چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت که واقع در استان مازندران هستند، بسیار زیبا و شگفت انگیز هستند. خلقتی از خداوند که در روستای ارست، روستایی که خود بسیار دیدنی و دارای جاذبه های گردشگری می باشد، قرار گرفته است. به طور دقیق اگر بخواهیم ناحیه روستای ارست را به شما معرفی کنیم،‌ در استان مازندران،‌ شهرستان ساری، بخش چهار دانگه،‌ دهستان پشتکوه می باشد.

مشابه این چشمه زیبا را تنها در سه کشور ترکیه،‌ آمریکا، و نیوزلند می بینیم که اتفاقا بر خلاف باداب سورت که در کشور ما در حد یک چشمه محلی می باشد، و از دیدنی های باقی مانده در کشورمان می باشد، از جاذبه های توریستی و پر بازدید نیز می باشد. 

چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه با آب های کاملا متفاوت می باشد که از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب این تفاوت حس می شود. یکی از آب ها شور شور می باشد و دیگری ترش و شیرین است.

چشمه شور باداب سورت استخر آبی کوچکی است که معمولا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و جهت درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستی بسیار مفید است که برای بیماران به ارمغان آورده شده است. 

چشمه های باداب سورت

نمایی از این چشمه زیبا

روستاییان با استفاده از تکنیکی که بین آن ها رواج دارد، سنگ های این صخره را داخل آتش گذاشته و بعد از اینکه خوب داغ شدند، آن ها را در آب گوگردی می گذارند. در صورت استفاده از آن، به التیام پوست و دردهای مختلف کمک می کنید. چشمه ای نزدیک این چشمه قرار گرفته است که ترش مزه است و دارای آبی زرد رنگ و نارنجی است، که از صخره ها نشت کرده است، منظور از این ترشی وجود اکسید آهن است که از قعر صخره ها به زمین آورده شده است.

جاری شدن آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، سبز، زرد و قرمز در اندازه های مختلف به وجود آورده است.

چشمه های باداب سورت

چشمه های زیبای باداب سورت

حوضچه هایی که با تماشای رنگ سرخ و زرد و … به ذوق و وجد خواهید آمد و بسیار دلپذیر و زیبا است. اما اگر خوش شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب سورت ببینید، از این هم شگفت زده تر می شوید. تلالو خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها در سایه روشن طبیعت شاید باور طبیعی بودن منطقه را برایتان دشوار کند. راههای دسترسی: برای رسیدن به باداب سورت از تهران شما می توانید یکی از این مسیرها را انتخاب کنید:

مسیر ۱ : تهران => سمنان => مهدیشهر => شهمیرزاد => فولادمحله => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت مسیر ۲ : تهران => ساری => کیاسر => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت کسانی که برای یک شب قصد اقامت در این منطقه را دارند می توانند از حسینیه روستای اروست به طور رایگان استفاده کنند و از مکانهای دیدنی شهرستان ساری لذت ببرند. چشمه های باداب سورت بعد از کوه دماوند، به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران در سال 1387 به ثبت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.