اقتصاد ترکیه به چه صورت می باشد؟

اقتصاد ترکیه به چه صورت می باشد؟

اقتصاد ترکیه به صورتی است؟ آیا از وضعیت مناسبی برخوردار است؟ وضعیت اقتصادی ترکیه سالانه به چه صورتی می باشد؟ از جمله سوالاتی که شاید برای هر اقتصاددان پیش آید یا اینکه حتی برای یک فرد عادی هم می تواند چنین چیزی سوال شود. اینگونه است که در اولین فرصت تور ترکیه را انتخاب می کنیم و سری به این کشور می زنیم، از کشاورزی آن مطلع می شویم، یا صنایع آن را بررسی می کنیم.

اقتصاد ترکیه به چه صورت می باشد؟

اما اقتصاد را باید ترکیبی از صنایع بومی و مدرن دانست، که روزانه به دامنه اش افزوده می شود. درباره تولیدات کشاورزی هم باید اشاره کرد که سال 2005 بود که رتبه هفتم را به دست آورد. بخش خصوصی ترکیه هم همچنان رو به پیشرفت است و سرعت بالایی رو به رشد دارد. به عبارتی نقش مهم آن را در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات می بینید. در طی سال هایی هم که پیش رو داشتیم، تقریبا اقتصاد خوبی داشته است. حال اگر به موضوع اقتصاد کلان ترکیه بپردازیم، سازمان سیا هم آمده است ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته قرار داده است. تجاری که تور ترکیه را به عنوان مقصدی برای تجارتشان انتخاب می کنند، اگر از آن ها درباره میلیاردهای شهر بپرسید، یا از وضعیت مالی شهر بپرسید، در جواب می گویند که میلیاردهای شهر استانبول، در سال 2008 با 35 نفر میلیاردر، پس از مسکو که دارای 74 میلیاردر، نیویورک با تعداد 71 ملیلیاردر و لندن با 36 میلیاردر، می باشند قرار گرفته اند. این گونه است که در رده چهارم جهان قرار گرفته اند. از این نظر است که آن ها این شهر را از توکیو، هنگ کنگ، لس آنجلس و دالاس جلوتر می دانند.

و اما به بخش کشاورزی می رسیم، که بر اساس آمار ترکیه در سال 2005 تولید محصولات کشاورزی آن در رده هفتم قرار گرفته است. چه میوه هایی دوست دارید؟ باید خبری خوش دهیم که در سفری که با تور ترکیه دارید، باید بگوییم میوه هایی همچون فندق, انجیر, زردآلو, گیلاس، به و انار را می بینید که در جهان اول هستند، اما در تولید هندوانه، خیار و نخود که طرفداران زیادی دارند، دوم هستند، در تولید سیب زمینی، بادمجان، فلفل سبز، پسته و عدس، سوم، در تولید پیاز و زیتون، چهارم است، در تولید چغندر قند، پنجم، در تولید تنباکو، سیب و چای رتبه ششم جهان، در تولید جو و کتان رتبه هفتم، درتولید بادام رتبه هشتم، در تولید گندم، چاودار و گریپ فروت رتبه دهم جهان و در تولید لیمو یازدهمین کشور جهان است. این طور است که در تولید محصولات کشاورزی خودکفا شده است.

بزرگترین صنعت این کشور جالب و زیبا، صنعت نساجی می باشد. پس از نساجی پالایش نفت، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع فولاد و ذوب آهن، خودروسازی و ماشین سازی بیشترین سهم در صنعت ترکیه را دارند. صنایع الکترونیکی وستل ترکیه بزرگترین تولید کننده تلویزیون در اروپا است و یک چهارم تلویزیون های خریداری شده توسط مشتریان اروپایی توسط وستل تولید می ‌شوند. مجموع تولید تلویزیون شرکت وستل و بکو بیشتر از نصف تولید تلویزیون اروپاست. شرکت ترکیه‌ای پروفیلو-تلار (Profilo-Telar) نیز سومین تولید کننده تلویزیون در اروپاست. صنایع اتومبیل سازی ترکیه در سال ۲۰۰۶ با تولیداتی که داشته است، پس از آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و ایتالیا در رده ششم اروپا جای گرفت. در همین سال رتبه ترکیه در خودرو سازی جهان هفدهم جای گرفت وصادرات خودرو و قطعات یدکی خودرو را به ۱۴ میلیارد دلار رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.