مالتا :

در قلب مدیترانه، جزیره ای کوچک به نام مالتا قرار دارد که در گذشته بخشی از خاک آن در ایتالیا بوده است. پایتخت این جزیره بسیار زیبا والتا می باشد و هم چنین بناهای تاریخی بسیاری در این جزیره پر از جاذبه دیده می شود. هم چنین از دیگر نکات آن قرار گرفتن آن در جنوب اروپا می باشد و اینکه نقش استراتژیکی مهمی در طول تاریخ داشته است.

زبان :

زبان ایتالیائی، عربی و هم چنین زبان انگلیسی هم در این جزیره صحبت می شود.

جغرافیا:

جغرافیای این جزیره را این طور می توان بیان کرد که دربرگیرنده سه جزیره مسکونی به نام‌های مالتا (Malta)، گُزو (Gozo)، و کومینو (Comino) و سه جزیره نامسکون کومینوتو (Cominotto) و فیلفلا (Filfla) و سنت پاول (St. Paul) می باشد که در مرکز دریای مدیترانه قرار دارد.

درباره اندازه و پهناوری این جزایر روی‌ هم‌ این طور گفته شده است که ۳۱۶ کیلومتر مربع پهناوری آن است و اینکه در ۹۳ کیلومتری جنوب جزیره سیسیل (ایتالیا) قرار دارد، از طرف دیگر در ۲۹۰ کیلومتری شرق تونس است و در ۲۹۰ کیلومتری شمال لیبی قرار گرفته‌اند.

مالتا

مالتا

بلندای این جزایر کم است و بلندترین نقطه آن که در کرانه‌های جنوب غربی این جزیره اصلی قرار گرفته، تازوتا (Ta’Zuta) نامیده می‌شود و ۲۵۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . بلندترین نقطه جزیره گزو تادبیگی (Ta’Dbiegi) است و بلندای آن از سطح دریا، ۱۹۰ متر می‌باشد.

آب و هوا :

در صورت قدم گذاشتن در این جزیره، مشاهده خواهید کرد که خاک جزایری که در این جزیره بسیار زیبا قرار دارند، معمولا سنگلاخی و کم درخت هستند.

درست است که در برخی از نقاط آن، نمایی سرسبز دیده نمی شود، اما در برخی از دره های آن خاکی حاصلخیز وجود دارد که زمینه ای برای رویش گیاهان است. جنگل های بوسکت (Buskett) در کرانه‌های جنوبی جزیره هستند که در دره‌ای پرآب و در میان شمار زیادی تخته سنگ‌ قرار گرفته‌اند؛ این از نقاط قابل توجه این منطقه می باشد. در این جنگل ها درخت های صنوبر و پرتقال هم رویش دارند.

اما در مورد آب و هوای این جزیره، باید گفت که مدیترانه‌ای است، ولی زمستان های معتدل و بارانی و تابستان های گرم و خشک دارد.

گردشگری :

از جاذبه های گردشگری این جزیره می توان به سواحل و کرانه‌ های آن اشاره کرد، که بیشتر به چشم می آیند.

گفتنی است که امروزه مهمانخانه‌ های مجهزی در سرتاسر جزایر مالتا ساخته شده‌اند. ایرانیانی که قصد سفر به این جزیره را داشته باشند، به علت عدم وجود سفارت آن در تهران، باید از طریق سفارت اتریش اقدام به اخذ ویزا نمایند.

 مردم :
پیشینه مردم این منطقه به تبار سامی برمی گردد که با اعراب هم خویشاوندی دارند. هم چنین اقلیت‌هایی از ایتالیایی‌ها، سیسیلی‌ها و اعراب نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

دین مردم :

۹۸٪ مردم این جزیره، پیرو آئین کاتولیک رم هستند.

سیاست این جزیره :

درباره سیاست این جزیره باید عارض شد که دارای حکومت جمهوری می باشد و دارای یک مجلس قانونگذاری است که ۶۵ نماینده را دارا می باشد. هم چنین رئیس‌جمهور این جزیره، ادوارد فِنِچ آدامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *