تور استانبول به طراف آب انبار یئره باتان، سپس کلیسا و مسجد، موزه آیا صوفیه ، مسجد سلطان احمد و در آخر مسجد فاتح می رود.

تور استانبول طی برنامه سفر تعیین شده به این چند منطقه گردشگری سری می زند. این مناطقی که نام بردیم در اطراف هیپودروم یا میدانی که به آن سلطان احمد می گوییم است و می توانید به همان ترتیب که نام بردیم از این مکان ها بازدید کنید. ساختمان و معابد بسیار مهم دوران روم که آثار کمی از آن ها به جا مانده در اطراف میدان هیپودروم قرار گرفته است. کاخ امپراطور معروف به کاخ بزرگ از کنار این میدان شروع می شود و تا ساحل دریا ادامه پیدا می کند. البته چیز زیادی از آن نمانده، تنها یک کف موزاییکی سالن بزرگ که البته بیشترین اهمیت خود ش را از دوران بیزانس و عثمانی به همراه دارد.

مسجد آبی در تور استانبول

عبادتگاه های مم استانبول شامل شده اند از ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، موزه آثار اسلامی و ترک، آب انبارهای زیرزمینی یئره باتان و بین بیر دیرک که در اطراف این میدان قرار گرفته اند. در آب انبار یئره باتان در یک فضای نیمه تاریکی پا می گذارید که البته نور روشنایی نورافکنهایی که نورشان چند بار شکسته شده و موسیقی آرامبخشی که بر فضا حاکم شده، برای شما یک گردش به یاد ماندنی و لذتبخش به همراه خواهد داشت.

موزه ایاصوفیه هم مقابل آب انبار قرار گرفته و سرگذشت بسیار جالبی دارد که باعث می شود برای مسیحیان و مسلمانان ارزشمند شود. در اواسط قرن ششم میلادی بود که به عنوان کلیسا شناخته شد و بعدها هم مرکزیت شاخه ارتودکس عالم مسیحیت را به دوش کشید. از سال 1453 به عنوان محل عبادت مسلمانان بود تا اینکه در سال 1953 به نام صلح بین پرپیروترین ادیان آسمانی یعنی اسلام و مسیحیت با رای مجلس ملی بزرگ ترکیه تبدیل به موزه شد. با دیدن این مکان مطمئنا محو زیبایی هایش خواهید شد.

بعداز ظهرتان را هم می توانید به بازدید از مسجد فاتح اختصاص دهید. ازچهارراه سراچخانه به طرف داخل محله فاتح می رویم که در امتداد خیابانی است که پیش می روید حدود سیصد متر هم جلوتر در سمت راستتان دیوارهای سنگی بلند مسجد می باشد و اینجاست که مجموعه فاتح را می بینید. مقبره سلطان محمد دوم فاتح قسطنطنیه کسی که این شهر را بخشی از جهان اسلام نمود در قسمتی از حیاط واقع شده است. فروشگاه های مخصوص فروش ماتو، روسری و کفش زنانه هم با کیفیت بالا و مشهور در طول خیابان فاتح واقع شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *