آنها جا دهید؟ یک ساک کوچک شو را حتما درون چمدان اصلی قرار دهید تا بعدا بتوانید بدون دغدغه خرید های خود را از سفر بیاورید.

وسایل آرایشی بهداشتی خود را کاهش دهید. قبل از سفر از داروخانه سایز مسافرتی وسایلی که استفاده می کنید را بگیرید یا اگر در هتل اسکان دارید، از وسایل بهداشتی هتل استفاده کنیدو در آخر و مهم تر از همه، دوربین خود را جا نگذارید.

همچنین همواره در نظر داشته باشید که فضای خالی فضای هدر رفته است. بنابراین حتی اگر کفش اضافی با خود می برید، در چمدان نباید فضای داخل کفش خالی بماند. می توانید به طور مثال جوراب هایتان را در آن قرار دهید. البته یادتان باشد کفش ها را داخل یک کیسه پلاستیک قرار دهید تا لباس های شما را کثیف نکند.

وسایلی که سفر را شیرین می‌کنند

 باید به یاد داشته ‌باشید که بدترین زمان ممکن برای تصمیم‌گیری پیرامون برداشتن وسایل مورد نیازتان در سفر زمانی است که در حال بستن چمدان خود هستید، پس باید از قبل حسابی به آن فکر کنید. اولین قدم برای داشتن یک سفر بی‌دردسر این است که یک فهرست از تمامی لوازم و وسایل مورد نیاز خود تهیه کرده و پس از هر سفر و تجربه جدید آن را بازنگری و تکمیل کنید. قبل از شروع سفر، وسایل‌تان را مطابق این فهرست به دقت همراه خود ببرید. سبک مسافرت کنید. از حمل وسایل غیرضروری و حجیم خودداری کنید. در کل فردی آسانگیر باشید و در سفر زیاد سخت نگیرید. تا می‌توانید از تشریفات سفر کم کنید.در اینجا تمام چیزهایی که برای یک سفر خوب به آنها احتیاج دارید برای‌تان آورده‌ایم، البته نگران نباشید‌ لیست پیشنهادی آنقدر افراطی نیست که بارتان را سنگین کند.

چک لیست
* پول
* مدارک
* بلیت هواپیما، قطار یا اتوبوس
* واچر رزرو هتل
*  شارژر موبایل یا تبلت
* قرص‌های لازم
*  نقشه و راهنمای سفر مقصد
*  وسایل بهداشتی مثل برس، مسواک و….
*  سوزن و نخ
*  دوربین
*  کیسه فریزر
*  یک موچین کوچک
* گیره لباس یا سنجاق قفلی بزرگ
* یک بسته دستمال کاغذی
*  کپی تمام مدارک
*  کمی آبنبات یا شکلات

کرم ضدآفتاب این بار مهم‌تر از همیشه

در سفر قرار نیست در اتاق بنشینید پس بیشتر از همیشه به ضدآفتاب، عینک آفتابی و کلاه نیاز دارید. اشعه‌های مضر خورشید که تابستان را فصل قدرت‌نمایی خودش می‌داند، بیشتر از هر چیز روی چشم و پوست تاثیر می‌گذارد. یک عینک آفتابی راحت و سبک که ترجیحا فلزی نباشد و در گرما داغ نشود همراه یک کرم ضدآفتاب مرغوب می‌تواند راه‌حل خوبی برای محافظت از پوست و چشم‌های‌تان باشد. کلاه‌های لبه‌دار هم به عینک و ضدآفتاب کمک می‌کند و هم جلوی آسیب زدن آفتاب به موها را می‌گیرد، کلاه بزرگی انتخاب نکنید چراکه جای زیادی در چمدان می‌گیرد.

داروخانه با خود حمل نکنید

درست است که باید در سفر داروها و وسایل لازم برای حفظ سلامت را به همراه داشته ‌باشید اما لازم نیست یک داروخانه با خود حمل کنید. علاوه بر قرص‌های همیشگی‌تان برداشتن چند عدد قرص مسکن، ضدحساسیت و سرماخوردگی ، یک کرم ضددرد، یک کرم ضدخارش و چند چسب زخم کفایت می‌کند، البته یادتان باشد در مسافرت‌های خارجی قرص استامینوفن کدئین همراه خود نبرید چراکه همراه داشتن کدئین در بسیاری از کشورها جرم محسوب می‌شود.

