بلغارستان

بلغارستان

کشور بسیار زیبای بلغارستان واقع در جنوب شرقی اروپا می باشد و پایتخت آن شهر صوفیه است. جمعیت این کشور ۷٬۳۶۴٬۵۷۰ می باشد که طبق آمار سال 2011 می باشد و هر ساله ۱٪ از آن کاسته می‌شود. بیشترین رشد منفی جمعیت در جهان را بلغارستان شامل می شود.

این کشور زیبا با ماسه های طلایی اش شهرت پیدا کرده است، و هم چنین زبان رسمی آن ها بلغاری است. بلغارستان چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است.

در شمال این کشور جمهوری رومانی قرار دارد. در غرب با صربستان و مقدونیه همسایه می‌باشد. در جنوب با کشور یونان و ترکیه هم‌مرز است. در شرق جمهوری دریای سیاه قرار دارد.

 

اقتصاد در این کشور جذاب و دیدنی به شرح زیر می باشد :

در حال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته سیستم اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی‌محور است و صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله باعث بروز فقر شده‌است.

اما مسئه ای که قابل توجه است، این است که این کشور پهناور با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی دیگر، اقتصادی مبنی بر کشاورزی دارد. تولید در تعاونی‌های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده‌های عمده شامل: غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به طور فزاینده‌ای تنباکو است.

تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و تنباکو را تشکیل می‌دهد. وام های بلوک شرق در توسعه صنایع ازجمله مهندسی و کود سازی و شیمیایی نقش داشته‌است.

اقتصاد این کشور به طور کلی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱٫۷ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. پیش‌بینی اقتصادی کمیسیون اروپا برای رشد کلی این کشور بسیار دیدنی در سال ۲۰۱۲ میلادی ۰٫۵ درصد بود درحالیکه صندوق بین‌المللی پول رشد تولید ناخالص ملی این کشور را در سال ۲۰۱۲ رقم ۰٫۸ درصد اعلام کرده بود.

بلغارستان

بلغارستان

مردم، زبان، دین

بسیاری از دانشمندان ریشه بلغارها را از قبایل ترک زبان آسیای میانه (احتمالاً به همراه رگه‌های ایرانی) می‌دانند.  همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌برند.

زبان رسمی کشور، بلغاری است اگرچه جوانان بلغاری امروزه تکلم به انگلیسی را ترجیح می‌دهند.

۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند. در بلغارستان هشتاد هزار مسلمان علوی وجود دارد.

زبان بلغاری زبانی هند و اروپایی و از شاخه اسلاوی جنوبی است که نزدیک‌ترین به آن زبان مقدونی است و گویشوران آن با گویشوران زبان مقدونی درک مطلب می‌کنند. در زبان بلغاری کهن و معاصر صدها واژه فارسی وجود دارد که در مکالمات روزمره به‌کار می‌رود.

 

حکومت در کشور ماسه های طلایی :

240 عضو مجمع ملی هر پنج سال تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رای تمامی افراد بالغ انتخاب میشوند.
رئیس جمهور، که مستقیما برای پنج سال اننتخاب میگردد .نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می کند که از حمایت اکثریت در محمع بر خوردارند .

احزاب عمده سیاسی عبارتند از:

  • اتحاد نیروهای دموکراتیک ( میانه رو)
  • حزب سوسیالیست ( کمونیست سابق)
  • جنبش برای حقوق و آزادی ( ترکی)

آموزش

میزان با سوادی: این آمار موجود نیست.
سنین تحصیل اجباری: 6 تا 16 سال.
تعداد دانشگاه : 18( شامل 8 موسسه همطراز با دانشگاه ). 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *