از کمک های اولیه در سفر چقدر می دانید؟

از کمک های اولیه در سفر چقدر می دانید؟

آژانس مسافرتی پارادیس سیر پارسیان، مجری مستقیم برگزاری تور ترکیه, تور استانبول, تور آنتالیا و تور کوش آداسی می باشد که با برگزاری این تورها در تاریخ های مختلف پذیرای شما عزیزان و مسافران محترم می باشد. اما آژانس مسافرتی قبل از سفر برای شما نکاتی را یادآور شده است که حتما باید آن ها را در نظر داشته باشید.از کمک های اولیه در سفر چقدر می دانید؟

زمانی که تصمیم سفر می گیرید، و قسمتی از تعطیلاتتان را به سفری گردشی و تفریحی اختصاص می دهید، اولین نکته ای که قبل از راه افتادن باید در نظر داشته باشید، احتمال خطرهایی که ممکن است در طول سفر برایتان رخ دهد. پس باید برای هر گونه اتفاقی آمادگی از قبل داشته باشید. در این مواقع است که کمک های اولیه به دادتان می رسد. یکی از این نمونه خطرهایی که ممکن است شما را دستپاچه کند، خونریزی می باشد. اما نگران نباشید، در صورتی که با آن در طول سفر برخورد کردید، تنها به نکاتی که به شما یادآور می شویم، توجه کنید و آن ها را رعایت کنید :

به طور معمول خونریزی ها کوچک هستند و بعد از گذشت چند دقیقه بدون نیاز به کمک خاصی خود به خود قطع می شوند؛ اما گاهی خونریزی شدید است و حتی باعث می شود که در طول مدت زمان کوتاهی قسمت زیادی از خون خارج شده و مصدوم بیهوش شده و در نهایت بمیرد. اما مهمترین و اولین هدف کمک به مصدوم می باشد، در واقع با کمک روحی می توانید از نگرانی او کم کنید. با روحیه ای که به او می دهید خودتان هم آن را دریافت می کنید و اینجاست که با غلبه کردن بر این خطر آن را از بین می برید.

خونریزی های خارجی را چگونه قطع کنیم؟

در صورت مواجهه با خونریزی حتما سرعت عمل را شاخصه کارتان قرار دهید. با قطره قطره خونی که از بیمار می رود، در واقع زندگی او پر مخاطره تر می شود، پس حتما سرعت داشته باشید؛ زیرا شما دور از هر امکاناتی هستید. عضو صدمه دیده یا می تواند در دست باشد یا در پا؛ اینجاست که کارتان راحت تر می شود. عضو آسیب دیده را بالا نگه دارید و فشار مستقیم بر محل آسیب دیده بیاورید، زیرا به سرعت خونریزی کنترل می شود. اگر این روش ها موثر واقع نشد دو راه دیگر دارید:

1.نقاط خاصی در دست و پا وجود دارند که به نقاط فشار موسومند. این نقاط محل عبور سرخرگ های ورودی به دست و پا از روی یک استخوان و یا محل سفت هستند که همانند نبض دست قابل احساسند. یکی از مهمترین این نقاط در دست؛ در زیر بازو قرار دارد که با اندکی جستجو می توانید آنرا بیابید.

2.راه دیگر استفاده از شریان بند یا تورنیکت است که معمولا به عنوان آخرین راه پیشنهاد می شود. زیرا به طور کامل مانع از عبور خون می شود و در صورتی که باز نشود در مدت کوتاهی می تواند باعث مرگ عضو مربوطه شود. به این ترتیب می توان کمک های اولیه در خونریزی های خارجی را به صورت زیر آورد :

کمک های اولیه ای که در خونریزی های خارجی لازم می باشند :

1ـ بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده در حالتی که استخوان آسیب ندیده باشد.

2ـ فشار مستقیم بر روی محل خونریزی با کمک یک گاز استریل، پارچه تمیز و در شرایط اضطراری دست

3ـ فشار بر روی نقاط فشار منظور از نقاط فشار، نقاطی هستند که شریان یا همان سرخرگ اصلی، از آن عبور کرده است.

4ـ اگر خونریزی جزئی باشد، خونریزی ممکن است با ریختن آب سرد بر روی آن بند بیاید.

5- استفاده از تورنیکت یا شریان بند در خونریزی های شدید. تورنیکت باند پهنی است که استفاده از آن به طور صحیح سرخرگ را بسته و مانع خونریزی می شود.

از این وسیله تنها در موارد بسیار ضروری نظیر قطع سرخرگ بزرگ، قطع عضو و یا عدم مهار خونریزی با روشهای دیگر استفاده می شود.

در صورتی که در جعبه کمک های اولیه شما چیزی به اسم تورنیکت و یا شبیه به آن وجود ندارد، اصلا نگران نباشید. با کمک پارچه محکمی و یک یک تکه چوب می توانید تورنیکت بسازید.

پارچه را یک بار به دور دست یا پای صدمه دیده بپیچید، یک گره بزنید، چوب را روی گره گذاشته و یک بار دیگر پارچه را گره بزنید، حالا با پیچاندن چوب می توانید تورنیکت را محکم کنید. زمان بستن تورنیکت را یادداشت کرده و مراقب باشید که در صورت گذشتن زمان طولانی (معولا 15 دقیقه گفته شده) لازم است به مدت کوتاهی تقریبا یک دقیقه آنرا باز کنید که اندام بسته شده از بین نرود.

اما در مواقعی که بیمار خونریزی داخلی دارد، چه باید کرد :

چنانچه خون پس از خروج از رگ در داخل حفره ای از بدن ریخته و محل خونریزی مشاهده نشود، خونریزی داخلی گویند. مانند خونریزی در داخل جمجمه و یا در مجاری گوارشی. در مورد خونریزی های داخلی تقریبا کار زیادی از دست شما به عنوان یک امدادگر بر نمی آید؛ چون اصولا چیزی نمی بینید که بخواهید با آن درست برخورد کنید.

در نظر داشته باشید که حتما بیمار را در اسرع وقت به یک مرکز درمانی منتقل کنید، اما قبل از آن اقدامات زیر را در نظر داشته باشید :

1- کنترل علائم حیاتی

2- کنترل راه های هوایی

3- قرار دادن بیمار در بهترین وضعیت مثلا اگر بیمار دچار تهوع و استفراغ های مکرر است او را به پهلو و سمت چپ خوابانده و اگر خونریزی داخلی اندامها  دست و پا است؛ اندام را بالا نگه دارید.

4- بیمار اگر دچار شوک است کمک های اولیه در مورد او انجام شود.

5- در صورت امکان به بیمار اکسیژن داده و به او هیچ چیز نخورانید.

6- در اولین فرصت ممکن بیمار را به مرکز درمانی انتقال دهید.

در صورت ضربه به سر؛ استفراغ های مکرر، خروج مایع مغزی نخاعی مایعی شفاف از گوش ها، زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخل مغزی و ضربه مغزی می باشد که می تواند باعث مرگ مصدوم گردد. در این موارد سر مصدوم را بالاتر از سایر اندام او قرار دهید. از خروج مایع مغزی نخاعی به بیرون جلوگیری نکنید و هر چه سریعتر مصدوم را به مرکز درمانی انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.