امارات

امارات متحده عربی، که کشوری بسیار پهناور می باشد در جنوب غربی قارهٔ آسیا و در شرق شبه جزیره عربستان می باشد، و در خاورمیانه از جنوب با قطر و عربستان سعودی، از شرق با عمان و از شمال با خلیج فارس همسایه است.

امارات را مجموعه ای از هفت شیخ‌نشین کوچک به نام‌های ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس‌الخیمه و ام‌القوین تشکیل می دهد.

هر کدام از این شهر های شیخ نشین استقلال خودشان را دارند و یک امیر موروثی به عنوان حاکم کشور می باشد. حتی رئیس دولت و کابینه هم جهت شورای عالی آن ها انتخاب می شوذ. در حال حاضر امیر و رئیس دولت امارات شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان است. پایتخت و بزرگ‌ترین شیخ‌نشین این کشور ابوظبی است.

بزرگترین ذخایر نفتی دنیا نزد این کشور می باشد و تولید ناخالص سرانه آن در حد ثروتمندترین کشورهای اروپای غربی است.

امارات

امارات

مساحت این کشور :

مساحت این کشور ۸۳٬۶۰۰ کیلومترمربع است که در رده ۱۱۵ دنیا از نظر پهناوری قرار می‌گیرد. آب‌وهوایی بیابانی و سرزمینی هموار دارد که قسمت شرقی آن کوهستانی و سردتر است و تنها ۰٫۷۷ درصد خاک آن قابل کشاورزی است. فقط ۱۹ درصد اهالی این کشور اصلیت اماراتی دارند و ۲۳ درصد از اعراب دیگر کشورها و ایرانیان و حدود ۵۰ درصد از اهالی جنوب آسیا هستند. زبان رسمی کشور عربی است و انگلیسی، فارسی، اردو و هندی نیز کاربرد زیادی دارد.

 

مذهب :

مذهب رسمی این کشور اسلام است که حدود ۹۶٪ مردم را شامل می‌شود.

 

واحد پول :

واحد پول آن درهم است.

صادرات نفت خام این کشور در سال ۲۰۰۹ میلادی، حدود ۲٫۳۹۵ میلیون بشکه در روز بوده که امارات را چهارمین صادرکننده نفت دنیا می‌سازد.

شرکت هواپیمایی این کشور یکی از بهترین و با کیفیت ترین ایرلاین های موجود در دنیا می باشد٬ این شرکت که رقیب خوبی برای ایر لاین های بزرگی چون لوفتهانزا و بی ام آی است توانسته خطوط هوایی آسیا را متحول کند تقریبا تمامی ایرلاین های دنیا به امارات و فرودگاه بین المللی دبی پرواز مستقیم دارند این فرودگاه شامل سه ترمینال می باشد که ترمینال شماره سه مختص شرکت هواپیمایی این کشور است.

 

اقتصاد در امارات متحده عربی

تولید ناخالص داخلی در این کشور 3/167 میلیارد دلار است. سه میلیون ۶۵ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور 4/2درصد است. 5/19 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم ۱۱ درصد بود.

سیاست نظارت بر ارز در این کشور وجود ندارد. بانک‌های تجاری بسیاری تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت دارند. در این کشور مالیات شخصی دریافت نمی‌شود.

این کشور روزانه دو میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند که تمامی آن را صادر می‌کند. مصرف نفت این کشور روزانه ۳۷۲ هزار بشکه است که آن را وارد می‌کند.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام، گاز طبیعی، کالاهای ترانزیتی، ماهی خشک شده و خرما است که به کشورهای ژاپن (4/23درصد)، کره جنوبی (3/10 درصد)، تایلند (۵ درصد) و هند (8/4 درصد) صادر می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *