روز تولد ملكه در هلند

روز تولد ملكه در هلند، که روز تولد ملکه در آن روز است، مصادف با روز 30 آوریل، که این روز جشن گرفته می شود و به عنوان یک تعطیلی رسمی قلمداد می شود؛ حتی در صورتی که این جشن به روز یکشنبه بیفتد، آن را به یک روز جلوتر می اندازند و به این صورت که در 29 آوریل برگزار می گردد.

هم چنین روز تولد ملکه این کشور را به عنوان روز اتحاد ملی می شناسند. این جشن و سنت که از دیرباز رواج داشته است، از سال 1885 تقریبا ایجاد می شود که تا به امروز پا بر جا مانده است و به نوعی سنتش حفظ شده است.

روز تولد ملکه در واقع روز تولد ملکه فعلی نمی باشد، بلکه روز تولد مادر ملکه در این روز می باشد.

در آن زمان، ملكه «ويلهلمينا» بر هلند حكومت مي‌كرد. اين رسم در زمان ملكه‌هاي بعدي نيز ادامه يافت تا اين‌كه در سال  1905حزب ليبرال اين جشن را نوعی سمبل وحدت ملی معرفی کرد که امروزه به مادر ملکه فعلی به ارث رسیده است.

روز تولد ملكه در هلند

روز تولد ملكه در هلند

بعد از تاجگذاری ملكه «بئاتريس»، ملکه برای ادامه‌ي سنت ديرين و بزرگداشت ياد مادرش اعلام كرد كه جشن تولد ملكه، همانند سابق، در 30 آوريل جشن گرفته ‌مي‌شود.

در این روز بسیار بزرگ، مردم لباس های نارنجی رنگ می پوشند. علت پوشیدن رنگ نارنجي ‌در این روز به سنتی دیرین برمی گردد که از دوران شاه ویلیام، نخستین پادشاه این کشور، در بین مردم رسم شده است و تا به حال ادامه پیدا کرده است. به این دلیل بود که خانه نارنجی محل قانون گذاری هلند شد.

علت برپایی این بود که این روز را به عنوان روز وحدت و يكپارچگي ملی هلند اعلام کردند و مردم نشانه ای از این رنگ را با خود به همراه داشتند، به این صورت که سر تا پا نارنجی بود.

روز تولد ملكه در هلند

تصویری از روز تولد ملكه در هلند

در اغلب كشورهاي اروپايي خانواده‌هاي معروف و منسوب به خاندان‌هاي سلطنتي، رنگي ويژه براي خود دارند كه آذين‌بندي منازل و لباس‌هاي رسمي‌اشان با آن انجام مي‌شود.

جشنی که برگزار می گردد در دو شهر مختلف می باشد که ملکه در آن شرکت می کند. از سیاستمداران کشورهای دیگر هم در این روز دعوت می شود تا در این حشن شرکت کنند. هم چنین این جشن به صورت مستقیم از تلویزیون پخش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *