مناظر طبیعی ارمنستان

تور ارمنستان، علاوه بر این که برای شما لحظاتی شاد و فراموش نشدنی می سازد، بلکه با شامل شدن مناظر طبیعی اش، چشم هر بیننده ای را به خود وا می دارد که یکی از آن فلاتش است که سرزمین بلندی است و قسمتی از آن در شرق ترکیه واقع شده است، جنوب آن در گوجستان دیده می شود و جنوب غربی اش را در جمهوری آذربایجان می توان یافت. اما همه وهمه از اراضی آن به حساب می آیند. سطح کوه را فلات توف و گدازه نوزیستی یا قره‌ باغ، چاله‌ های زمین‌ساختی و یا آرارات، رشته‌ کوه‌ های چین‌ خورده زنگه‌ زور، دره له ‌یَز و کوه‌ های آتش ‌فشانی جاواختی، آرسیان تشکیل داده اند. فلاتی که از آن بسیار گفتیم و تعریف می کنیم، از خاک های بلوطی روشن، زرد و بلوطی پر رنگ پوشیده شده است. حتی مواد معدنی ارزشمند هم دیده می شود که شامل کرومیت، آلونیت، طلا، مس، سیانور، منگنز، فلزات پلی متال، نمک سنگ و تعدادی دیگر هستند.

مناظر طبیعی ارمنستان

بلندترین قله های کشور، قله آراگاتس یا آلاگیاز است که در شمال غربش واقع شده است. از قله های دیگرش، اشاره به قلل معروف بازوم، پامباک، آرگونی، شاخداگ و واردنیس هم خالی از لطف نیست.

ــ از رودها و دریاچه‌های ارمنستان چه می دانید؟

در بسیاری از منابع جغرافیایی می خوانید که اکثر رودهای ارمنستان یا به طور مستقیم به رود ارس ریخته می شوند و از طریق آن نهایتا به دریاچه خزر سرازیر می ‌شوند. کورا است که از گرجستان سرچشمه می گیرد و از طریق رود ارس به دریای خزر می ریزند. رود دیگری که نام می بریم، رود هرازدان است که از پایتخت ارمنستان یعنی شهر ایروان می‌گذرد و حدود ۱۵۰ کیلومتر طول دارد، رود آرپا که به دریاچه سوان متصل می ‌شود و حدود ۱۳۰ کیلومتر درازا دارد و رود وروتان یا بارگیوشات که ۱۸۰ کیلومتر طول را دارا می باشد، یکی از مهمترین رودهای ارمنستان به شمار می آید. از دریاچه‌های مهم فلات آن هم نیز سوان و وان می باشند که بسیار دیدنی و جذاب هستند.

ــ درباره پوشش گیاهی و محیط زیست کشور ارمنستان بیشتر بدانید!

پوشش گیاهی چنین منطقه ای را می توان در چاله ها یافت که گیاهان بیابانی خشک و یا نیمه بیابانی کوهستانی هستند که در امتداد رودها، چمنزارها و بیشه زارها دیده می شوند. علاوه بر پوشش گیاهی اش اشاره به مرال، شوکا، بز کوهی، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه‌ای، پلنگ و کفتار راه‌راه هم در اینجا لازم می باشد، به دلیل اینکه از بخش محیط زیست این منطقه به حساب می آیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.