شهر قدیمی دیاربکر در ترکیه

با تور ترکیه که ممکن است بسیاری از گردشگران از طریق آن به کشور ترکیه سفر کرده باشند، شهر دیاربکر یا آمِد قرار گرفته است که در واقع شهری در جنوب شرقی کشور ترکیه می باشد. شهر دیاربکر را می توان از قدیم شهرهای ترکیه و نیز از شهرهای مهم و عمده‌ای در جنوب شرقی ترکیه دانست که در بستر و جلگه‌ های رودخانه دجله واقع شده است و در مرکز ایالت دیاربکر بوده است. حتی در سرشماری رسمی سال ۲۰۱۰ اعلام شده است که این ایالت به تعداد ۱٫۵۲۸٫۹۵۸ نفر جمعیت را دارا می باشد. هم چنین می توان این شهر را از بزرگترین شهرهای کردستان ترکیه دانست و نیز جز دومین شهر بزرگ ترکیه در منطقه آناتولی جنوبی بعد از غازی عینتاب به حساب آورد. هم چنین این شهر دارای برج و باروی تاریخی استواری می باشد که در زمان‌ های گذشته به عنوان پادگان لشکریان عثمانی برای نبرد با لشکر ایران به کار می‌ رفته‌ است. حتی گفتنی است که ایرانیان، عرب‌ ها، ترک‌ ها و مغول‌ ها در دوره‌ های گوناگون بر این شهر و باروهای آن فرمانروی می کرده اند.

شهر قدیمی دیاربکر در ترکیه

این شهر را می توان جز مهمترین شهرهای کردنشین ترکیه دانست، که از بزرگترین شهرهای کردنشین در کردستان ترکیه می باشد؛ با عنوان غیر رسمی پایتخت کردستان ترکیه شناخته می‌شود. در واقع این واژه از طرف دولت مورد قبول نیست و در مورد آن بحث‌های طولانی جریان دارد. از گذشته در داخل ترکیه، این شهر را به خاطر هندوانه‌ های بزرگش می شناسند و به این دلیل بوده است که آن جا بسیار طرفدار داشته است.

یکی از مساجد این شهر بسیار زیبا

دوره معاصر این شهر :

در قرن بیستم بود که به عبارتی جز دوران خشونت و نا آرامی برای این شهر محسوب می شده است. در طی جنگ جهانی اول، بیشتر جمعیت آشوری و ارمنی این شهر از شهر اخراج شدند. بعد از محاصره امپراتوری عثمانی، سربازان فرانسوی سعی کردند که شهر را اشغال کنند.

در دهه نود بود که بیش از سه هزار روستا در اطراف این شهر از سوی دولت ترکیه تخلیه شده‌ است. علت اصلی کوچاندن مردم از روستاها در برگه‌ های شورای امنیت ملی ترکیه، ممانعت از حمایت و پشتیبانی روستاییان از اعضای پ ک ک عنوان شده‌ است.

کوه‌هایی که در این منطقه بسیار زیبا قرار گرفته اند :

قرجه‌داغ (۱۹۳۸ متر), پیرعجمان (۲۰۱۰ متر), مهراب (۲۱۰۰ متر), آدم (۲۱۰۰ متر), لیس (۲۲۲۰ متر), سوپلیس (۲۲۸۰ متر), کوز (۲۲۸۳ متر), قردیلک (۲۳۵۰ متر), بربهیو(۲۵۹۳ متر), اندوک (۲۸۳۰ متر)، از کوه هایی هستند که در این منطقه قرار گرفته اند.

اماکن تاریخی را در زیر نام برد ایم :

  • مسجد جامع دیاربکر
  • مسجد شیخ مختار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.