روستای برگ جهان

الزامی وجود ندارد که تنها در تابستان و بهار سفر کنیم، گاهی سفر به روستای برگ جهان در پاییز و زمستان هم می‌چسبد، وقتی که مقصد و دسترسی به آن نیازمند طی کردن راه طولانی و دشواری نباشد.

حتما هم لازم نیست خیلی در پی ناشناخته‌ها باشیم، گاهی دیدن روستاهای اطراف شهری که در آن زندگی می‌کنیم و آشنا شدن با آداب و رسوم اهالی و دیدن مناظر طبیعی هم می تواند تجربه منحصر به فردی باشد.تنفس هواي پاک و ديدن آسمان آبي غنيمتي است که شما مي توانيد طي مدت يک ساعت و در فاصله حدود 50 کيلومتري هر کجاي اطراف تهران به آن برسيد. آب و هواي برگ جهان در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاييز و زمستان سرد است. البته درست است که هواي روستا در پاييز سرد است، اما ديدن اين روستا را در پاييز به شما توصيه مي‌کنيم. زيبا‌ترين مناظر ممکن را در پاييز برگ جهان مي‌بينيد نه تابستان و بهار. درختان روستا در اين فصل ترکيبي از رنگ‌هاي گرم نارنجي و زرد و قرمز و قهوه‌اي مي‌شوند و ناخودآگاه گرما را مهمان وجودتان مي‌کنند.

روستای برگ جهان

روستای برگ جهان

موقعیت و تاریخچه :

روستای زیبای برگ جهان از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات، با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 44 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 50 دقیقه عرض شمالی ، در ضلع شمال غربی لواسان بزرگ، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده است. رودخانه برگ جهان، از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می ریزد.

 

طول رودخانه برگ جهان 10 کیلومتر و مساحت حوضه آن 39 کیلومتر مربع می باشد. متوسط شیب بستر رودخانه 13% و متوسط ضریب جریان به متر مکعب در ثانیه 4/0 می باشد. حجم آب سالیانه 5/12 میلیون متر مکعب ( بده متوسط سالانه ) می باشد. ارتفاع روستای برگ جهان از سطح دریا 2026 متر است. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. برگ جهان از جمله روستاهای قدیمی منطقه لواسانات است. سفال های به دست آمده از لایه زیرین این روستای کوهستانی نشانگر قدمت تاریخی این روستاست. طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تخریب و به جای آن ها ساختمان های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. محلات سر ده، پا ده، رودبار و شاهان کالبد روستای برگ جهان را تشکیل می دهند که متاسفانه از نظر معماری هویت آنها دگرگون شده است. فقط در محله سرده بقایای معماری سال های میانی دوره پهلوی به جا مانده است. مردم روستای برگ جهان به زبان فارسی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

روستای برگ جهان

رودخانه برگ جهان

جاذبه های گردشگری :

روستای کوهستانی برگ جهان با چشم اندازهای جذاب ارتفاعات اطراف گسترده باغات سرسبز و مزارع پیرامون حواشی رودخانه برگ جهان و مسیرهای زیبای کوچه باغ های روستا یکی از زیباترین و جذاب ترین روستاهای استان تهران به شمار می آید. این روستای زیبا با مناظر دلفریب و جلوه های کم نظیر به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می کند.

 

آب و هوا :

آب و هوای روستا در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. البته درست است که هوای روستا در پاییز سرد است اما دیدن این روستا را در پاییز به شما توصیه می کنیم. زیباترین مناظر ممکن را در پاییز برگ جهان می بینید نه تابستان و بهار. درختان روستا در این فصل‌ ترکیبی از رنگ‌های گرم نارنجی و زرد وقرمز و قهوه‌ای می‌شوند و ناخودآگاه گرما را مهمان وجودتان می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.