جشن شکرگذاری

در کشور کانادا و آمریکا جشنی به نام جشن شکرگذاری برگزار می گردد که در این روز شکرگذاری از خداوند به خاطر نعمت هایش را به جا می آورند. البته کانادایی ها این جشن را در روز دوشنبه ماه اکتبر برگزار می کنند که نام دیگر آن Thanksgiving می باشد و از روزهای تعطیلی رسمی می باشد.

اولین جشنی که به این مناسبت اجرا شد در سال 1565 بود که در فلوریدا بر پا شد. بعد از آن در سال 1612 بود که این جشن را به طور رسمی یا به عبارتی به رسمیت بین مردم اعلام کردند و از آن به بعد بود که مردم کانادا و آمریکا هر ساله این روز را جشن می گیرند و با خانواده هایشان به دور هم می آیند. آمریکایی ها این روز را در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر هر سال جشن می گیرند.

جشن شکرگذاری

1. جشن شکرگذاری

گفته شده است که این جشن، طبق تاریخ، هیچ ریشه مذهبی ندارد. و از طرفی این جشن مصادف با فصل برداشت محصول نیز می باشد که نام دیگر آن Harvest Season است. در بسیاری از کشورها این جشن را مانند جشن های دیگر برگزار می کنند. حتی ما هم در ایران این جشن را برگزار می کنیم که به نام جشن مهرگان می باشد. جشن مهرگان از هزاران سال پیش در بین مردم ایران مرسوم بوده است و حتی بعد از اسلام نیز ادامه داشته است. گفتنی است جشن مهرگان در شانزدهم مهرماه برگزار می شود که در تقویم اوستایی نام روز و نام ماه هر دو “مهر” است که نام دیگری است برای “میترا” یکی از خدایگان مهم ایرانیان باستان (حتی پیش از دین زردشت) که پایه دین میترایی است، آیینی که در اروپا هم نفوذ بسیاری داشته است.

جشن

2. نمایی از غذای جشن شکرگذاری

غذای اصلی این شام که در جشن شکرگذاری برگزار می گردد، یک بوقلمون درسته Roasted Turkey است. در کنار بوقلمون بسیاری غذاها و همین طور شیرینی ها نیز مصرف می شود که بسته به عادت مردم و رسم و رسومات آنها متفاوت است. بعضی از این خوراکی ها عبارتند از:

  • مربای کرن بری Cranberry Sauce
  • پوره سیب زمینی( Mashed Potato)
  • شیره گوشت (البته با آرد مخلوط و پخته شده و معمولا از شیره گوشت بوقلمون استفاده می شود یا Gravy
  • هم (گوشت ران خ.و.ک که مثل کالباس آماده می شود
  • پای کدو تنبل (نوعی شیرینی که با کدو تنبل درست می شود(Pumpkin Pie)

همان طور که عرض کردم ممکن است خوراکی های دیگری هم سر سفره حاضر باشد. همین طور ممکن است بعضی ها برخی از این خوراکی ها را نخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *