روستای محمدآباد کوره گز

روستای محمدآباد کوره‌گز که یکی از روستاهای کویری ایران می باشد، در جنوب دشت کویر واقع شده است، که از توابع خور و بیابانک واقع در استان اصفهان است.

روستای محمد آباد کوره گز در میانه جنوبی کویر بزرگ قرار دارد، که به عبارتی از جنوب به دامنه کوههای ریگ کله، و از طرف دیگر، قم کوشک و کوه جن و از شمال به شنزارهای دشت کویر محدود می شود.

این روستای بسیار زیبای کویری تنها یک سکنه دارد. عبدالحسین 80 ساله به نتهایی زندگی می کند. داستان تنهایی او بر این قرار بوده است که در زمان جوانی عاشق دختری از اهالی روستا بوده اما موفق به ازدواج با او نمی شود.

پس از مدتی هم همه اهالی روستا به علت دورافتادگی و خشکسالی روستا را ترک می کنند. اکنون تنها ساکن این روستا عبدالحسین است. او هرگز ازدواج نکرده و به نتهایی در سن 80 سالگی به کشاورزی می پردازد تا امرار معاش کند.

روستای محمدآباد کوره گز

روستای محمدآباد کوره گز

روستای محمدآباد کوره گز از تنها روستاهایی در ایران است که بسیار به مرکز کویر نزدیک است. در نزدیکی روستا کوهی صخره ای با سنگهای سیاه قرار دارد که شنهای روان تا نزدیکی قله آن پیشروی کرده اند . این کوه به کوه جن مشهور است .

جمعیت این روستا در سال ۱۳۸۴ یک نفر بود و ساکن آن پیرمردی ۸۰ ساله با نام عبدالحسین بود. در سال ۱۳۸۵ هم کسی در این روستا زندگی نمی کرد و تنها چند زارع برای آبیاری از خور به روستا مراجعه می‌کنند. خانه‌های روستا متروکه بوده و شن‌های روان بعضی از آنها را پوشانده‌است.

راههای دسترسی مسیر خاکی شهرستان خور به سمت شمال پس از عبور از روستای عروسان به محمدآباد کوره گز منتهی می‌گردد.

مسیر دوم مسیر روستای مصر به سمت شمال غربی پس از عبور از روستای فرحزاد، غرب تخت عباسی، شرق تخت عروس و منطقه گدار ریگی به روستای محمدآباد کوره‌گز منتهی می‌شود.

مسیر دیگری برای دسترسی به روستا از سمت روستای طرود (شمال دشت کویر) وجود دارد که فقط بوسیله خودروهای دو دیفرانسیل قابل عبور کردن است. این مسیر به موازات محور ارتباطی جندق – معلمان می‌باشد و از باتلاقهای کویر مرکزی عبور می‌کند.

به همین دلیل است که فقط در ماه‌های خشک سال قابل تردد است. کشاورزی محمدآباد دارای قناتی قدیمی است که آب آن برای کشاورزی و دامداری استفاده می‌شود. محمدآباد روستایی سرسبز است و پوشش گیاهی داخل روستا از درخت‌های نخل و گز و کشت‌های جو و سبزیجات تشکیل شده است. این روستا آخرین نقطه دارای آب و پوشش گیاهی در جنوب دشت کویر است.

کنار روستا آب‌انباری تازه‌ساز وجود دارد. کشاورزی در محمدآباد به صورت کرت‌های کوچک جو و سبزیجاتی از قبیل ترب انجام می‌شود. درخت‌های نخل دارای خرمای نامرغوبی هستند که بیشتر اقلام آن برای مصرف دام است. دامداری اصلی در کل این منطقه نگهداری شتر است. 

روستای محمدآباد کوره گز

قناتی در روستای محمد کوره گز

در روستای محمدآباد کوره گز در زمان های گذشته این روستا در نزدیکی راه های تاریخی عروسان به حلوان و جندق به بیدستان و طرود قرار داشته که آلفونس گابریل و سون هدین به آن اشاره کرده اند . این روستا دارای خانه های خشتی زیبا و نخلهای بلند است . استقامت در برابر سختی کویر , هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *