مسجد شاکرین

مسجدی در بخش آسیایی شهر استانبول می باشد که به نام مسجد شاکرین می باشد و به مدت 5 سال طول کشید تا این مسجد ساخته شود، درست از سال 2005 تا سال 2009 که این پروسه به طول انجامید. و هم اکنون به عنوان یکی از مساجد مدرن ترکیه و جهان اسلام به شمار می رود.

به دلیل اینکه یکی از معماران این مسجد یک بانوی مسلمان است و به دلیل ساخت  این مسجد بسیار شهرت پیدا کرده است. البته معماری آن بر اساس پلان و نقشه خسرو تایلا صورت گرفته است و خانم زینب فادیللی اوغلو به عنوان مهندس معمار اهل این شهر، طراحی و تصحیح آن را به عهده داشته است.

با موافقت شهرداری استانبول، سفارش ساخت این مسجد توسط سمیحه شاکرین، یکی از خیرین، روی زمینی به مساحت ۱۰.۰۰۰ متر مربع و با زیربنای ۳۰۰۰ متر مربع داده شد و این ساختمان روی این زمین ساخته شده است.

مسجد شاکرین

ارتفاع مناره های این مسجد که دو تا هستند به 35 متر می رسد و این باعث شده است که این مسجد از سایر مساجد متمایز شود. و علت این تمایز، غیرمعمول بودن و مدرن بودن طراحی داخلی آن است. سه سمت این مسجد به صورت شیشه ای است. قسمت زنانه هم در بالکون قرار داده شده است. هم چنین توجه ویژه ای به جایگاه قرار گرفتن زن در این مسجد داده شده است. این مسجد دارای گنبدی با قطر 130 فوت می باشد.

مسجد شاکرین

کشور ترکیه دارای بیش از ۸۲ هزار و ۶۰۰ مسجد است که همه آنها توسط مردان طراحی شده اند، به جز یکی از آنها. این مسجد در شهر استانبول، با همکاری خانم زینب فادیلی اوغلو، متخصص طراحی داخلی، طراحی شده است.

فادیلی اوغلوی ۵۲ ساله، احتمالا اولین زنی است که تاکنون یک مسجد را طراحی کرده است. از زمان افتتاح این مسجد در سال ۲۰۰۹، وی هدایت کار طراحی ۲ مسجد دیگر در قطر را بر عهده گرفته و طرح هایی را برای مراکز مذهبی در لندن و نیویورک ارائه داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.