تور استانبول قرار است گردشگران را سورپرایز کند؛ با بازدید از یک برج با پیشینه ای تاریخی.

تور استانبول را در یکی از برج و باروهای استانبول قرار است برگزار کنیم. البته شاید بعد از بازدید از چند منطقه دیدنی و جاذبه های گردشگری استانبول می رویم سراغ یک مکان خیلی جذاب که کمتر کسی است که از آن دیدن نکند.

در تور استانبول، از نقشه کنستانتینوپول یا قسطنطنیه که امروزه به نام تخت فاتح می شناسند، دیدن می کنیم. اینجا یکی از 39 منطقه شهری است. در واقع از روی نقشه هم ببینید، شهر قسطنطنیه با 22 کیلومتر دیوار احاطه شده و هفت تپه ای که در شهر روی آنها بنا شده است مشخص شده اند. در واقع این دیوارها در سال های 405 تا 408 میلادی به دستور تئودیسیوس، امپراتوری آتیلا که تمامی اروپای شرقی و مرکزی را تحت سلطه خود داشته اند، ساخته شده است. این دیوارها از آیوان سارای در طول سال جنوبی خلیج جنوبی خلیج استانبول تا دماغه کاخ کشیده شده و بعد در امتداد ساحل دریای مرمره تا یئدی کوله که هفت برج هم می نامند ادامه یافته است.

برجی قدیمی در تور استانبول

تور استانبول را که ادامه می دهید، از یئدی کوله تا ایوان سارای، قیمت مشرف به خشکی دیوارها را تشکیل می دهد. این کمربند حفاظتی در قسمت مشرف به خشکی از سه دیوار پشت سر هم و به صورت پله ای تشکیل شده است که دیوار جلویی هفت و نیم متر است و دیوارهای اصلی هم 13 متر ارتفاع دارند، که از 96 برج 25 متری در خلیج و 103 برج حفاظتی در ساحل مرمره و 101 برح در قسمت مشرف به خشکی تشکیل شده است. طولش هم در خشکی 7312 متر است و در ساحل مرمره 9 کیلومتر و در خلیج پنج و نیم کیلومتر بوده است.

این دیوارها درهای زیادی داشته که در زمان تهدید پر می شده است. افسانه ای هم که درباره فتح ناپذیری استانبول بیش از هر چیز مدیون این دیوارها بوده و حتی دیوار چین از نظر سیستم دفاعی قابل مقایسه با این دیوارها نبوده است. نظام دفاعی شهر به این صورت بوده است : ابتدا ارتش در بیرون شهر به مصاف دشمن می رفت. سپس خندق هایی وجود داشته که به گشادی 20 متر و عمق 8 متر بوه که در زمان جنگ پر از آب می شده است. در پشت خندق ها یک سری پناهگاه هایی بوده که سربازان کمین می کردند و آماده دفاع بودند. حتی سربازها شکست هم می خورند و دشمن اینطوری به پای دیوارهای جلویی می رسید. بیشترین کشته های سپاه عثمانی هم در جریان فتح مربوط به همین منطقه بوده است. در ضمن در پس این دیوارها هم دیوارهایی با ارتفاع 13 متر قرار داشته اند. این تشکیلات دفاعی در مجموع 70 متر عرض داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *