روستای هامانه

در گوشه کنار این کشور پهناور روستای کوچکی می باشد که بسیار زیبا و دیدنی است. روستایی ییلاقی به نام روستای هامانه، که در مسیر اردکان ـ خرانق قرار دارد، البته 12 کیلومتر تا خرانق راه دارد. درباره موقعیت جغرافیایی آن گفتنی است که ارتفاع آن از سطح دریا 2150متر می باشد. این روستای زیبا با داشتن کوه یبه نام کوه هامانه دارای 3003 متر ارتفاع از سطح دریا می باشد و سومین کوه بلند استان یزد است.

قدمت روستای هامانه زیبا به عقیده برخی از مورخین به قبل از اسلام بر می گردد و نمونه ای از آن در لغت نامه دهخدا آمده است که به طور کامل و جامع و مفصل توضیح داده است. حتی نویسنده کتاب پرستشگاه زرتشتیان نیز این بنای هامانه را مربوط به قبل از اسلام دانسته است.

هم چنین در کتاب هایی درباره روستای هامانه و اینکه چگونه محلی بوده است شرح داده شده است، به طور مثال در کتاب تاریخ اردکان تالیف آقای علی سپهری اردکانی آمده است که این منطقه تفرجگاه و بیشه گاهی بوده به نام «هامون» که بهرام گور برای شکار به این بیشه می آمده است.

روستای هامانه

تصویری از روستای ییلاقی هامانه

در بالا اشاره به قدمت و تاریخچه این روستای زیبا کردیم، اما گفتنی است که در حال حاضر روستای هامانه که در اصطلاح محلی به آن «هومین» گفته می شود، دارای بناهای تاریخی زیادی می باشد، که از جمله این بناها می توان به خانه های چهار صفه قدیمی معروف به خانه های« گبری»، مسجد و حسینیه روستا، برج روستا، کلات یا قلعه خانه (بنای سنگی بالای کوه)، آسیاب آبی و تنوره، آسیاب های دستی اشاره کرد.

بناهای سنگی و ساباط های روستا و سد سنگی (بیش از ۲۰۰سال قدمت دارند و جز اولین سدی است که در استان یزد به ثبت رسیده است) و مهم تر از همه مقبره سلطان پیرغیب است که با دو کاشی نبشته موجود که بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد، بر این مزار وقف شده است.

روستای هامانه

زمستان در روستای هامانه

مردم روستا ابتدا به کشاورزی و دامداری مشغول بوده اند و بعدها با توجه به نیاز مردم در شهرها و روستاها، منظور گرم کردن حمام ها و غیره می باشد که مردم هامانه به شغل هیزم کشی رو آوردند و تقریبا حدود 90 نفر شتر در روستا بوده که عده ای ساربان هستند و وظیفه حمل هیزم ها را از روستا به شهرهای اطراف دارند. این کار خیلی از نیازهای شهرهای یزد و اردکان را تامین کرده است. عده ای هم به شغل تخت کشی، شکار، دونه بری، حلاجی، سید بافی، کاربافی، کاربافی، نخ ریسی و طناب بافی مشغول هستند و از این طریق امرار معاش می کنند. بعضی از شغل ها هم فصلی هستند مانند انغوزه گیری، ذغال سوزاندن، برداشت زیره، انغوزه، تدرو، بالنگو، ریواس و … که بعدا عده ای جهت کار به معادن اطراف رفتند.

از صنایع وارد شده به این روستا می توان صنعت زیلو بافی را نام برد که از  استان اصفهان وارد هامانه شده است، و در سال 1346 شمسی بود که صنعت قالی بافی از شهرهای یزد و اردکان وارد  این روستا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *