تاریخچه اقتصاد ارمنستان

تاریخچه اقتصاد ارمنستان

بسیاری از علاقمندان به تاریخ و اقتصاد ارمنستان که تور ارمنستان را به عنوان راهی مناسب برای سفر و اطلاع از این قضایا می دانند، بیشتر پی این هستند که با مطالعه گذشته و تاریخچه اقتصاد این کشور اطلاعات بیشتری به دست آورده و می خواهند نتایجی که به دست آورده اند، در کسب و کارشان حال اگر می خواهد با ارمنستان باشد، پیشرفتی داشته باشد و نیز با اطلاع کامل از اقتصاد آن ها باشد.

تاریخچه اقتصاد ارمنستان

پس برای عزیزانی که به دنبال چنین چیزی هستند، بخشی از کار را راحت می کنیم و قبل از سفرتان با تور ارمنستان و دیداری از این کشور، به شما پیش زمینه ای از این اطلاعات را می دهیم. اقتصاد کشور ارمنستان اقتصادی متمرکز است که پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با کمک سرمایه ‌گذاری‌های کلان آن فعالیت می ‌کرد. اما بعد از «استقلال ارمنستان» سرمایه ‌های شوروی سابق از کشور خارج شد و این گونه بود که بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی توان عملیاتی خود را از دست دادند. در واقع قبل از استقلال ارمنستان، اقتصاد این کشور اقتصادی صنعت محور بود. صنایع فعال در این منطقه در سال ‌های قبل از استقلال عبارت بودند از صنعت تولید مواد شیمیایی، تولید ماشین آلات صنعتی، فرآوری مواد غذایی، نساجی، تولید رزین و الکترونیک که مسئله ای بسیار با اهمیت به حساب می آمدند که باعث می شد که وابستگی از طریق این صنایع به واردات مواد اولیه از کشور های خارجی باشد، ک علت اصلی تضعیف آن ها در صنعتشان می شد.

پس از استقلال، اقتصاد ارمنستان به چه صورت بود؟

با اتفاقاتی که در طی سال ها در ارمنستان رخ داد و این کشور استقلال مالی و اقتصادی اش را از دست داد و به عبارتی تضعیف شد، نرخ بیکاری و تورم در آن اوج گرفت، اما بعد از همه این ها وقتی به استقلال رسید اوضاع یک مقداری تغییر داشت.

ساختار اقتصادی ارمنستان از سال ۱۹۹۱ اساساً تغییر کرده است؛ در واقع ساختمان‌سازی و خدمات جای کشاورزی و صنعت را به عنوان سهامداران اصلی رشد اقتصادی گرفته‌ اند. صنعت فرآوری الماس که یکی از مهم‌ ترین صادرکنندگان و همچنین یکی از اصلی‌ترین جذب کنندگان سرمایه خارجی در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ بود، با کاهشی شدید در میزان تولیدات برای سال ۲۰۰۵ مواجه شد؛ این مسئله ناشی از کاهش عرضه مواد اولیه از سوی روسیه بود و به این ترتیب بود که رکود کلی بازارهای بین‌المللی الماس بود. دیگر بخش‌های صنعتی که رشد صنعتی را پیش می‌بردند، شامل بخش‌های انرژی، متالورژی و فرآوری غذا بود.

طبق گزارشاتی که ارائه شده است، ۶۹٫۴ درصد از اقتصاد ارمنستان آزاد است و از جهت شاخص آزادی اقتصادی (Index of Economic Freedom) رتبه ۴۱ام در جهان را دارا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.