جشن گوجه فرنگی

مطمئنا Tomatina را شنیده اید و به گوشتان آشنا می باشد. همانند جشن آب در تایلند، این جشن هم با آب برگزار می گردد. نام این جشن، جشن گوجه فرنگی می باشد در آخرین چهارشنبه ماه اوت در نزدیکی شهر والنسیا در کشور اسپانیا برگزار می گردد.

این جشنواره جالب  و هیجان انگیز که سالانه توجه بسیاری از گردشگران و یا مردم را از گوشه کنار جهان به خودش جلب می کند، باعث شده است که سالانه تعداد زیادی شرکت کننده در این جشنواره شرکت کنند و یک صد تن گوجه فرنگی را در یک نبردی خیابانی به طرف همدیگر پرتاب کنند.

تاریخچه جشن گوجه فرنگی

این طور می توان شرح داد که این جشنواره جذاب به تاریخچه ای در گذشته بر می گردد که دارای ماجرای جالبی است. این داستان به زمانی برمی گردد که آخرین چهارشنبه ماه آگوست در سال 1945 بوده است. در میدان اصلی شهر که عده ای از غول پیکران و کله گنده ها در حال رژه رفتن بوده اند، باعث می شود تا توجه عده ای از جوانان به آنان جلب شود و باعث می شوند تا این جوانان به سمت آنان بروند.

جشن گوجه فرنگی

1. کامیون حمل گوجه فرنگی

علت این توجه به این دلیل بوده است که این پسران جوان می خواستند در رژه این غول پیکرها و کله گنده ها شرکت داشته و جایی برای خود باز کنند.

با توجه به این که این پسرها نیروی بسیار زیادی را به این رژه وارد می کنند باعث می شوند که یکی از شرکت کنندگان به زمین بخورد و زمینه خشمگین شدن آن ها را فراهم می کنند، این فرد که بسیار خشمگین شده بود شروع به زدن هر کسی که در جلوی راهش بوده می کند و به سمت جلو هجوم می آورد.

این جریان باعث می شود تا این خشم و هیاهو شروعی برای خشم مردم شود تا در بازار به طرف یکدیگر گوجه پرتاب کنند. اما این قضیه به دخالت نیروی پلیس ختم شد و به این نبرد پایان داده شد. سال بعد جوان های شهر دعوا را خودشان آغاز کردند و مهمات گوجه فرنگی را با خودشان آوردند. با اینکه در طی چند سال متمادی توسط نیروهای پلیس متوقف می شدند اما جوان ها بدون اطلاع از اینکه خودشان بدانند، پافشاری روی این دعوا داشتند و به این دلیل تاریخ ساز شدند و جشنی را به وجود آوردند که در این سال ها برگزار می گردد.

البته این جشن در سال های اوایل دهه 1950 ممنوع بود، اما شرکت کنندگان به هر نحوی شده این جشن را برگزار می کردند و اهمیتی به این موضوع نمی دادند. حتی حاضر به دستگیر شدن هم بودند و هم دست از رسوم جدید بر نمی داشتند. و با این حال که ممنوعیتی در این باره بود، ولی در هر صورت با پافشاری این جونان این جشن آزاد شد و هر ساله شرکت کنندگان این جشن بیشتر و بیشتر شد و به این شکل امروزی در آمد.

جشن گوجه فرنگی

2. جشن گوجه فرنگی

اصلاحات صورت گرفته در رابطه با جشن گوجه فرنگی

در سال 1950 اجازه برگزاری این جشنواره توسط شورای شهر بدون محدودیت داده شد، اما بعد از مراسم بسیاری دستگیر می شدند ولی به سرعت آزاد می شدند.

جشنواره‌ ای که شهرداری اجازه آن را داده بوده، و با گوجه فرنگی پیوند داشت، و هم چنین رسومات و سنت های دیگری را هم در دل خود اضافه کرده و ترکیب کرده بود. مثل جشنواره اب پاشی که شرکت کنندگان با ظرف های آب به همدیگر آب می‌پاشند و سنت هایی مشابه آن اما در سال 1957 دوباره قانونی مبنی بر ممنوعیت آن وضع شد و با متخلفین برخورد می کردند.

در سال 1959 دوباره قانون جشنواره گوجه فرنگی تصویب شد و به عبارتی این جشنواره قانونی شد.

از سال 1975 تا  1980 این جشنواره توسط سان لوییس برتران سازمان دهی می شد و هم چنین کسی که گوجه‌ها را حمل می‌کرد، زیرا تا قبل از آن آن هر کس باید خودش گوجه فرنگی را حمل می کرد و به جشن می آورد.

با اینکه جریان تحولی داشت تا این جشن به صورت رسمی تصویب شود، اما نتیجه خوبی به دنبال داشت و باعث شد سالانه شرکت کنندگان بسیاری در این جشن حضور داشته باشند.

در سال 2002 این جشنواره پر از هیجان و جالب را تبدیل به یک جشنواره توریستی بین المللی کردند و باعث شد هر ساله تعداد زیادی گردشگر در این روز به این مکان بیایند.

و این طور شد که هر ساله، در آخرين چهارشنبه ماه آگوست، بيش از 3000 نفر در شهر Bunol در اسپانيا جمع می شوند، و بيش از 100 هزار کيلوگرم گوجه‌ فرنگی را به سمت همديگر پرتاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.