تایلند

پایتخت کشور تایلند ، بانکوک است . وسعت کل این کشور به 513.115 کیلومتر مربع می رسد و جمعیت این کشور حدود 63.430.000 نفر می باشد که نرخ رشد جمعیت 0.95 درصد است.

آب و هوای تایلند تقریبا در تمام فصول گرم و مرطوب است. منابع طبیعی این کشور شامل : چوب، قلع، تنگستن، سرب، آنتیمون، منگنز، آهن، گچ، سنگهای قیمتی، نفت و گاز می باشد. این کشور دارای 2 مذهب اصلی: بودایی(۹۰ تا۹۵ ٪)، مسلمان (۴ تا ۹٪) می باشد و سایر ادیان ۱ درصد است. زبان رسمی در این کشور، زبان تایی است. چینی، ملایویی وانگلیسی دیگر زبانهای رایج در این کشور هستند. این کشور با کشورهایی نظیر میانمار، لائوس، کامبوج، مالزی همسایه است و شهرهای بزرگ و معروف تایلند : بانکوک، ناخن راچاسیما، ساموت پراکان، چیانگ مای، خن کائن، نونتابوری هستند. محصولات کشاورزی این کشور: برنج، کائوچو، تاپیوکا(نوعی گیاه غذایی)، ذرت و نیشکر (این کشور با ۷میلیون تن *صادرات اولین کشور صادرکننده برنج جهان است).
 
تایلند

تایلند

 

تا سال ۱۹۳۹ نام رسمی این کشور «سیام» بود . از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام خوانده می‌شد تا آن‌که با اعلام رسمی دولت نام آن به تایلند تغییر یافت. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «آزادی» نیز هست. پرچم این کشور از سه رنگ سفید و قرمز و آبی تشکیل شده که رنگ قرمز نماد ملت، رنگ سفید نشان مذهب و رنگ آبی نماد حکومت سلطنتی است.

سیاستهای عمده داخلی دولت

افزایش کارآیی بانکها بمنظور افزایش پرداخت وام و ایجاد تحرک اقتصادی افزایش درآمد کشاورزان و اعتلای قدرت خرید آنان ایجاد صندوق توسعه روستایی و پرداخت اعتباری به مبلغ یک میلیون بات به هر یک از ۷۰ هزار روستای تایلند تاسیس بانک توسعه و ترویج شرکتهای کوچک و متوسط مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر اتکاء به تولیدات داخلی.

سیاستهای عمده خارجی دولت

تلاش جهت حفظ وجهه سیاسی خود و همراه شدن با سازمان ملل و دیگر ارگانهای بین‌المللی حمایت از آسه آن در زمینه‌های حفظ ثبات منطقه‌ای ایجاد یک روابط دوستانه امنیتی با آمریکا همکاریهای منطقه‌ای در قالب توسعه روابط اقتصادی، تجاری، مالی، سیاسی و فرهنگی، همکاری نزدیکتر با قاره آسیا.

فرهنگ

این کشور را اغلب با نام سرزمین لبخند می شناسند زیرا مردم آن تقریبا همیشه در هر موقعیتی لبخند بر لب دارند. در تایلند معمولا با چسباندن دو کف دست به یکدیگر در مقابل سینه،به دیگران سلام می کنند که این حرکت وای نامیده می شود. اگر یک تایلندی در مقابل شما چنین حرکتی کرد، بهتر است که آن را بی پاسخ نگذارید.
مردم این کشور همانند بسیاری از فرهنگ های آسیایی، احترام بسیاری برای اجداد خود قایل هستند و در واقع یکی از مهم ترین جنبه های فرهنگ آنهاست
به طوری که برای احترام به بزرگترهای خود، در مقابل آنها خم می شوند.

مذهب

مذاهب: ۹۵٪ جمعیت بودایی – ۴٪ مسلمان و یک درصد باقیمانده سایر ادیان و مذاهب در مناطق خاصی از این کشور، اکثریت جمعیت با مسلمان هاست که بزرگترین اقلیت مذهبی این کشور بوده و در اجتماعاتی مجزا از غیر مسلمانان زندگی می کنند. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می کنند. در تایلند، ۹۴.۶ درصد مردم بودایی، ۴.۶ درصد مسلمان، ۰.۷ درصد مسیحی و ۰.۱ درصد باقی ادیان هستند.
در این کشور برای پیروان تمامی ادیان، آزادی مذهبی وجود دارد.

زبان

زبان تایلندی Thai یکی از قدیمی ترین زبان ها در شرق است و بیشتر مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند هرچند گویش های قومی و منطقه ای بسیاری نیز در نقاط مختلف این کشور وجود دارند. تایلندی زبان رسمی این کشور است و الفبای مخصوص خود را دارد. زبان گفتاری و نوشتاری این کشور کاملا برای کسانی که به این کشور سفر می کنند، غیر قابل فهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.