تور ارمنستان ـ ایروان ارمنستان

شاعری سرشناس در ارمنستان

از بین مکان هایی که در تور ارمنستان دیدن می کنید، فراموش نکنید از آرامگاه هوانس گریگوریان شاعر، مترجم، روزنامه نگار و زبان‌شناس ارمنی نیز بازدید کنید. وی در سال 1946 بود که در شهر گیومری ارمنستان متولد شد. شاعری سرشناس که فارغ التحصیل رشته زبان شناسی از دانشگاه دولتی ایروان است. برخی وی را بزرگ ترین شاعر معاصر ارمنستان و یکی از چهره‌ های مهم فرهنگی کشور می دانند.

 

شاعری سرشناس در ارمنستان

اولین مجموعه شعری که او سرود به نام «آوازهای بدون موسیقی» بود که در سال 1975 منتشر شد. هم چنین 4 سال بعد مجمو عه شعر «پاییزی کاملا متفاوت متعلق به سال 1979» را سرود . «باران به مناسبتی غمگین1982 »، «ساعت‌های دیرگذر(1986)» ، «فرشته‌های از آسمان کودکی(1992)»، «میان دوسیلاب(1996)»، «نصف وقت(2002)» و «اعتدالین(2005)» از دیگر کتاب‌ های این شاعر ارمنی هستند که توسط او سروده شده است. این شاعر پس از تحمل دو سال بیماری در نوزدهم بهمن ماه سال 1391 در گذشت.

اما به گفته این شاعر ارمنی، یکی از کتاب هایش با حمایت وزارت فرهنگ ارمنستان منتشر شده است و قرار است 12 کتاب از آثار شاعران معاصر دیگر نیز ترجمه و چاپ شوند. مجموعه شعر «قدم‌ ها و سایه‌ ها» سروده هنریک ادویان با ترجمه مارینا بنیاتیان نخستین اثر از مجموعه شعر ارمنی بود که تیرماه منتشر شده بود.

با وجود تعاریفی که از آثار گریگوریان شده است، نیز اشاره به روح خلاق و نگاه عرفانی وی به شهر و کشوری که در آن زاییده شده است محدود نمی‌ شود. وی در شعر خود به واژه‌ ها جان بخشیده و زیبایی خاصی را در شعرهایش به کار برده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *