تورهای ترکیه نوروز 1395

در این مطلب به زیر مجموعه ای از تورهای ترکیه نوروز 1395 می پردازیم، که می توانند شامل تعداد روزهای اقامت مسافران باشد، به طور مثال ممکن است  تورهای ترکیه نوروز 1395 به صورت چند شب و چند روز اقامت در هتلی پنج ستاره باشد، که همراه با صبحانه، ناهار، شام است، بسته به نوع و روزهای  تورهای ترکیه نوروز 1395 ممکن است چند روزی را به گشت و گذار و تفریحات اختصاص دهید، سپس برنامه های دیگری در پیش داشته باشید. در این  تورهای ترکیه نوروز 1395، به دلیل اینکه بسیاری از مسافران با زبان ترکی آشنا نیستند، می توانند از امکان داشتن مترجم زبان فارسی و ترکی بهره ببرند. حتی ممکن است بیمه مسافرتی هم به مسافران تعلق پیدا کند.

هتل های پیشنهادی ترکیه در تور ترکیه

هتل اورنج کانتی

معماری این هتل که به سبک آمستردام قرن 16 میلادی طراحی شده و انواع امکانات رفاهی را دارد، در راستای ساحل خصوصی در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است. در اینجا با غذاهای طبخ شده در طی نمایش، غذاهای اورگانیک هلندی و غذاهای اصیل عثمانی از شما پذیرایی خواهد شد.

هتل کریستال

این هتل در فاصله ی بسیار نزدیکی از میدان تقسیم قرار گرفته و دارای استخر و حمام ساخته شده از سنگ مرمر می باشد. یک رستوران نیز در ساختمان خود جای داده است. ایستگاه اتوبوس فرودگاه هاواش نیز در 100 متری آن مستقر شده است.

هتل کروانسرای لارا 
 
این هتل که به شکل U ساخته شده دارای دکوراسیون پیچیده و کمال گرا می باشد. ساحل اختصاصی آن حدود 110000 مترمربع می باشد و فرودگاه آنتالیا در فاصله ی 10 کیلومتری واقع شده است.اتاق های هتل دکوراسیون و طراحی سوپر مدرن دارند و با رنگ های ملایم تزئین شده اند. هر اتاق علاوه بر یک بالکن اختصاصی با منظره ای از دریای مدیترانه و ساحل اختصاصی، با کاناپه های چرمین، تلویزیون صفحه تخت، ماهواره و یخچال مجهز شده اند.
 

تور ترکیه | تور استانبول | تور آنکارا | تور آنتالیا | تور کوش آداسی

تور ترکیه

تور ترکیه

تورترکیهانتخاب بسیاری از مسافرانی است که قصد سفر به کشور های ساحلی را دارند. در نتیجه  تور ترکیه همیشه جزء اولین انتخاب های گردشگران ایرانی بوده است . 

شهر های مهم ترکیه که در  تور ترکیه بهتر است از آن دیدن کنید…

nav-bott1

  • شهر آنکارا : شهر آنکارا دارای مناظر دیدنی فراوانی است که از جمله ی این مناظر می توان به موزه ی تمدن های آناتولیایس ، جیتادل، یادرگار بزرگ که آرامگاه کمال آتاتورک می باشد ، موزه ی فرهنگ شناسی ، رستوران گردون آتاکوله ، مساجد و پارک های این شهر اشاره کرد.در تور ترکیه از این شهر دید کنید.
  • شهر استانبول : استانبول شامل دوقسمت می شود که میان آسیا و اروپا قرار دارد.بزرگترین شهر کشور ترکیه محسوب می شود.استانبول به شهر هفت تپه و شهر امپراطوری ها شهرت دارد.در تور ترکیه از این شهر دید کنید.
  • آنتالیا : آنتالیا نام مرکز استان آنتالیا و از شهر های مهم توریستی کشور ترکیه است.این شهر به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی ترکیه محسوب می شود.
  • ازمیر : ازمیر سومین شهر مهم ترکیه محسوب می شود.شهری باستانی که امروز شکلی توسعه یافته و مدرن یافته پیدا کرده و یکی از مراکز مهم تجاری هم به شمار می آید.این شهر که در زبان ترکی ازمیر زیبا نامیه می شود.در تور ترکیه از این شهر دید کنید.
  • کوش آداسی : کوش آداسی در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی سلجوق واقع شده.لنگرگاهی در سواحل دریای اژه به شمار می رود که در ۹۵ کیلومتری جنوب ازمیر واقع شده است.
  • مارماریس : مارماریس شهر بندری و گردشگری در استان موغلا است که در جنوب غربی ترکیه و کرانه ی مدیترانه واقع شده است .منبع اصلی درآمد این شهر ، جذب توریست است.در تور ترکیه از این شهر دید کنید.

تور ترکیهتور ترکیهتور ترکیهتور ترکیه

  آب و هوا 

   
یکی از مهم ترین کشورهای توریستی دنیا ، ترکیه است ، از آنجا که این کشور سالانه میزبان شمار زیادی از گردشگران از سراسر دنیاست که تور ترکیه را انتخاب می کنند ، شرایط آب و هوایی ترکیه نقش زیادی در زمان ازدحام گردشگران خواهد داشت . اما از آنجا که هر ناحیه کشور دارای شرایط بخصوص و متفاوتی ست ، در تمام ایام سال از گردشگر خالی نخواهد بود . ترکیه توسط کوههای بلند و دریاهای آزاد احاطه شده است و همانند قیفی لبریز از شگفتی های طبیعی است . جدای از آن ، آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوعی عجیب از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای ست . مناطق شمالی ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارد در حالی که مناطق جنوب آن دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است . آب و هوای حاکم در مناطق داخلی نسبتا خشک و قاره ای ست . بنابراین شما می توانید در یک روز در ترکیه چهار فصل را تجربه کنید . به طورکلی ترکیه چهار منطقه آب و هوایی دارد :

سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوایی مدیترانه ای

سواحل دریای سیاه با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب

بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب وهوایی کوهستانی

بخش های مرکزی فلات آناتولی با آب وهوای نسبتا خشک قاره ای

 

                        

   فرهنگ

فرهنگ عمومی ترکیه مشترکات فراوانی با آداب و رسوم ایران دارد. همین وضعیت در زمینه‌ی رفتارهای تجاری نیز صدق می‌کند. از این رو، عادت‌های مردم ترکیه به هنگام مذاکرات تجاری چندان برای ما نا آشنا و غریب نیست. مذاکره در کشور ترکیه با آرامش و بدون شتاب در رسیدن به نتیجه انجام می‌شود. برخی از دانستنی‌ها درباره‌ی فرهنگ مذاکره در این کشور که در تور ترکیه نیاز دارید بدانید عبارتند از: 

• ترک‌ها به روابط بلند مدت و پایبندی به تعهدات اهمیت فراوانی می‌دهند. 
• ملاقات و جلسات تجاری ابتدایی، بیشتر به منظور ایجاد شناخت و آشنایی اولیه بازرگانان است.
• استفاده از یک مترجم یا فرد آشنا به زبان ترکی و انگلیسی به همراه تیم در هنگام مذاکرات تجاری ضروری است.
• در زمان گفتگو صبر و حوصله داشته باشید و از بی‌حوصلگی و عجله خودداری کنید. بحث با بازرگانان ترکیه نیازمند گذر زمان است. 
• با ترک‌ها محکم دست بدهید، چرا که نشانه صمیمت و رضایت است. 
• ترک‌ها در حین صحبت مستقیماً به شما نگاه می‌کنند، شما هم باید به آنها نگاه کنید. این کار نشانه اهمیت و ادب است. 
• در هنگام صحبت کردن، هرگز به طرف گفتگو پشت نکنید. این کار، عملی غیردوستانه است. 
• تکان دادن سر به طرفین و بالا بردن ابرو، نشانه نفهمیدن، ناراحت بودن و مخالفت است.
• ترک‌ها به هنگام موافقت، با سر گفته‌های شما را همراهی می‌کنند و گاهی نیز مرحبا و احسنت می‌گویند.

برخی از ویژگی‌های مهم در زمینه آداب مذاکره ترک‌ها، شامل موارد زیر می‌شود: 

تجارت خانوادگی

خانواده نقش مهمی در زندگی و کار ترک‌ها ایفا می‌کند. بسیاری از فعالیت‌های تجاری در ترکیه، خانوادگی است و یا تاثیر روابط خانوادگی بر آن بسیار قوی است. از این رو، هیچ بعید نیست که میان نفرات مذاکره کننده طرف ترک، روابط خانوادگی برقرار باشد. دانستن این موضوع می‌تواند در هدایت مذاکرات، بسیار مهم باشد. 

