چقدر به تور ارمنستان علاقمند هستید؟

اگر به تور ارمنستان علاقه ای بسیار دارید و یکی از طرفداران فرهنگ، سنت، غذا، و یا معماری ارمنستان هستید، پس با ما همراه شوید که می خواهیم برایتان از معماری ارمنستان بگوییم که با تور ارمنستان این تجربه را در آینده نیز از نزدیک لمس خواهید کرد. این علاقمندی تا جایی پیش رفت که تصمیم گرفتیم برایتان از معماری ارمنی بگوییم. این دسته از معماری، نوعی معماری خاص است که بیش از ۴۵۰۰ سال توسط ارمنیان به کار گرفته می‌ شود. اما دستخوش تغییر بوده است و تا به حال پیشرفت ها و تغییراتی داشته است. این معماری رابطه مستقیمی با اقلیم و شرایط طبیعی و سرزمین کوهستانی ارمنستان دارد و بیشتر به طور مستقیم از تاریخ و فرهنگ ملت ارمنی تاثیر می گیرد. وجود انواع مختلف سنگ های معدنی خصوصا سنگ توف، که زیبایی این منطقه را دو برابر کرده اند و زیبایی خاصی به این نوع معماری بخشیده اند.

چقدر به تور ارمنستان علاقمند هستید؟

معماری ارمنی را باید مربوط به دوران قدیم دانست، مانند معماری که از زمان سلسله پادشاهی یرواندونی ها، آغاز شد و تا زمان پادشاهی ارمنستان بزرگ ادامه یافت و این گونه بود که معماری ارمنی دوران اول نام گرفت. شهرهای شبیه شهرهای امروزی هم در تاریخ معماری ارمنی که مربوط به دوران اول معماری ارمنستان هستند و در کتاب آناباسیس، کسنوفون نیز نام آنها آمده است که اینطوری نام برده شده اند :

آرماویر (ارمنستان)، یروانداشات (شهر باستانی)، آرتاشات، واغارشاپات، زاره هاوان، تیگراناکرت آرتساخ، همچنین بناهایی نظیر معبد گارنی، زاره هاوان و شهرهایی نظیر آنی (شهر باستانی)، دارویْنْک، آنی کاماخ، اوشاکان؛ و همچنین بناهای مذهبی مانند باگاوان، باگرواند، آشتیشاد، یریزا، حلقه معماری آن دوران ارمنستان را نشان می‌ دهند. و اما از مهمترین کلیساهای دیگر بگوییم که به نام های بازیلیکا (کاساغ، یرورک، تکور) هستند و تماما از سنگ می باشند؛ این ها نمونه های اصیل معماری ارمنستان به شمار می روند. و نیز دوین (شهر باستانی) را از قلم نیاندازم که تا سال های ۴۷۰–۴۷۱ میلادی ساخته شده است. این کلیسا نماینده دوره دیگری از معماری ارمنی به حساب می آید. تا اینجای داستان برایتان جذاب بوده است، البته بیشتر برای کاربران عزیزی که رشته معماری را خوانده اند؛ در این دوره کلیساهایی که دارای پوشش ساده و شیروانی بودند تبدیل به ساختمان های گنبددار شدند؛ گنبدهای ارمنی بعدها نمونه‌ای برای ساختن گنبدهای کلیساهای مسیحی اروپایی گردیدند. کلیساهای دیگری نیز بودند که در سده‌ های پنجم تا هفتم میلادی دیده شدند، و باید کلیسای سنت هریپسیمه و کلیسای سنت گایانه را نام برد.

کلیسای آختامار از کلیساهای مشهوری است که در سده دهم ساخته شده است. این کلیسا در جزیره آختامار واقع در دریاچه وان می‌ باشد؛ دریاچه وان را که حتما سر زده اید، اگر خیر، پس روی نامش کلیک کنید تا سفری مجازی دیگر را آغاز کنید. با تجربیات چند سده معماری ارمنی ایجاد ساختمان های سنگین و استوار دو یا سه طبقه نیز رواج یافت. از نمونه‌ های بارز اینگونه کلیساها نماز خانه نوراوانک است. صومعه گغارد هم به صورت سالن گنبددار می‌ باشد و در سده چهار میلادی بنا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *