تور استانبول دیدنی ترین تور مسافرتی ترکیه

تور استانبول را در یک محله بسیار قدیمی و جالب سر می کنیم. با ما همراه شوید!

تور استانبول که خیلی از جاذبه هایش را شاید ندیده باشید، برای شما همیشه یک جای جدید برای دیدن دارد. مثلا در بین جاذبه های گردشگری استانبول، به شما برج گالاتا را معرفی می کنیم. با سفری که با تور استانبول خواهید داشت به محله های قدیمی استانبول قدم می گذاریم، برج گالاتا در محله قدیمی گالاتا نزدیک بی اوغلو واقع شده است و به خاطر اهمیتی که دارد، به صورت یکی از نمادهای شهری استانبول درآمده است.

درباره برج گالاتا در تور استانبول چیزی شنیدید؟!

در واقع بنای اصلی برج را در سال 528 میلادی ساختند که از طرف امپراتور بیزانس، آناستاسیوس هم بوده و به عنوان فانوس دریایی ساخته می شود که قسمت بیشتری از آن در جریان لشکر کشی چهارم صلیبیان در سال 1204 تخریب شده و بعدها در سال 1348 میلادی از طرف ژننیها تحت عنوان برج عیسی در گوشه شمال غربی باروهای محله یا شهرک پرا بازسازی شد. بعدها هم که به ارتفاع آن افزوده شد و بعد از فتح شهر توسط ترکان تقریبا هر صد سال یک بار مورد ترمیم قرار گرفته است. البته یک مدتی هم به عنوان سر پناه اسرای جنگی مسیحی استفاده می شده ـ که در کارگاه های کشتی سازی قاسم پاشا به کار گذاشته شده بودند ـ و بعد از آن هم دوباره در طی یک مدت زمانی، به عنوان رصدخانه از طرف منجم تقی الدین استفاده می شده است.

برج گالاتا در تور استانبول

نیمه های اول قرن هفدهم بود که زمان سلطان مراد چهارم هم بود، یک فردی به نام احمد چلبی که معروف به هزار فن با تحقیق سمت و قدرت وزش بادها در منطقه اوخ میدانی بود، در سال 1638 با نصب بال های عقاب گونه ـ که از چوب طراحی و ساخته بودند ـ به پشت خود، اقدام جالبی انجام داد و این بود که به پرواز از بالای برج گالاتا به سوی محله دوغانچیلار اوسکودار واقع در آن طرف تنگه کرد. همین طور که پیش رفت این خبر مثل بمب در اروپای عهد رنسانس صدا کرد و موجب تحرکاتی از سوی برخی علاقمندان پرواز مخصوصا در انگلستان شد.

برج گالاتا از سال 1717 به عنوان برج دیده بانی آتش نشانی مورد استفاده قرار گرفت. در صورت بروز آتش سوزی با کوبیدن بر طبل بزرگی به اطلاع عموم می رسید. به همین دلیل برج نیز چند بار در آتش سوخت. در سال 1875 میلادی طوفان سهمگینی کلاهک مخروطی شکل آن را خراب کرد. آخرین مورد تعمیر برج هم بین سال های 1965 تا 1967 انجام گرفته و برج به شکل امروزی آن درآمده است. بلندی برج هم از سطح زمین تا نوک کلاهک آن 69 متر و 90 سانتی متر است. ضخامت دیوارهایش 75/3 متر، محیط داخلی آن 95/8 متر و محیط خارجی آن 45/16 متر بوده و سنگینی کل برج بر اساس محاسبات آماری انجام یافته، تقریبا 10 هزار تن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.