آشنایی

ترک‌ها با کسی که با وی سابقه آشنایی دارند، بسیار راحت‌تر رابطه تجاری برقرار می‌‌کنند. از این رو، می‌کوشند تا در آغاز مذاکرات، مدتی را صرف آشنایی با خصوصیات، علایق و دیدگاه‌های عمومی طرف مقابل کنند. 

آغاز نشست

ترک‌ها هر مذاکره‌ای را با احوال‌پرسی‌های عمومی و پرداختن به مسایلی که رابطه مستقیمی با مذاکرات ندارند، آغاز می‌کنند و گاه این صحبت‌ها را به مدت طولانی ادامه می‌دهند. آنها علاقه مفرطی به فوتبال و کشتی دارند و ممکن است مدتی در این باره صحبت کنند. تیم‌های فوتبال مورد علاقه بیشتر آنها گالاتاسرای، فنرباغچه و بشیکتاش است. 

نشست‌های غیررسمی

در حین مذاکرات، ترک‌ها برای شما نشست‌هایی ترتیب می‌دهند. آنها شاید شما را به رستوران، دیدار از مناطق دیدنی و حتی خانه خویش دعوت کنند. این ملاقات‌ها بسیار مهم است. تجربه نشان می‌دهد که بسیاری از توافقات تجاری نه در پشت میز مذاکره که در طول این ملاقات‌ها به ثمر می‌نشیند.

نظم جلسات

تاجر ترک تمایل به انجام چند کار به صورت هم‌زمان دارد. در طول یک جلسه کاری، وی ممکن است به تلفن جواب دهد یا نفرات دیگری را به حضور بپذیرد. جلسات کاری ساختار مشخص و سیستماتیکی ندارند و ممکن است بسیار بیشتر از زمان پیش‌بینی شده به درازا بیانجامند. بنابراین تاخیر در زمان آغاز جلسات نیز چندان عجیب نیست. از این رو، شما باید آماده صرف انرژی اضافی در این رابطه باشید. 

سن

سن نقش مهمی در روابط بازی می‌کند. از نظر ترک‌ها هر چه طرف مقابل مسن‌تر باشد، بیشتر قابل اعتماد است.

تشریح منافع

در هنگام مذاکره با ترک‌ها، تنها روی منافع مالی حاصل از معامله تمرکز نکنید. گاه تشریح تاثیراتی که این معامله در تقویت قدرت، غرور، نفوذ و دیگر ابعاد غیرمالی برای طرف ترک دارد، بسیار کارساز خواهد بود.

روند تصمیم‌گیری

روند تصمیم‌گیری ترکها بسیار کند است، چرا که نفرات مختلفی در این تصمیم‌گیری تاثیرگذار هستند. ولی در هر حال تصمیم‌ نهایی را نفر اصلی می‌گیرد. 

اعلام مهلت

تا آنجا که ممکن است در هنگام مذاکره با ترک‌ها برای گرفتن نظر ایشان، مهلت نهایی اعلام نکنید. برای تصمیم‌‌گیری، آنها را تحت فشار نگذاشته و شرط‌های قاطع وضع نکنید. این رفتار احتمال بر هم خوردن مذاکرات از سوی طرف ترک را افزایش می‌دهد. 

رفتار دیپلماتیک

ترک‌ها در طول مذاکره، بسیار دیپلماتیک رفتار کرده و ظرایف مذاکرات بین‌المللی را رعایت می‌کنند. رفتار آنها بسیار دوستانه است، ولی چنانچه مذاکرات مطابق میل آنها پیش نرود و کنترل جلسات از دست آنان خارج شود، ممکن است رفتارهای پیش‌بینی نشده‌ای از آنها سرزند و مرتکب اشتباهات فراوانی در آداب مذاکره شوند. پرخاشگری، تهدید طرف مقابل، ترک جلسه، ارسال نفرات غیرکلیدی بعد از بروز اختلاف و بلوف‌زنی از جمله اشتباهاتی است که ممکن است در چنین مواقعی از برخی افراد غیرحرفه‌ای ترک سرزند. 

هدایا و سوغات 

هدیه دادن و گرفتن در میان ترک‌ها بسیار مرسوم و پسندیده است. برخی از کالاهای لوکس، وسایل زینتی، صنایع دستی، پیراهن‌های خاص از جمله مواردی هستند که مردم ترکیه به عنوان کادو به یکدیگر هدیه می‌دهند. همچنین در فرهنگ مردم ترکیه دادن هدیه و آوردن سوغات برای نزدیکان در هنگام بازگشت از سفر مرسوم است. از این دید، میان مردم ایران و ترکیه شباهت بسیاری وجود دارد و ترک‌ها نیز گاهی در نشست‌های رسمی و ملاقات‌های تجاری از هدیه استفاده می‌کنند. در تور ترکیه می توانید از این سوغاتی ها خریداری کنید .

ارزش‌های غالب و رسوم خاص

ترکیه کشوری با آداب و آیین‌های کهن است و سنت‌های اسلامی یکی از مهم‌ترین بخش باورها و علایق مردم را تشکیل می‌دهد. 

میهن‌دوستی

ترک‌ها از ملیت خود احساس غرور می‌کنند و از پاسخ دادن به پرسش‌ هایی درباره فرهنگ و تاریخ خویش لذت می‌برند. توجه به این مساله و همراهی با آن در پیشبرد مذاکرات بسیار مهم است. 

زبان ترکی

امروزه زبان ترکی در سرتا سر این کشور کاربرد دارد و بسیاری از گردشگرانی که به تور ترکیه می‌روند نیز با برخی از واژگان ترکی آشنایی دارند تا در صورت لزوم بتوانند با مردم این کشور ارتباط بهتری برقرار کنند.

مهم نبودن القاب

ترک‌ها چندان در قید و بند بیان کامل القاب یکدیگر مانند مهندس، دکتر، وکیل و … نیستند. در صورت صمیمی شدن، ممکن است به «آقا» و «خانم» بسنده کنند و شاید شما را با نام کوچک صدا کنند، که نشانه‌ی دوستی و احترام بیشتر است. 

اسلام

ترک‌ها به دستورات دینی خود بسیار پایبند هستند. اسلام به ویژه در مناطق مرکزی و شرقی ترکیه بر روابط تجاری تاثیرگذار است. محرمات دینی و اصول دینی در انجام معاملات رعایت می‌شود . اگر طرف مقابل نیز مسلمان بوده و از مناسک دینی و آیین ‌تجارت اسلامی آگاهی داشته باشد ، تاثیر مثبتی بر روابط خواهد گذاشت.

چانه‌زنی

درباره‌ی مسایل مالی، ترک‌ها بسیار اهل چانه‌زنی هستند. در واقع یکی از خرده‌فرهنگ‌های مردم ترکیه همین چانه‌زنی است که بسیار شبیه به ایران است. در میان ترک‌ها چانه‌زنی در هر نوع خرید از خریدهای کوچک مغازه‌ای گرفته تا معاملات کلان و بین‌المللی جریان دارد.

 

 

 واحد پول

 اولین نکته ی مهم قبل از سفر به یک کشور خارجی و تور ترکیه اطلاع از واحد پول آن کشور است.باید بدانیم که در آن کشور مردم از چه واحد پولی در معاملاتشان استفاده می کنند و واحد پول ما چه  ارزشی دارد.

تور ترکیه  را خریداری کرده اید و قبل از سفر باید بدانید که واحد پول این کشور لیره ترک و یا به زبان ترکی Türk lirası با نشان زیر است.

البته این واحد پول علاوه بر کشور ترکیه در جمهوری ترک قبرس شمالی نیز به کار برده می شود.واحد پول ترکیه  دارای صفرهای زیادی بود که به صورت یک میلیون لیر صد میلیون لیر خوانده می شد،اما از ناریخ 28 ژانویه 2004 این شش صفر از واحد پول ترکیه حذف شد و از اول ژانویه ی 2005 این واحد پولی به نام لیره ی جدید ترک یا Yeni Türk lirasıوارد گردش پولی این کشور شد.این واحد به اختصار YTL نام گذاری شد.در واقع یک لیر همان یک میلیون لیر قدیم است و هنوز بعضی زبانشان به آن عادت نکرده است و در معاملاتشان میلیون را به کار می برند،در سفرتان اگر شخصی به کار برد اصلا وحشت نکنید.

بعد از چهار سال واحد پول ترکیه دوباره به لیره ی ترک تغییر نام داد و کلمه یYeni یا جدید از روی آن برداشته شد و به اختصار TLنامیده شد.لیره ترک به صورت اسکناسهای ۲۰۰، ۱۰۰، ۵۰، ۲۰، ۱۰ و ۵ لیره موجود است و هر لیره ترک معادل یکصد کروش می‌باشد.کروش واحد پولی زیرین لیره است و سکه‌های این واحد پولی شامل سکه‌های یک لیره‌ای، ۵۰ کروشی، ۲۵کروشی ، ۱۰ کروشی ، ۵ کروشی و ١ کروشی وجود دارند.

نکته ی مهم دیگر برای تور ترکیه این است که هر لیره ی ترک معادل 700تومان ما است و باید پول خود را با لیره چنج کنید.

جالب است بدانید که لیره برای اولین بار در سال 1843میلادی توسط عبدالمجید اول به نام لیره ی عثمانی ضرب شد و چون از جنس طلا بود به لیره ی زرد شناخته شد.بر روی اسکناسهای لیره تاکنون تنها تصویر آتاتورک و عصمت اینونو رئیس جمهور سالهای 1938تا 1950 نقش بسته است .

 

               

  دین و زبان

 نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده است دین رسمی جامعه را اسلام تعیین نموده است . لیکن در اصلاحات قانونی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تاکید بر جدایی دین از سیاست ، ترکیه کشوری با دولت و حکومت لائیک (تفکیک دین از سیاست) معرفی گردیده است. بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸% جمعیت این کشور را مسلمان و ۲% را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل مید هند.

مسلمانان ترکیه اکثرا تابع مذهب تسنن می باشند که از میان آنها حنفی ها بزرگترین گروه محسوب می گردند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند . شافعی ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقر واکثرا کرد هستند. شمار پیراوان مذاهبی دیگر بسیار کم می باشد. روی هم رفته پیروان ادیان در ترکیه به دو قسمت تقسیم می شوند :

الف) پیرامون اسلام که خود به چندین فرقه و مذهب تقسیم می شوند و اهم آنها عبارتند از :

۱) حنفی ها ، جمعیت قابل ملاحظه ای از اهل سنت ترکیه را تشکیل میدهند.

۲) شافعی ها ، شاخه ای از اهل سنت است که پیروان آن را بیشتر کردها تشکیل می دهند.

۳) پیراوان سایر فرق اهل سنت و طریقتها

۴) علویان (به چهار دسته با نامهای رافی، باطنی؛ روفی و بکتاشی تقسیم و بنا بر آمار رسمی دولت ترکیه حدود ۱۲ میلیون نفر پیرو دارد )

۵) شیعیان ، پیرو مذهب جعفری بوده و نزدیک به یک میلیون و دویست هزار نفر هستند.

ب) پیروان سایر ادیان :

۱) مسیحیان شامل فرق پروتستانها ، کاتولیکها ، ارامنه …… و

۲) یهودیان (حدود ۳۰ هزار نفر در این کشور سکونت دارند )

زبان:

ترکی زبان رسمی و مادری ساکنان ترکیه است و یکی از قدیمی ترین زبانهای دنیا به شمار می رود. بخشی از مردم کشورهای مشترک المنافع و برخی از نقاط جنوب شرقی اروپا و بعضی از مناطق خاورمیانه به این زبان صحبت می کنند. آذری (آذربایجان) ، قفقازی و ترکمنی نیز شاخه هایی از زبان ترکی محسوب می شوند. زبان ترکی از گروه زبانی اورال آلتانی است و به گروههای کوچکتر ذیل تقسیم می شود:

۱) گروه آسیای مرکزی مانند گرگ تورک ، ازبک و قرقیز

۲) گروه جنوب غربی مانند ترکی عثمانی ، ترکی آذری و ترکمنی

۳) گروه شمال غربی مانند تاتار و قزاق

۴) گروه سیبری جنوبی مانند اویرات ، آبکان و تروا.

۵) گروه سیبری شمالی مانند یاکوت

۶) گروه جرواش (شمالی ) در ناحیه و لگا

زبان ترکی جدید که امروزه تحت عنوان « ترکی آناتولی» شناخته می شود از ریشه ترکی عثمانی است که به وسیله سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است . به تدریج لغات و دستور زبان فارسی و عربی به میزان قابل توجهی به این زبان وارد شد و الفبای عربی رایج گشت. پس از اعلام جمهوری (در سال ۱۹۲۳) ، الفبای لاتین جایگزینی الفبای عربی گردید. (۱۹۲۸) و پس از تغییر الفبا اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد . ویزگی زبان ترکی را حروف صدا دار آن می دانند .

در الفبای لاتینی که از سال ۱۹۲۸ به بعد در ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است . بیشتر حروف و صدای کم و ییش مانند معادل انگلیسی شان تلفظ می شوند.

از نظر تاریخی زبان و ادبیات ترکی را می توان به سه دوره متمایز تقسیم نمود :

۱) دوره ترکی قدیم (قبل از پذیرش دین اسلام توسط ترکها) قرن ۸ تا ۱۱ میلادی

۲) دوره فرهنگ اسلامی (دوره تاثیر عربها وایرانیان ) از قرن ۱۱ تا اواسط قرن ۱۹ میلادی

۳) دوره مدرن (از زمان سلطنت سلطان عبدالمجید اول در سال ۱۸۳۹) دوره تاثیر تفکرو ادبیات غربی

بعد از تشکیل جمهوری در سال ۱۹۲۳ در تاریخ ۲۰ می۱۹۲۸ طبق دستور نخست وزیر¡ وزارت معارف انجمن زبان را تشکیل داد و به تعویض الفباء می پردازد و زبانهای غربی (فرانسه ، آلمانی ، ایتالیایی و مجاری) را مورد تحقیق قرار میدهد . در ۸ آگوست ۱۹۲۸ آتاتورک آغاز «انقلاب حروف» را اعلام می دارد و در ۱۱ آگوست ۱۹۲۸ اولین کلاس در ارتباط با حروف جدید زبان ترکی افتتاح میشود قانون الفبای لاتینی در سال ۱۹۲۸ در یازده ماده تصویب و به مورد اجرا گذاشته می شود.

 

 

    موقعیت های جغرافیایی

 کشورترکیه در نیمکره شمالی و در نقطه تلاقی دو قاره آسیا و اروپا می باشد.این کشور در جنوب شرقی قاره ی اروپا و درجنوب غربی قاره ی آسیای میانه قرارداشته و بین 5/36 و 42 درجه عرض شمالی و 26 و 45 درجه طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته است ، سرزمین ترکیه به شکل مستطیلی قابل تصور بوده که طول آن از شرق تا غرب 1660 کیلومتر و عرض آن بطور متوسط 550 کیلومتر می باشد. شکل هندسی منحصربه فرد ترکیه تأثیر بسیار زیادی در توسعه اقتصادی این کشور ایفا کرده است.آسیای صغیریاهمان آسیای کوچک اصطلاحی جغرافیایی است که بیشتر نویسندگان اروپایی در نوشته های خود درمورد به ترکیه بکار می برند.

موقعیت جغرافیایی ترکیه که در تور ترکیه لازم است بدانید ، باعث شده تا به صورت پلی میان دو قاره آسیا و اروپا قراگیرد؛ این کشور باداشتن گذرگاه های بسفر و داردانل به مثابه شاهراهی از اروپا به کشورهای مسلمان بوده و عکس این قضیه هم صادق می باشد.
موقعیت جغرافیایی ترکیه این امکان را بوجود آورده که نقش دروازه بان بخش اروپایی اتحاد شوروی سابق را بازی کرده وموجب عضویت این کشور در پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی(ناتو)گردد.

موقعیت خاص جغرافیایی ترکیه به عنوان پلی میان آسیا و اروپا در خلال هردو جنگ جهانی نیز, ازاهمیت ویژه ای برخورداربود.اتحاد امپراطوری عثمانی با کشور آلمان در خلال جنگ جهانی اول خطر بسیار مهمی بر امپراطوری انگلستان ازجهت دستیابی به هندوستان به حساب می آمدونیز بی طرفی ترکیه در خلال جنگ جهانی دوم سبب شد که کشورهای محوری نتوانند به صورت گسترده به کانال سوئزدسترسی بیابند؛امروزه نیز ترکیه به علت موقعیت ممتاز جغرافیایی  خودنقش اساسی و تعیین کننده ای را در منطقه ایفا میکند.

 ترکیه بامساحتی درحدود 578/814 کیلومتر مربع (کمتر از نصف مساحت ایران) سی و پنجمین کشور جهان محسوب می گردد.ترکیه از شمال با کشورهای مشترک المنافع با 610 کیلومتر ، در شرق با جمهوری اسلامی ایران با454 کیلومتر ، با عراق 331 کیلومتر در جنوب با سوریه 877 کیلومتر در قسمت غربی با یونان 212 کیلومتر با بلغارستان 269 کیلومتر مرزهای مشترک دارد.

ترکیه از سه جهت توسط دریای سیاه در شمال ، دریای مدیترانه درجنوب ، دریای ازه در غرب احاطه شده است. در شمال غربی دریای داخلی مهمی بنام دریای مرمره وجود دارد که این دریا از سمت شمال به وسیله تنگه بسفر به دریای سیاه و از طریق تنگه داردانل به دریای اژه متصل می گردد. این دو تنگه دریای سیاه را به دریای آزاد متصل می نمایند. دریای مرمره منطقه ای در حدود 11350 کیلومتر را در بر می گیرد.در دریاهای مرمره و اژه جزایر متعددی وجود دارند که متعلق به ترکیه میباشند . بعضی از آنها عبارتند از : جزایر مرمره در دریای مرمره و ایمیرس در در دریای ازه و …

پایتخت ترکیه شهر آنکارا بوده و از شهرهای مهم آن میتوان به استانبول ، ازمیر ، آدانا ، بورسا، ارزروم، قونیه، آنتالیا ، اورفا ، وان و… اشاره کرد.

استانبول و تکیرداغ در قسمت اروپایی ترکیه و زنگولداق ، سینوپ و طرابوزان در بخش آسیایی ,از بنادر مهم ترکیه محسوب میشوند . بنادر مرسین و آلانیا و انطاکیه درساحل دریای مرمره، ازمیر؛ آنتالیا در ساحل دریای مدیترانه وایرالیک در ساحل دریای ازه از بنادر مهم کشور ترکیه می باشند.

 ترکیه به هفت منطقه جغرافیایی تقسیم می شود :

منطقه آناتولی شرقی (Dogu Anadolu) که مناطق شرقی ترکیه را در برگرفته و مرتفع ترین ناحیه ی ترکیه می باشد . آب و هوای این منطقه معتدل قاره ای است .کوه آرارات بلندترین کوه ترکیه در این منطقه قرار دارد.

منطقه آناتولی مرکزی (Ic Anadolu) درمرکزترکیه قرار دارد.آب و هوای این ناحیه نیمه خشک قاره ای است و معمولا در طول سال ,بارندگی در این منطقه کم می باشد.آنکارا پایتخت ترکیه در این منطقه قراردارد.

منطقه دریای سیاه (Karadeniz) شامل مناطق ساحلی شمال کشور بوده ودرجنوب دریای سیاه قراردارد.آب وهوای این منطقه , اقیانوسی می باشد.در ساحل,تابستانها گرم ومرطوب وزمستان ها سرد ومرطوب است ودر مقایسه با مناطق دیگر ترکیه بیشترین میزان بارندگی را درطول سال دارد.

منطقه مدیترانه (Akdeniz) شامل سواحل دریای مدیترانه درجنوب است.آب وهوای آن در ساحل , مدیترانه ای است وتابستانهای گرم وخشک وزمستانهایی سرد و مرطوب دارد.آب و هوای مناطق داخلی تابستانهایی گرم و خک وزمستانهایی سرد وبرفی دارد.شهر آنتالیا در این منطقه قراردارد.

منطقه اژه (Ege) درغرب ترکیه قراردارد . این منطقه آب و هوایی مدیترانه ای و معتدل دارد . در طول ساحل ساحل, تابستانها گرم وخشک و زمستانها معتدل و سرد است . در مناطق داخلی تابستانها گرم و خشک و زمستانها سرد و همراه با بارش برف است.ازمیر در این ناحیه قراردارد.

منطقه جنوب شرقی آناتولی (Guneydogu Anadolu) در شمال سوریه وعراق ودر جنوب شرقی ترکیه قراردارد.این منطقه تحت تاثیر آب وهوای مدیترانه ای قرارداشته وازقدیم یکی از مهمترین نواحی کشاورزی ترکیه محسوب می شده است.

منطقه تراس و سرزمین های مرزی دریای مرمره (Marmara) شامل بخش اروپایی ترکیه و سرزمین های مجاور دریای مرمره در شمال غربی ترکیه می باشد . این منطقه کوچکترین و در عین حال پرجمعیت ترین منطقه در ترکیه می باشد . تابستانها در این منطقه گرم و مرطوب و زمستانها سرد و گاهی اوقات با بارش برف همراه است.شهراستانبول  دراین منطقه قرارگرفته است.

 

 

   جشن ها و تعطیلات رسمی

 

 جشن ها و تعطیلات رسمیدر تور ترکیه خوب است بدانید :

همانند کشورهای غربی , مبنای تقویم در ترکیه سال میلادی است و سال نو با ماه ژانویه آغاز میشود . تعطیلات غیرمذهبی در ترکیه, براساس تقویم میلادی محاسبه می شود ؛ از تقویم اسلامی هم درجهت تعیین امور مذهبی و جشن های مذهبی استفاده می شود. تعطیلات رسمی مردم این کشور شنبه و یکشنبه بوده که البته کارمندان عصر شنبه و یکشنبه را تعیل هستند و بخش خصوصی تنها روز یکشنبه تعطیل هستند. ترکیه کشوری فرهنگی با تاریخی غنی است. اقوام مختلفی در این کشور زندگی می کنند و هر یک رسوم , اعیاد, جشن ها و برنامه های مختلفی دارند. از سوی دیگر دولت برای جذب گردشران ع برنامه های مختلف را مورد حمایت و تشویق قرار می دهد.

تعطیلات رسمی

سال نو  Yilbasi در اول ژانویه

روز استقلال ملی و روز کودک در 23 آوریل ؛ جشنواره روز کودک هم در این کشور برگزار می شود.این جشنواره از سال 1979 بین المللی شده است و کشورهای مختلفی در آن شرکت میکنند.تا سال 2000 این جشن در آنکارا برگزار می شد؛اما در سالهایبعد در شهرهای ازمیر , استانبول و آنتالیا هم برگزار میشود.

روز کار  وهمبستگی  Labour and Solidarity Day  اول ماه می

جشن عمومی روز یکم ماه می در شهر استانبول

روز ورزش و جوانان و همچنین روز بزرگداشت آتاتورک 19 می

روز پیروزی  Victory Day در 30 آگوست به مناسبت پیروزی در جنگ داخلی سال 1922

روز جمهوری  Republic Day  در 28 و 29  اکتبر به مناسبت اعلام جمهوری ترکیه در سال 1923

جشن ها و مناسبت های  مذهبی در ترکیه:

عید فطر      در روزهای اول دوم وسوم ماه شوال برگزار میشود.این عید را عید شیرینی نیز می نامند ؛ مردم در این عید به هم شیرینی تعارف کرده و پایان یک ماه عبادت وروزه داری را جشن می گیرند  :

عید قربان : هفتاد روز بعد از عید فطر و در روز دهم ماه ذی الحجه برگزار می شود.مدت این تعطیلات در ترکیه چهار روز است 

شبهای قندیلی :           شب میلاد پیامبر (ص ) استکه برابر با 20 آوریل بوده وهفته وحدت درروزهای 14 تا 20 آوریل برگزار می شود

رغاییب کندیلی  :  شب اولین جمعه ماه رجب

میراج کندیلی : M مراسم شب معراج که همزمان با شب مبعث و 26 رجب

برات کندیلی :    شب نیمه شعبان

دلیل نام گذاری این جشن ها به نام کندیلی به خاطر سنت برافروختن شمع و چراغ بر مناره های مسجد دراین ایام رایج است.

عاشورا : که در مناطق شیعه نشین برگزار میشود.

شب قدر :    شب بیست و هفتم ماه رمضان