تور ارمنستان، سفر به سرزمین سنگ ها

تور ارمنستان به سرزمین سنگ ها این بار سرک کشیده!

در مورد جنوساید، موزه نسل کشی ارامنه شنیده اید؟ خیلی ها که با تور ارمنستان سفر می کنند، از این موزه بازدید کرده اند و از قضیه این موه خبر دارند. حتی این نسل کشی ارامنه را به نام “هولوکاست ارامنه” می شناسند. به این شرح بوده که کشتار جمعی ارمنیان ساکن سرزمین‌ های تحت کنترل امپراتوری عثمانی انجام گرفته بوده و این طور گفته شده است که در خلال و پس از جنگ جهانی اول به دست دولت عثمانی و رهبران قیام “ترکان جوان” بوده است.

طبق گفته هایی بر اساس تاریخ پس از آن در فاصله سال‌ های 1915 تا 1923 میلادی بیش از 1.5 میلیون ارمنی ساکن ارمنستان غربی بر پایه طرح و برنامه ریزی های قبلی در آن زمان که ملقب به ترک های جوان بودند، به قتل رسیدند. قتل‌ عام، قرار دادن در معرض اوضاع زندگی نامناسب، تقسیم اطفال ارمنی بین گروه‌ های دیگر، کوچ اجباری و مهاجرتی که منتهی به زوال قوای جسمی کلی و جزئی آنان شد از جمله اتفاقاتی بود که برای ارمنیان در این زمان افتاد.

 دیدنی های ارمنستان ـ تور ارمنستان

طی این واقعه به دستور دولت عثمانی حدود 300 تن از رهبران،‌ روحانیون،‌ اندیشمندان،‌ نویسندگان و سیاستمداران ارمنی دستگیر و پس از انتقال به کشتارگاه همگی به طرز فجیعی کشته شدند و این سرآغاز قتل‌عام بود چرا که در همان روز حدود پنج هزار تن از ارمنیان استانبول نیز در کوچه‌ ها و منازلشان به قتل رسیدند.

از فردای 24 آوریل سربازان عثمانی به شهرها و روستاهای ارمنی‌ نشین رفتند و آنها را به این بهانه که در منطقه جنگی قرار دارند و باید به مکان‌های امن منتقل شوند از خانه‌ هایشان بیرون کشیدند، اما آنان گروه‌ های ارمنیان را که بیشتر شامل زنان،‌ کودکان و سالخوردگان بودند به صورت کاروان‌هایی به طرف تبعیدگاه روانه‌ می‌ساختند و این تبعیدگاه صحرای مرکزی سوریه واقع در منطقه دیرالزور در نزدیکی حلب بود.

با این همه دولت ترکیه نسل کشی ارمنیان را تکذیب و ادعا می‌کند که ارمنیان تنها از منطقه جنگی شرقی منتقل شده‌اند و با ناچیز خواندن شمار قربانیان آنها را قربانیان درگیری های قومی می داند. مجموعه عکس های این واقعه را می توانید در سایت موزه “نسل کشی ارامنه” و “نسل کشی 1915 ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *