دره توبیرون

در استان خوزستان، شهرستان دزفول، دره ای بسیار زیبا و شگفت انگیز به نام دره توبیرون می باشد، که از دیدنی های طبیعی بکر و زیبا و شگفت انگیز این شهرستان می باشد که به خصوص در فصول گرم سال، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است و طرفداران زیادی را به سمت خود می کشاند.

مسیر این دره به طول چند کیلومتری در بخش سردشت می رسد که در 20 کیلومتری شمال شهر دزفول واقع شده است. با مشاهده دیواره‌ های رفیع و بلند آن که هم چنین مملو از درختان انگور، انجیر وحشی، برگ ‌‌های شاووشان، آبشارها و آبچکان ها  می باشند، حتما به وجد خواهید آمد و لذت خواهید برد. گفتنی است این مناظر دیدنی جلوه های بسیار زیبایی به این دره ها داده اند و ذهن آدمی را به خود مشغول کرده و بسیار شگفت انگیز است.

دره توبیرون

1. دره توبیرون

موضوعی که مورد توجه است، در رابطه با گرما و آب و هوای این شهر است، با وجود این که در شهر دزفول گرمای بالای 40 درجه می باشد، اما جای تعجب دارد که در این دره باد خنکی می وزد که آرامش خاصی را به میهمانان و گردشگرانش می دهد. دمای آن تا 25 درجه و کمتر نیز می رسد و همین امر سبب شده فرصت گردشگری در طبیعت در ماه های گرم سال از این منطقه نیز فراهم شود.

این دره بسیار رفیع و زیبا، حاصل هزاران سال فرسایش آبی حاصل از بارندگی های فصلی درحوزه های بالاتر و سرازیر شدن تند آب ها در کوه و تپه های آن می باشد. طوری که در فصول خشک، عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده و آب سفره های زیر زمینی را جمع کرده و آب در کف دره جاری می شود، به نحوی که در بعضی از قسمت ها، از دیواره و کف دره آب زلال تراوش می کند.

 

دره توبیرون

2. نمایی از دره توبیرون

اين دره زیبا و دیدین دارای دو آبشار است كه همراه با طبيعت زيبای این دره، عجین شده است و مناسب براي گردشگری و گردشگران است. راه دسترسي به اين آبشارها 30 كيلومتر جاده آسفالته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *