صومعه-ریلا

صومعه ریلا

یکی از نمادهای فرهنگی، تاریخی و معماری بلغارستان که جز جاذبه های گردشگری کشور بلغارستان نیز می باشد، که بسیار زیبا می باشد و به نام صومعه ریلا می باشد. این صومعه بسیار زیبا از داخل و هم از بیرون بسیار زیبا و دیدنی می باشد و تاریخچه جالبی دارد.

صومعه ای بسیار زیبا در گوشه ای از کوه های ریلا که در میان منظره ای فوق العاده، بین رودخانه های دراشلیاویتسا (Drushlyavitsa) و ریلسکا (Rilska) می باشد و چهره ای زیبا و دیدنی از این صومعه را به نمایش گذاشته است. این صومعه در ارتفاع 1147 متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله ریلا تا صوفیه تقریبا 117 کیلومتر است و شهر بلاگواگراد در فاصله 41 کیلومتری آن قرار دارد.

ساخت این صومعه توسط زاهدی بلغاری بوده است که اولین زاهدی بود که در این منطقه مستقر شد و زندگی اش را وقف روزه داری و عبادت پروردگار کرد. تاریخ پیدایش این صومعه را می توان به رابطه مستقیمی بین آن و سنت ایوان، زاهد بلغاری، دانست. زیرا این صومعه بسیار دیدنی در نیمه اول قرن دهم ساخته شد.

صومعه ریلا

1. تصویر کلی صومعه ریلا

در ابتدا این صومعه کوچک بود و این که در کنار غار محل عبادت ایوان قرار داشت، و توسط شاگردانش بنا نهاده شده بود. پس از مرگ او در سال 946، سنت ایوان در همین غار به خاک سپرده شد. اشیای به‌جامانده از ایوان توسط تزار پیتر، در دوران حکومتش، به صوفیه منتقل شد و در آنجا نگه‌ داری می‌شد. اما بعد از چند سال و در سال 1469 این آثار مقدس به صومعه برگردانده شد.

با گذشت قرن ها این صومعه به شکل امروز اش در آمده است که این تغییر از قرن نوزدهم شکل گرفته است. تنها بخش کوچکی از بال شرقی صومعه در قرن بیستم ساخته شده است. از قدیمی ترین ساحتمان های این صومعه، برج هرلیو (Hrelyo)، می باشد که در قرن چهاردهم ساخته‌ شده است. هم چنین می توان به کلیسایی در آن اشاره کرد، کلیسای کوچک تجلی خدا (Transfiguration of God) که در طبقه پنجم و آخر و در ارتفاع 24 متری برج قرار دارد. امروزه درهای برج هرلیو در روزهای تابستان (1 ژوئن تا 30 سپتامبر) به روی گردشگران باز است.

صومعه ریلا

2. نمای داخلی صومعه ریلا

مساحت کلی صومعه که شامل اقامتگاه و کلیسا می باشد، 8000 مترمربع است. هم چنین محوطه صومعه، معبد مریم باکره، برج هرلیو، موزه، اقامتگاه و دیگر ساختمان‌ ها توسط یک دیوار سنگی 22 متری احاطه‌ شده‌اند. در حدود 300 اتاق در صومعه وجود دارد که 100 تای آن‌ ها سلول‌ های رهبانی بوده‌ اند. نمای داخلی و خارجی کلیسای مریم باکره با نقاشی های زیبا پوشانده شده است. همچنین موزه صومعه نیز دارای قطعه ها و آثار تاریخی جالبی است، این موزه میزبان صلیب رافائل معروف است، صلیبی به ابعاد 43 در 81 که با هنرمندی بی‌نظیر و تماماً از چوب ساخته‌ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *