تونگا

در قاره اقیانوسیه، اقیانوس آرام جنوبی که در مرکز خط روز گردان می باشد، کشوری قرار دارد که به نام تونگا می باشد و بسیار زیبا و دیدنی است و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. این مجمع الجزایر که حدودا در یک سوم راه از نیوزلند به هاوایی قرار گرفته است، در جنوب ساموآ و در شرق فیجی است.
درباره پایتخت این کشور زیبا و دیدنی که نیز پادشاهی می باشد، گفتنی است که نوکوآلوفا نام دارد و زبان‌های رسمی این کشور انگلیسی و زبان خود کشور هستند. در بین کشورهای قاره اقیانوسیه، این کشور زیبا که معرفی کردیم تنها کشور پادشاهی این قاره می باشد. با این حساب 98 درصد جمعیت این کشور از نژاد پلی‌نزی می‌باشند و تقریبا 60 درصد جمعیت کشور در جزیره دیگری ساکن هستند.

تونگا

1. نمایی از جزایر تونگا

تاریخ
درباره تاریخ و تمدن این کشور این طور گفته شده است که این کشور جذاب و دیدنی در سال 1900 تحت حمایت بریتانیا در آمده بود. اما چند سال بعد، حدودا در سال 1970 بود که این کشور اعلام استقلال از بریتانیا را کرد.

روز ملی این کشور، مصادف با روز تولد پادشاه این کشور است.

 

سیاست
پادشاه تائوفا آهائو توپوی چهارم در سال 1967 در این کشور به قدرت رسیده و هنوز هم به عنوان پادشاه این کشور در آن حکومت می کند.

در سال 2006 میلادی بود که فلتی سه وله سمت نخست وزیری را به دست آورد.

 

جغرافیا
این کشور به اندازه عرض جغرافیایی ۱۵ درجه جنوبی و طول جغرافیایی ۱۷۳ تا ۱۷۷ درجه غربی می باشد. پایتخت این کشور 24 هزار نفر جمعیت دارد و مساحت کشور 748 کیلومتر مربع و جمعیت آن 112000 نفر می باشد.

مهم ترین شهرهای این کشور دیدنی را می توان موآ، نیآفو و هاوه لولوتو را نام برد. هم چنین این کشور دارای 150 جزیره می باشد که مهم ترین آنها هاپای، واوائو و نیوآ می‌باشند. هم چنین گفتنی است که این کشور در گذشته به نام جزایر دوستانه شناخته می شده است.

از زیبایی های این کشور جذاب، جزایر آتشفشانی و مرجانی آن می باشد که در منطقه ای دریایی پراکنده شده اند.

آب و هوا

آب و هوای این کشور معتدل و گاهی خنک می باشد و میزان رطوبت هوای آن از اغلب کشورهای استوایی، پایین‌تر است. 

 

مردم
۹۹ ٪ نژاد این کشور را قبایل پلینزیایی و اهالی خود کشور تشکیل می‌دهند، یک درصد باقی‌مانده نیز سهم اورپاییان است، همچنین دین ۴۱ ٪ این اهالی متدیست، ۱۵ ٪ کاتولیک و ۱۳ ٪ را هم مورونها شامل می‌شوند.

 

آموزش
ميزان باسوادي: 90 تا 95% ( 1985 ). سنين تحصيل اجباري : 5 تا 14 سال. تعداد دانشگاه : ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *