اقامت در استانبول

تور ترکیه یک پیشنهاد باور نکردنی و عالی برایتان دارد!

تور ترکیه اظهار دارد که استانبول هم برای زندگی بد نیست! دوستان و آشنایانی که در استانبول زندگی می کنند از نحوه زندگی در شهر استانبول برای ما گفته اند. بسیاری راضی بوده اند. پس بد نیست بلیط تور استانبول و تور ترکیه را تهیه کنیم و سفری را برای بهتر شناختن این شهر آغاز کنیم؛ البته اگر مایل به زندگی در استانبول هستید. حال که تور استانبول را انتخاب کردیم، برویم سراغ فرهنگ مردم این شهر که به هر حال چه قصد ماندن داشته باشید چه نداشته باشید باید فرهنگ مردم ترکیه و شهر را بدانید تا بهتر با آن ها کنار بیایید.

در استانبول مردم به رعایت قانون و حفظ نظام اجتماعی پایبند هستند. این نکته مخصوصا از سلوک رانندگی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل قطار شهری، مترو، کشتی و نبود پلیس محسوس در جاده مشهود می باشد. حضور ماموران انتظامی در سطح شهر و ماموران راهنمایی و رانندگی در چهارراه ها کمرنگ است. مردم خود به قانون احترام می گذارند. به دلیل گرانی قیمت بنزین، حمل و نقل عمومی بسیار مورد توجه است. سرویس دهی وسایل نقلیه عمومی مرتب وبا کیفیت مطلوب صورت می گیرد. مترو، قطار شهری و بین شهری، کشتی، اتوبوس و … بدون تاخیر و با برنامه ای منظم به کار جابجایی مسافران مشغولند. هزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز گرچه ممکن است به نظر ما ایرانیان کمی گران آید، به همین دلیل نسبت به خدمات ارائه شده مناسب است. از همین رو مردم برای تردد اغلب از وسایل نقلیه بهره می جویند. فرهنگ بالای استفاده از وسایل نقلیه عمومی موجب شده است تا در سطح شهر ترافیک قابل توجهی به وجود نیاید.

تور ترکیه و یک زندگی ایده ال

در زمینه پوشش مردم راحت عمل می کنند. نوع پوشش لباس، برخلاف ایران، نشانه شخصیت یا توان مالی آن ها محسوب نمی شود. زنان و دختران پوشش ساده و بی آلایشی دارند و این موضوع در پسران نیز مشهود است. برخلاف آنچه که در ایران به صورت عرف در آمده است، کسی در پی جلب توجه دیگران نیست. جهانگردان نیز اغلب اینگونه اند؛ ساده و بی آلایش.

در میان مردم، فرهنگ تسامح رواج دارد. این فرهنگ به خصوص در همزیستی اهل سنت و شیعیان کاملا مشهود است. مردم پایبند به آداب و عرف پسندیده و قوانین نانوشه مربوط به تعالی انسانی هستند. دعوا و مرافعه چیزی تقریبا فراموش شده است و به ندرت قابل مشاهده است. خطوط قرمز مردم در شهر را به طبع کل کشور، آتاترک، جمهوریت نظام، ارزشهای اساسی انسانی و اسلامی و قوانین تشکیل می دهند. مردم بیش از مسائل شخصی به مسائل عمومی حساس بوده و در صورت برخورد با ناهنجاری، بدون معطلی و حدالامکان با اجتناب از ایجاد تنش واکنش می دهند.

مساجد استانبول بسیار تمیز و محترمند. در اطراف مسجد جاکفشی های چوبی با ارتفاع کم قرار دارد که کفش نمازگزاران در آن ها نهاده می شود. پلاستیک های یک بار مصرف نیز می توان در ورودی مسجد تهیه کرد. این پلاستیک ها پس از خروج از مسجد در سطل های مخصوص انداخته می شود. در اطراف مسجد مکان هایی با نرده های کوتاه چوبی برای خانم ها اختصاص یافته است. نمازگزاردن به سبک شیعی حساسیت برانگیز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.