روستای گرمه

در ایران روستایی با نخل های بلند و بسیار زیبا پوشیده شده است، روستایی که شامل تالابی می باشد، و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد 750 متر و آب و هوای آن کویری و خشک به دلیل قرار گیری در مجاورت کویر است؛ این روستا، روستای گرمه نام دارد.

 

مردم گرمه به زبان قدیمی صحبت می کنند و خور را “هسب” می گویند.

قلعه، قبرستان کشته ها، امامزادگان و استودان گبرها، از جمله آثار تاریخی و دیدنی روستای گرمه محسوب می شود.

نام این روستا با نام مازیار عجین شده است. به این صورت که مازیار  فارق التحصیل رشته معماری از دانشگاه پاریس می باشد که به همراه همسر فرانسویش و پدر و مادر، زندگی شهری را رها کرده و خانه اجدادی را به اقامتگاهی زیبا برای کویر دوستان تبدیل کرده است.

روستای گرمه

1. روستای گرمه

اقامتگاه مازیار دارای هفت اتاق است که به سبک بسیار زیبایی تزیین شده است . غذاهای طبخ شده مادر مازیار بسیار لذیذ و خوشمزه است و خستگی سفر طولانی را از تن هر مسافری بدر می کند .

موسیقی سنتی همراه با هم نوازی دف فضایی روحانی به محفل مسافران می بخشد.

روستای زیبا چند سالی است که میزبان توریست‌های زیادی بوده است. این روستا 700 کیلومتر با تهران و 200 کیلومتر با یزد فاصله دارد و از دو طریق جاده یزد – طبس یا سمنان- نائین می‌توان به آن رسید.

جمعیت این روستا حدود 200 نفر می باشد که اغلب از طریق کشاورزی و حقوق بازنشستگی امرار معاش می‌کنند. در گرمه دو مدرسه دبستان و راهنمایی وجود دارد و نوجوانان برای ادامه تحصیل باید به خور بروند.

روستای گرمه

2. روستای گرمه

مردمان گرمه دارای زبان قدیمی هستند و خور را «هسب» می‌گویند. قلعه، قبرستان کشته‌ها، امامزادگان و استودان گبرها از جمله آثار تاریخی و دیدنی روستای گرمه محسوب می‌شوند.

 مسیر اول : مسیر شهر خور به سمت مهرنجان و یزد پس از طی مسافتی در حدود 27 کیلومتر به جاده فرعی نیشابور و گرمه می رسید که پس از طی 8 کیلومتر , تابلوی نخلستان گرمه قابل رویت است .

مسیر دوم : مسیر شهر خور به سمت یزد پس از طی مسافتی در حدود 10 کیلومتر به جاده خاکی میرسید که در صورت ورود به آن پس از طی مسافتی در حدود 15 کیلومتر وارد روستا خواهید شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *