تور ارمنستان را اگر خیلی وقت است که تجربه نکردید یا اینکه بعضی از جاهای دیدنی اش از دستتان در رفته است، این دفعه را با ما تجربه کنید و همراه شوید.

تور ارمنستان شما را به چند کلیسای معروف واقع در کشور می برد، که البته هم گفتنی است اکثر مردم ارمنستان پیرو کلیسای حواری ارمنی هستند و نزد ایرانی ها هم به اسم کلیسای گریگوری معروف است و به همین نام می شناسند. این کلیسای گریگوری را جز کلیسای ملی ارامنه می دانند. در واقع از اولین کلیساهای دنیای مسیحیت است و جز کلیسای ارتدوکس شرقی محسوب می شود.

مطمئنا در این باره شنیده اید که ارامنه در ابتدا بت پرست بودند و بت های زیادی را می پرستیدند؛ از جمله بت آناهید. البته بعد از ظهور مسیحیت و از قرن اول میلادی همین ارمنستان شدند نخستین پیام آوران مسیحیت که به تبلیغ آن هم پرداختند. مثلا از اولین مبلغان مسیحی در ارمنستان تادئوس (Thaddeus ) و نیز بارتولومئوس ( Bartholomew) بودند که از حواريون عيسی مسیح هم به شمار می آمدند. البته آنقدری طول نکشید که آن ها را هم بت پرستان ارمنستان کشتند و بعدها هم در جای آرامگاه آن ها کلیساهایی ساخته شد. کلیسای تادئوس را که طاوس مقدس یا قره کلیسا می نامند، واقع در شمال غرب شهر مامو در ایران می باشد؛ جایی که محل فوت تادئوس بود.

کلیسای گریگوری در تور ارمنستان

از همان اول هم مردم ارمنستان به دین مسیحیت گرویدند، اما آغازش از قرن دوم میلادی به بعد بود ولی تا پایان قرن سوم میلادی هنوز هم بت پرستی جز اصلی ترین مذهب حاکم بر مردم بود و همچنان به پرستش آن ها مشغول بودند. راهنمای تور ارمنستان هم چنین به این نکته اشاره خواهد کرد که در واقع مقدر بوده اول مسیحی کردن مردم ارمنستان توسط گریگور مقدس صورت بگیرد.  گریگور هم به خانواده اشکانیان بر می گردد و حتی بنا به روایتی هم پسر همان مردی بوده که شاهان ساسانی تحریکش کردند که خسرو اول پادشاه ارمنستان را بکشد. او با همه افراد خانواده اش در شهر کاپادوکیه که در شرق آسیای صغیر است اقامت کرد، آنجا هم با آموزه های مسیحی آشنا شد و سپس مسیحی شد.

می دانید اولین کلیسای ارمنی به چه ملقب بوده ؟! اولین کلیسای ارمنی توسط گریگور، ملقب به گریگور روشنگر، در شهر واقارشاپات، اجمیادزین کنونی که در سال 303 میلادی ساخته شد و پس از تقریبا بیش از 1700 سال این مکان را هنوز اصلی ترین مکان کلیسای ارمنی ها می دانستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.