در امتداد بوسفور با تور استانبول

بوسفور تنگه ی باریکی است که دریای سیاه را به دریای مرمره متصل کرده است و بخشی اروپایی را از مناطق پهناور پشت ساحلی آناتولیا جدا می کند.

این کانال پیچ در پیچ، ۳۰ کیلومتر درازا و حدود ۲ کیلومتر پهنا دارد که در Runneli Hisari تا ۷۵۰ متر باریک می شود.

بوسفور
این تنگه، زمانی توسط جیسون و آرگوناتس که به دنبال پشم طلایی می گشتند، و هم در ۵۱۲ قبل از میلاد، توسط سپاهیان داریوش شاه در نبرد با Sycythianها پیموده شد اما امروزه کشتی های تفریحی، معابر وقایق های ماهیگیری آن را فرا گرفته اند. کرانه های پر درخت آن با دهکده های زیبای ماهی گیری، عمارت های عثمانی و ویلاهای شهروندان متمولی استانبول اشغال شده است. دو پل معلق زیبا بر روی آن قرار گرفته اند.

اولین پلی که همواره اروپا را به آسیا متصل می کرد، پل بوسفور (یا به ترکی Bogazici Koprusu) واقع در Ortakoy است که در ۱۹۷۳ افتتاح شده است و در آن زمان چهارمین پل بلند جهان (1.0740 متر مکعب) به شمار می آمده است. در سال ۱۹۸۸ توسط پل مهمت سلطان فاتح درRumeli Hisari امتداد پیدا کرد. سفر قایقی بر بوسفور که از پِرا در Eminonu شروع می شود، هر مقداری که برایش خرج کنید ارزش دارد. گذرگاهی که میان اروپا و آسیا قرار گرفته است در ابتدا از Besiktas و سپس زنجیره ای از دهکده های جذاب و دیدنی را فرا می خواند. شما می توانید برای دور برگشت در قایق بمانید یا هر کجا که می خواهید پیاده شده و با اتوبوس یا تاکسی باز گردید.
جانب شمال لنج، از نمای سفید خیره کننده ی بیرونی قصر Dolmabahce و از جوار قصر Cirgan که در سال ۱۹۱۰ در آتش سوخت اما امروزه به عنوان هتلی مجلل بازسازی شده است، می گذرد. پس از توقف در Besiktas، جایی که می توانید موزه ی دریایی و پارک Yildiz ببینید، از زیر پل بوسفور خواهید گذشت.

در زیر آن در انتهای غربی پل، دهکده ی Ortakoy قرار دارد که به واسطه ی مسجد آب نمای اش معروف است. این دهکده ی فضای دلپذیری دارد، همراه با فروشگاه ها، گالری های هنری، غرفه های کتاب فروشی و کافی شاپ ها ورای پل، در ساحل مقابل، قصر Beylerbeyi قرار دارد که اقامتگاه تابستانی و منزلگاه شکار است که در سال ۱۸۶۵ برای سلطان عبدلی العزیز ساخته شد.

اگر همین طور به گذر از حومه ی با شکوه آرناووتکوی و بابک ادامه دهید، به زودی به قلعه ی نظامی مستحکم Rumeli Hisari می رسید. این بنا به دستور مهمت دوم در سال ۱۴۵۲ در آمادگی برای آخرین یورش او به قسطنطنیه آغاز و طی چهار ماه تکمیل شد. دیوارهای آن یک پارک زیبا را احاطه کرده است که یک سالن تئاتر سر باز همراه با سن رقصهای محلی و برگزاری کنسرت در تابستان در آن وجود دارد. در کرانه ی مقابل قلعه ی نظامی کوچک و قدیمی تر Anadolu Hisari قرار دارد و قدمت آن به سال ۱۳۹۰ بر می گردد.

جنوب قلعه، نمای بیرونی منسوخ مزین Kucuksu Pavilion، عثمان که در نقطه ی خوش آب و هوا که به عنوان آب های شیرین آسیا معروف است، قرار دارد.

در آن سوی پل سلطان مهمت فاتح، قایق در Kanlica در کرانه ی آسیایی توقف می کند، دهکده ی مشهوری که به واسطه ی ماست هایش معروف است. بخش بالایی بوسفور با دهکده های ماهیگیری خوش منظره که عبارتند از Tarabya، Sariyer و Rumeli Kavagi پوشیده شده است جایی که می توانید در یکی از بیشمار رستوران های دریایی عالی آن غذا میل کنید. در Sariyer همچنین شما می توانید از موزه ی Sadberk Hanim دیدن کنید ، مجموعه ای خصوصی که بین سال های ۵۰۰ قبل از میلاد تا دوران عثمانی را پوشش داده و در دو ویلای چوبی قرن نوزدهم جای گرفته اند.
آخرین ایستگاه در بخش آسیایی، Anadolu Kavagi نام دارد، مکانی خوش منظره مشرف بر قلعه ای که توسط بیزانتینی ها ساخته شده است. این لنج چندین ساعت از زمان شما را می گیرد. تعداد بسیاری میان کافی شاپ ها و ماهی تازه برای ناهار وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *