رادیو تلویزیون ترکیه

درباره شخصیت های معروف استانبول چه می دانید؟

در سفری که گردشگران با تور استانبول به این شهر دارند، علاوه بر این که به بازدید از مکان های دیدنی آن می روند، نیز بسیاری علاقمند هستند که از شخصیت های معروف آن شهر بدانند. به عنوان نمونه یکی از شخصیت های معروف، ازدمیر آصف می باشد که متولد 11 ژوئن 1923 بوده است و در شهر آنکارا در تاریخ 28 ژانویه سال 1981 از دنیا رفته است. که این دوره در ترکیه را دوه جمهوریت حساب می کنند.

درباره شخصیت های معروف استانبول چه می دانید؟

ازدمیر آصف شخصیت معروفی که او را با نام اصلی خالد ازدمیر آرون می شناسند، در خانواده ای سرشناس متولد شده است که نام پدرش هم محمد آصف بوده است و در شورای امور خارجه عضو بوده است. ازدمیر محبت پدری را زیاد ندید و در سال 1930 بود که پدرش از دنیا رفت. در همین زمان بود که با خانواده اش تصمیم به نقل مکان به این شهر را گرفتند و برای تحصیلات ابتدایی و راهنمایی به مدرسه گالاتاسرای رفت. در این مدرسه ادبیات ترکی توسط اساتید سرشناس تدریس می‌شد. در همین زمان بود که به ادبیات علاقمند شد. آصف، سال 1942 از دبیرستان پسرانه کاباتاش که یکی از بخش های اروپایی شهر محسوب می شود، فارغ التحصیل شد. در دانشگاه دو سال در دانشکده حقوق و سه سال در دانشکده اقتصاد تحصیل کرد.

مدتی هم در اداره بیمه و روزنامه زمان و طنین مشغول به کار شد که به عنوان مترجم فرانسه کار می کرد. آصف شاعری متبحر نیز بود که در اولین اشعاری که سروده بود، اشعار تک بیتی و رباعی‌ های ممتاز و منحصر به‌ فردی دیده می شد.

از نمونه اشعاری که سروده است، اشعار «بعد از شعر چه می‌شود؟» می باشد که با ترجمهٔ داریوش محمدی مجد است و توسط نارنجستان کتاب منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.