دوربین‌های کوچک نه بزرگ و حرفه‌ای

از رکن‌های مهم هر سفری دوربین است اما باید حواس‌تان باشد که اگر دوربین‌تان دست‌وپاگیر یا نحوه استفاده آن نیازمند دانش و تجربه زیادی باشد، ممکن است خیلی برای یک سفر ساده مناسب نباشد چراکه تقریبا موفق به استفاده از آن نخواهید بود. دوربین‌های کوچک و به‌اصطلاح cyber shot به چند دلیل برای سفر گزینه‌های بهتری هستند؛ یکی اینکه همیشه در دسترس و کار با آنها ساده است، دیگر اینکه توجه دزدها کمتر به آن جلب می‌شود و اگر در شهر یا کشوری غریب باشید، می‌توانید با خیال راحت‌تری خاطرات‌تان را ثبت کنید.

کدام کفش را انتخاب کنید؟

حتما کفش راحت انتخاب کنید. مطمئنا با کفش کتانی نمی‌توانید روی شن‌های ساحل راه بروید، نمی‌توانید صحرانوردی کنید، حتی قادر نیستید از کوه بالا بروید، علاوه بر اینکه پاها را خیلی داغ می‌کند، باید چند بار پاها و کفش‌ها را بشویید تا از بوی احتمالی پا خلاص شوید، حتی جالب است بدانید در برخی مراجع گردشگری به گردشگران توصیه ‌می‌کنند که کتانی سفید به پا نکنند چراکه به سرعت توریست بودن آنها مشخص می‌شود و همین آنها را به یک طعمه خوب برای دزدها تبدیل می‌کند. یک جفت صندل یا کفش تابستانی راحت همراه داشته باشید. البته اگر قصد پیاده‌روی‌های طولانی دارید، به کفش کتانی هم نیاز پیدا خواهید کرد، مگر اینکه از راحتی و طبی بودن صندل‌های‌تان اطمینان داشته باشید. یادتان باشد کفش نو با خود برندارید چراکه احتمالا پای‌تان را اذیت خواهد کرد.

اگر یک همسفر کوچولو دارید

اگر به سفری خانوادگی می‌روید و می‌خواهید سفر خوبی داشته‌باشید، باید به نیازهای فرزندتان نیز حسابی توجه داشته ‌باشید. اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ است از او بخواهید اسباب‌بازی‌های دلخواهش را برای مسافرت انتخاب کرده و همراه خود بیاورد. اگر فرزندتان مدرسه می‌رود، به او اجازه دهید بازی‌های الکترونیکی، تخته نقاشی کوچک یا کتاب‌هایش را همراه بیاورد؛ اما برای کودکان کوچک‌تر چند اسباب‌بازی همراه خود بردارید و آنها را به تناوب در اختیارش بگذارید. مسافرت‌های طولانی با هواپیما یا حتی ماشین و قطار برای کودکان که مجبورند یک جا بنشینند، دشوارتر است، میان‌وعده‌های سبکی که کودکان دوست دارند هم انتخاب خوبی برای سرگرم‌کردن‌شان است. اگر نوزاد همراه دارید حتما همه وسایل مورد نیاز او  را همراه ببرید.

اگر با ماشین شخصی سفرمی کنید

شما در سفر با ماشین باید روغن ترمز و کلاچ روغن موتور، روغن گیربکس، روغن کمک و واسکازین دیفرانسیل‌ها و تمامی گریس‌خورهای گاردان و فرمان را کنترل و درصورت لزوم روانکاری کنید، یادتان باشد رینگ‌های آلومینیومی برای سفرهای خارج از جاده مناسب نیستند و احتمال شکستن آنها وجود دارد، رینگ‌های فابریک خودرو در چنین سفرهایی بهترین انتخاب است. همچنین لاستیک‌هایی که دارای گلهای جهت‌دار هستند و برای سرعت‌های بالا طراحی شده‌اند، برای خارج از جاده مناسب نبوده و علاوه بر اینکه به سرعت صدمه می‌بینند از کارایی مطلوبی برخوردار نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.