صنایع دستی ارمنستان را می شناسید؟

صنایع دستی ارمنستان را می شناسید؟

اخیرا شاهد افتتاح فروشگاه های صنایع دستی فراوانی در سطح شهر هستیم. این امر را می توان به عنوان رشد صنعت گردشگری و پیشه و هنر در ارمنستان تلقی کرد. در این فروشگاه های صنایع دستی، شما می توانید سوغاتی های متفاوتی ساخته شده از چوب، سفال، سنگ اوبسیدیان، همچنین ظروف سفالی سنتی و جعبه های مخصوص جواهرات، عروسک ها و انواع و اقسام متفاوتی از صنایع دستی، پیدا کنید. هنرمندان ارمنی به غیر از سنگ و چوب، هنر و سلیقه خود را با نقاشی کردن بر روی پارچه یعنی هنر باتیک، نیز ارائه می دهند. در این فروشگاه ها گلدان ها و جعبه های جواهرات کنده کاری شده از چوب درخت آلو، زرد آلو و گردو به تعداد فراوانی یافت می شود، که مهارت ساخت و طرح آن ها توجه شما را قطعا جلب می کند.

کنده کاری های نفیسی از چوب و المثنی صلیب های (خاچکارهای) معروف باستانی جواهر سازان نیز بسیار رایجند. جواهر سازان با کاربرد طلا وسنگ های گرانبها و نیمه گرانبها هنرشان را ارائه می دهند. حال آنکه سنگ بسیار جذاب اوبسیدیان نیز قلم اصلی دیگری محسوب می شود، که برای ساختن لوازم دکوری میزهای تحریر و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. هنر جواهرسازی به زمان های باستانی برمی گردد. بر طبق یک افسانه قدیمی، صدها قرن پیش، مردم کوهستانی ارمنستان ماموریتی از خدا خورشید دریافت کردند : گرانبها ترین فلز را که شامل نور توانمند وگرم من است، گسترش وتوسعه دهید.

صنایع دستی ارمنستان را می شناسید؟

امروزه شاهد اجرای این پیغام از طریق کارهای هنرمندانه جواهر سازان ارمنی هستیم. برای به دست آوردن این جواهرات، شما می توانید از دو جواهرفروشی های بزرگی که در مرکز شهر واقع هستند و یا از دیگر جواهر فروشی هایی که در سطح شهر پراکنده هستند ملاقات کنید.

گالري ملي ارمنستان :
گالری ملی ارمنستان در ميدان جمهوری مركز شهر ايروان واقع شده است . تاريخ تاسيس اين موزه به 1921 ميلادی بر مي گردد.
گالری ملی ابتدا به عنوان بخش هنری موزه دولت تاسيس گرديد و سازمان دهي آن به مارتيروس ساريان هنرمند و جهانگرد معروف ارمني سپرده شد . اولين نماد فعاليت گالری نمايشگاه آثار هنرمندان ارمنی در ايروان بود. مدت كوتاهي بعد مجموعه نقاشي هايي كه در دانشكده لازاريان مسكو نگهداری می شد به اين گالری انتقال داده شد . در دوره نسبتا كوتاه از عمر گالری مجموعه ای ارزشمند بالغ بر 20000 عنوان از آثار ارمنی، روسی و اروپای غربی در آن جمع شد .
دنالتو ، تين تورتو ، فراگونارد ، كوربت ، روسيو ، سروف ، كان دينسكي ، چگال ، آيوازيان ، ساريان ، ياكولوف و گارزو از جمله هنرمندانی می باشند كه باعث مشهوريت گالري شده اند.
در سال 1935 بخش هنري به موزه هنر انتقال داده شد و در سال 1947 گالری دولتی ارمنستان نام گرفت و در سال 1991 به گالری ملی ارمنستان تغيير نام يافت .
گالری ملي ارمنستان امروزه جذابترين مركز هنری در اين كشور می باشد. فعاليت های موثر آموزشی و علمی گالری و عضويت يافتن در گالری هاي مختلف بين المللي را مي توان به عنوان اقدامات مفيد و شاخص آن نام برد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *