راز ساخت چترهای تایلندی

تور تایلند ؛ شما را به بازدید از ساخت چترهای تایلندی می برد!

در سفری که با تور تایلند دارید، شاید بسیاری از دوستانتان به شما سفارش کرده باشند که برایشان از چترهای معروف این کشور بیاورید. در واقع باید بگوییم که این چترها از صنایع دستی تایلند هستند. شاید در تور تایلند رهبر سفرتان برایتان از تاریخچه چترهای تایلندی بگوید. اما ما زودتر شما را با این چترها بیشتر آشنا می کنیم و اطلاعاتی در این باره به شما می دهیم.

مردم تايلند معتقد هستند كه بيش از يك قرن قبل راهبی بودايی در بوسانگ زندگی می كرد كه برای عبادت و انجام مناسك و مراسم مذهبی به خارج از معبد و به شهرها و روستاهای اطراف سفر می كرد. در يكی از اين سفرها مردی برمه ای برای راهب به عنوان هديه و احترام يك چتر آورد تا او را از نور خورشيد و باران محافظت نمايد.  راهب برای آن مرد بركت طلبيد و سپس از او پرسيد: «آيا اين چتر را خودت ساخته ای؟» مرد پاسخ داد:«بله ! من اين چتر را با دستان خودم ساخته ام.» راهب از مرد برنامه ای خواست كه او را به روستايشان ببرد تا از نزديك به شيوه ساخت چتر آشنا گردد. بعد از يك روز پياده روی آنها به روستای مرد برمه ای رسيدند. راهب در آنجا ديد كه مردان و زنان زيادی در حال ساخت چتر هستند. سپس راهب تمام موارد و لوازم مورد نياز ساخت چتر و روش های تهيه آن را يادداشت كرد و به روستای خود بوسانگ بازگشت و در خانه خود چتری ساخت و بعد مردم بوسانگ را تشويق به ساخت و تهيه چتر كرد. اما در ابتدا روستاييان تمايل چندانی به ساخت چتر نداشتند تا اينكه افرادی كه از شهرها و روستاهای ديگری به بوسانگ می آمدند تعدادی چتر خريداری كردند تا اينكه مردم بوسانگ كم كم علاقمند به ساخت چترهای بيشتری شدند. چرا كه اين كار سرگرمي سودآوری برای مردمان بوسانگ محسوب می گرديد.

راز ساخت چترهای تایلندی در تور تایلند

این چترهای تایلندی زیبا به چه صورت ساخته می شدند؟

در سفر با تور تایلند از شهرهایی همچون بوسانگ، شيانگ مِی و غیره دیدن می کنید که در آنجا زنانی را می بینید که هر کدام در حال ساختن یک چتر هستند. این ساخت چتر در هر خانواده ممكن است یکی یاد گرفته باشد و در تهیه چتر تخصص داشته باشد. برای ساخت اسكلت چتر و بسته و باز شدن آن از چوب درخت كاج استفاده می كنند و برای ساخت دسته اش هم از چوب درخت خيزران استفاده می شود. برای ساخت خود چتر از نوارهای پارچه ی پنبه ای به شكل طرح و قالب چتر استفاده می كنند كه قبل از استفاده نهايی آن ها را در حوضچه های مخصوصی قرار می دهند تا در آخر به شكل بسيار نازکی در می آيند كه در آفتاب هم خشک می شود و سپس زنان بر روی آنها طرح های تزئينی گوناگونی نقاشی می كنند و با نوعی چسب كه از زرين درخت خرمالو تهيه شده آن ها را بر روی اسكلت نهايی چتر می چسبانند. چترها در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلفی ساخته می شوند. البته یک نوع چتر بسيار بزرگ ساخته می شود كه برای انجام مراسم و جشن های خاص استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.