شهر وان

در دنیای زیبای اطراف ما، شهر کوچکی در بین مرز ایران و ترکیه قرار دارد که شاید حتی تعدادی از گردشگران و یا مردم عادی از وجود آن بی خبر باشند. این شهر زیبا به نام وان شهری مرزی و بسیار جذاب می باشد که می توانید لذت سفر به آنجا را تجربه کنید. یا با قطار و یا با اتوبوس و یا حتی  با وسیله نقیله شخی خودتان به دیدار این شهر پر از جاذبه بروید.

سه مرز زمینی برای سفر به این شهر واقع در مرز ایران و ترکیه وجود دارد که :

1- مرز رازی- کاپیکوی

2- مرز سرو- اسندره

3- مرز بازرگان- گورباغ

در واقع اولین مرز زمینی معرفی شده، مرز زمینی رازی کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به شهر وان می باشد و از لحاظ زمانی، یک ساعت و سی دقیقه زمان برای طی کردن این راه می باشد.

مرز زمینی سرو (Sero) که در ادامه گفته شده است، همانند مرز رازی محدودیت زمانی ندارد و همیشه فعال است، به همین دلیل اکثر کسانی که با تور به شهر وان سفر می کنند از این مرز عبور می کنند. گفتنی است دسترسی به این مرز، از طریق شهر ارومیه است.

جمع بندی زمانی مسافت تا این شهر بسیار زیبا :

از تهران تا تبریز به این صورت است که : 7 ساعت * تهران تا ارومیه : 9:30-10 ساعت * تبریز تا ارومیه : 2:30- 3 ساعت

از تبریز تا مرز رازی به شرح رو به رو است : 3-3:30 ساعت * ارومیه تا مرز سرو : 30 دقیقه * تبریز تا مرز بازرگان : 4 ساعت

مرز رازی تا شهر وان : 1- 1:30 ساعت * مرز سرو تا شهر وان : 4 ساعت * مرز بازرگان تا شهر وان : 3:30 ساعت

زبان مردمان وان :

وان به عنوان شرقی ترین شهر ترکیه، شهری کرد نشین با جمعیتی حدود 600/000 نفر می باشد که مردمش به زبان ترکی کردی صحبت می کنند و هم چنین باید گفت که هیچ کدام از مردم آن جا به زبان انگلیسی مسلط نیستند.
نام قدیمی شهر وان اورارتو (Urartu) بوده است، و دارای مردمی خونگرم و مذهبی می باشد و بیشتر خانم ها حجاب دارند. 

معرفی هتل :

جهت استراحت و ساکن شدن هتلی در این شهر می باشد که چهارستاره است و به نام  Resmina می باشد و نزدیک میدان اصلی شهر قرار دارد.

شهر وان

میدان بشیول یکی از میدان های شهر وان :

این شهر بسیار جذاب و با سابقه ای از داشتن مردمان خونگرم و خوب شامل دو خیابان اصلی و مهم است که به نام خیابان جمهوریت (Cumhuriyet) و کاظم کارابکیر (Kazim Karabekir)  شناخته می شود و هم چنین همه برندها، رستوران ها، کافی شاپ ها و فروشگاه های وان داخل این دو خیابان قرار دارند.

علاوه بر دیدنی های جذاب و جالب، یا محیط دوست داشتنی این شهر بسیار زیبا، نکته ای توجه گردشگران را به خود جلب خواهد کرد و آن استفاده از سلول های خورشیدی جهت استفاده از گرما و انرژی خورشید می باشد. البته گفتنی است که این سلول های خورشیدی در داخل شهر وان به وفور دیده نمی شود، بیشتر ممکن است آن ها را زمانی که به سمت دریاچه و یا اسکله می روید، روی سقف خونه ها مشاهده کنید.

بعد از کمی گشتن برای صرف نوشیدنی رفتیم کافی شاپ. یکی از خوردنی های دلچسب ترکیه، باقلواست. باقلواهای ترکیه، شیرینی بسیار مناسبی دارن و اصلاً دل رو نمی زنه و برای ما خیلی جالب بود که این باقلواها که مشخصاً قبلاً پخته شدن چطور بعد از گرم شدن دوباره، همچنان ترد و شکننده ست.

اسکله دریاچه از مناطق دیدنی وان :

دریاچه وان بزرگترین دریاچه ترکیه ست و آبش بسیار تمیز و خوش رنگ می باشد. هم چنین دارای مسیری بسیار زیبا، سرسبز و پر از آرامش است.

جزیره آکتامار :

این جزیره دارای کلیسایی می باشد که پیشینه جالبی درباره نامش دارد و داستان های مختلفی در این باره وجود دارد، اما معروف ترین داستانش این است که دختری بنام تامارا (شاهزاده تامارا یا دختر کشیش اعظم کلیسا) دل به پسری روستایی می بندد و برای اینکه این پسر بتواند خودش را با شنا به جزیره برساند، هر شب آتشی در جزیره روشن می کرده است.

خبر این دیدارهای شبانه به گوش پدر شاهزاده تامارا می رسد. او هم در یک شب طوفانی آتشی در قایقی روشن می کند و قایق را به امواج دریاچه می سپارد.  پسر که در حال پیدا کردن تور قایق بوده است، خسته می شود و در دریا غرق می شود. در لحظات آخری که اسیر امواج بوده است، از سر ناچاری نام دختر را فریاد می زند و همین اسم بعدها برای نام جزیره و کلیسای موجود در آن استفاده شده است.

باید به این نکته اشاره کرد این منظره دریاچه از بالا بسیار زیبا، بی نظیر و باشکوه است.

شهر وان

شهر وان

گربه هایی با رنگ چشم های متفاوت :
شاید با دیدن نام این عنوان کنجکاو شده باشید که موضوع چه می تواند باشد. در سال 1999 نسل گربه های وان رو به انقراض بوده اند و تنها حدود 90 گربه از این نژاد باقیمانده بودند.

به همین دلیل دولت ترکیه برای نگهداری و ازدیاد نسل آن ها مرکزی را تاسیس کرد که به خانه ی گربه وان (Van Kedisi Evi) مشهور است و نزدیک دانشگاه یوزینجی ایل شهر وان می باشد. این نژاد کمیاب از گربه های وان، اغلب سفید و پشمالو هستند و علت معروف بودنشان متفاوت بودن رنگ چشم هایشان می باشد؛ رنگ یکی از چشمهای این گربه ها آبی و چشم دیگرشان کهربایی است. 

گفتنی است که این گربه های وان تنها جفتی از گربه ها بودند که حضرت نوح آن ها را سوار کشتی خود کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.