جذابیت های زیبای تور ترکیه

رودی مهم در ترکیه

از جاذبه های گردشگری دیگر تور ترکیه، رودهای آن می باشد که بسیار زیبا و دیدنی هستند. بسیاری از شماها که علاقمند به طییعت هستید، مطمئنا بازید از یک رود زیبا را از دست نخواهید داد. رودی معروف که شاید به اسم آن را شنیده باشید، اما در واقع تا به حال بازدیدی از آن نداشته اید.

 

رودی مهم در ترکیه

رود ارس نام رودخانه‌ای نسبتاً پرآب و خروشان است و از کوه ‌های بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه می گیرد. برای بازدید از چنین رودی باید از مرز ترکیه و ارمنستان رفته و به رود آرپا چای برسید که نقطه پیوستن آن ها می باشد. اما مرز مشترک آن با نخجوان است که به طول 11 کیلومتر است و شما مسافران عزیزی که چنین مرز بین ایران و ارمنستان را رد می کنید، دوباره مرز مشترکی بین ایران و جمهوری آذربایجان را می بینید.

تا به حال به این فکر کرده اید که ممکن است ریشه نام رود ارس به چه بر می گردد؟! ریشهٔ واژهٔ فارسی «ارس» و واژه‌ های یونانی و ارمنی مربوطه احتمالاً از مادی اَرَخسAraxs است که برگرفته است از نیاایرانی Raxša- که یعنی «تیزرو» می باشد و به معنی آنچه که سرعت دارد می باشد. در سنن ارمنی رود ارس را به نام آراست نوه بزرگ خاندان افسانه‌ای ارمنی هایک می شناسند که بسیار جالب می باشد. نکته جالبی که دراین باره باید بدانید، این است که در قرآن کریم از قومی بنام اصحاب رس یاد شده که طبق کتاب عیون اخبار الرضا و روایتی از امام علی اصحاب رس قومی بودند که در حاشیه رود ارس زندگی می کرده و درخت صنوبر را عبادت می نمودند.اصحاب رس جزو اقوامی بودند که بر آنان عذاب نازل شد.

جزیره‌های ارس

نکته جالبی درباره رود ارس می باشد که خود دارای 805 جزیره کوچک و بزرگ است که خالی از سکنه هستند و به زبان محلی آن ها را شام می نامند. کار جالبی که انجام داده اند، آمده اند بیشتر این جزایر را شماره گذاری کرده اند و به جای نام از شماره استفاده می کنند. اما برخی هم دیده می شود که نامی روی آن ها قرار گرفته است. به نام های خُرامه، بویدوز، پیرواتلر، قره‌قباح و کثیری. که این چند جزیره ای که نام بردیم، دارای چراگاه های خوبی هستند.

و اما شعر بسیار زیبایی از نظامی درباره ارس گفته شده است که آن را برای شما آورده ایم :

ارس را در بیابان جوش باشد                                                                             چو در دریا رسد خاموش باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.