سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول

تور استانبول را با حمل و نقل عمومی تجربه می کنیم!

تور استانبول و برگزار کننده این تورها اعلام می دارد که قبل از اینکه دیر شود تصمیمتان را بگیرید و هر چه سریعتر اقدام به خرید بلیط تور استانبول کنید که ضرر نمی کنید و بهترین انتخاب را کرده اید. ما در فرودگاه استانبول منتظر شما هستیم تا با ما همراه شوید و بهترین خاطرات را در تور استانبول با ما بسازید.

همه می دانیم که شهر بزرگ استانبول دارای دو فرودگاه بین المللی است که بزرگ ترین آن ها هم فرودگاه آتاتورک در بئشیل کئوی است، 24 کیلومتری مرکز شهر و سمت اروپایی شهر دیده می شود. البته فرودگاه جدید، فرودگاه سابیها گئوکچن (که برگرفته از نام دختر معنوی آتاتورک، اولین خلبان زن ترکیه و اولین زن خلبان هواپیمای جنگنده جهان است) هم در 40 کیلومتری شرق و تقریبا خارج از شهر قرار گرفته است.

حمل و نقل در تور استانبول

البته گفتنی است که حمل و نقل عمومی در استانبول مبتنی بر تاکسی اختصاصی، تاکسی های اشتراکی (مثل مینی بوس های ون موجود در کشور ما)، مینی بوس، اتوبوس، تراموا، متروی سبک، متروی سنگین و انواع قایق و کشتی های مسافربری هست. هم چنین تاکسی ها هم در تور استانبول تماما به رنگ زرد بوده و محاسبه نرخ کرایه با استفاده از تاکسی متر می باشد. فقط حواستان باشد که کرایه تاکسی در این شهر گران است. در واقع این تاکسی متر ها در بدو ورود از حدود 5/2 لیره شروع به کار می کنند و پس از طی یک مسیر 10 کیلومتری در حدود 20-15 لیره با توجه به طول راه باید مقداری که مشخص شده را پرداخت کنید. این تاکسی ها فقط به صورت اختصاصی (مثل دربستی های ما) اقدام به سوار نمودن مسافر می نمایند. تاکسی های دیگر تاکسی ـ مینی بوس های ون هستند که در شهر استانبول به نام دلموش شناخته می شوند. آن ها هم زرد رنگ هستند و همان طور که از نام آن ها پیداست، بعد از پر شدن حرکت می کنند. این تاکسی ها در خطوط مشخصی حرکت می کنند و کرایه شان هم ثابت هست.

این تاکسی ها که معرفی کردیم، هم مثل نوع بالایی در طی مسیر خود دارای ایستگاه نیستند و در صورت درخواست توقف توسط مسافر می ایستند. مینی بوس های فعالی که در شهر استانبول می بینید، معمولا در مسیرهای مشخصی حرکت می کنند. این ها نیز در طی مسیر به درخواست مسافران جهت سوار و یا پیاده شدن اقدام می کنند. با اتوبوس هایی که در سرتاسر شهر استانبول قرار گرفته، این اطمینان به شما داده می شود که سرویس منظمی را در سطح شهر به شما مسافران عرضه کرده و شما را به مقصد می رسانند. برخی از اتوبوس های شهر متعلق به بخش دولتی و برخی دیگر متعلق به بخش خصوصی می باشند، اما کرایه های همه اتوبوس ها یکسان است. مسافران جهت پرداخت کرایه از بلیط های الکترونیکی استفاده می نمایند و یا کرایه را به کمک راننده به صورت نقدی پرداخت می کنند.

ولی مناسب ترین وسیله رفت و آمد در مسیرهای نسبتا کوتاه در سطح شهر، همین مینی بوس ها (هر دو نوع آن اعم از ون ها و معمولی ها) هستند، و در مسیرهای طولانی هم بهتر است از اتوبوس، تراموا و مترو استفاده کنید که مناسب تر هم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *