کاخ آیا ایرنه در تور استانبول

تور استانبول، یا تور آنتالیا، یا تور کوش آداسی؟ به نظرتان کدام تور بهتر است؟ با کدام سفر کنیم خوب است؟ اول کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟ پیشنهاد ویژه شما چیست؟ بهترین جاهای دیدنی در این تورها کجاست؟ قیمت تورهای مسافرتی تان چیست؟ بهترین مکان اقامت در تور استانبول کجاست یا اینکه جشن های معروف ترکیه چیست؟ همه این ها سوالاتی است که برای هر گردشگری پیش می آید، و شاید در بعضی شرایط پیش آید که شما تور را انتخاب کرده اید اما هیچ اطلاعی از جاذبه های گردشگری آن ندارید. برای شما به عنوان نمونه از یکی از جاذبه های توریستی استانبول گفته ایم که یک کاخ می باشد که در ادامه می توانید مطالعه کنید.

از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول کاخ آیا ایرنه می باشد که در حیاط اول کاخ توپ قاپی قرار گرفته است و در قرن ششم بود که از سوی امپراتور ژوستینیانوس ساخته شده است و از بخش های محراب، مکان نیایش، سالن و سه نمازخانه تشکیل شده است. پا به این اثر تاریخی در تور استانبول که می گذارید، به خاطر معماری و لوازم ساختمانی به کار رفته در آن یک ساختمان تیپیک رومی هم است که همان روم شرقی است.

در سال 1453 پس از فتح استانبول تبدیل به مسجد شد و به همین خاطر تغییر چندانی در آن نشده است. بعد ها به مدت طولانی نیز به عنوان انبار غنایم و اسلحه مورد استفاده قرار گرفت. احمد فتحی پاشا که معروف به داماد منشی توپخانه در سال 1846 سنگ بنای اولین موزه ترکی را در اینجا نهاد و اولین آثار را به اینجا آورد.

کاخ آیا ایرنه در تور استانبول

در سال 1869 آیا ایرنه به عنوان موزه همایون (موزه سلطنتی) نامیده شد. در سال 1875، به دلیل افزایش آثار و ناکافی بودن محل برای نمایش، آثار موجود به چینیلی کوشک (قصر چینی آلات) منتقل شد.

از سال 1908 به عنوان موزه نظامی مورد استفاده قرار گرفت. بعدها ساختمان برای مدتی خالی ماند و سپس بعد از تعمیرات به موزه آیا صوفیه تحویل و به صورت یکی از اجزای آن درآمد. با گرفتن مجوز از مدیریت موزه آیا صوفیه می توان از آن بازدید به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *