دریاچه-عباس-آباد-بهشهر

دریاچه عباس آباد بهشهر

از آثار تاریخی استان مازندران، می توان به مجموعه تاریخی دریاچه عباس آباد بهشهر اشاره کرد. مجموعه باغ های عباس آباد در 9 کیلومتری شهرستان بهشهر قرار دارد و در دامنه رشته کوه های البرز و در میان جنگل های انبوه قرار گرفته است. از جمله مهم‌ ترین و بزرگ ترین باغ‌ های تاریخی ایران که به عنوان یکی از باغ‌های ایرانی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است، همین مجموعه باغ های عباس آباد است.

این مجموعه شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری می باشد که از آثار دیدنی و زیبای این منطقه می باشند. این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌ های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری ساخته شده است که در محلی که پیشتر خرگوران نام داشت ساخته شده‌ است و در حال حاضر مهم‌ ترین باغ غیر کویری ایران به‌ شمار می‌ آید و وسعت آن نزدیک به ۵۰۰ هکتار است.

دریاچه عباس آباد بهشهر

دریاچه عباس آباد بهشهر

در ادامه این مجموعه زیبا دریاچه ای بزرگ و زیبا می باشد که تاریخی و بیار زیبا است و وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار را دارا می باشد. هم چنین همراه با عمارتی می باشد که در مرکز آن، در شهرستان بهشهر استان مازندران قرار گرفته است. شاه عباس دریاچه ای در وسط دره ای عمیق با بستن سدی محکم ایجاد نمود که آب های زمستانی را از اطراف و با کمک کانال هایی جمع آوری و در تابستان مقدار زیادی اراضی برنجکاری را سیراب می سازد.

 

بنای میان آب :

دریاچه عباس آباد بهشهر

بنای میان آب

در وسط این دریاچه بزرگ که بالغ بر 10 هکتار می باشد عمارتی قرار گرفته است که به  ارتفاع 18 متر می باشد و در فصل آب گیری دریاچه به زیر آب می رود و گیگاه فقط سقف آن از آب بیرون است. اما در فصول کم آبی تمام عمارت از آب بیرون می ماند و قابل مشاهده است. اما قسمت شگفت انگیز این مجموعه این است که این ساختمان با اینکه بیش از نیمی از س ال را در زیر آب به سر می برد اما پس از گذشت سال ها هنوز هم پا بر جا و مستحکم است.

این بنا که با مصالح آجر و ساروج ساخته شده است، در میانه آب واقع شده است و در اصل پایه ای برای کاخی بوده که اکنون اثری از آن موجود نیست. در کنار دریاچه عباس آباد بهشهر باغ بزرگی به وسعت 140 هکتار می باشد که شامل امکانات تفریحی نظیر رستوران، چایخانه، نمازخانه می باشد که بازدید و اقامت از این دریاچه را راحت تر می کند.

هم چنین قایق سواری در دریاچه عباس آباد بهشهر نیز ممکن می باشد و توسط قایق های پدالی انجام می شود که یکی از جاذبه های آن برای لذت بردن از محیط  این دریاچه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *