از قوانین و آداب و رسوم ترکیه چه می دانید؟

از قوانین و آداب و رسوم ترکیه چه می دانید؟

بسیاری از مسافرانی که با تور ترکیه قصد سفر به ترکیه را می کنند، باید قبل از سفر از نکاتی باخبر باشند و نیز درباره قوانین آن بدانند. از جمله قوانینی که باید در نظر داشت، در ادامه لیست شده است که باید در نظر بگیرید :

از قوانین و آداب و رسوم ترکیه چه می دانید؟

1. برای اینکه اشیاء عتیقه خرید و فروش کنید، یا خروج و ورود آن ها را انجام دهید، حتما مجوز قانونی باید تهیه کنید.

2. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که افراد با جعل عنوان و پوشش سازمان های مختلف به شما مراجعه می کنند و درخواست ارائه مدارک هویتی می کنند. در چنین مواردی از هر گونه برخورد فیزیکی جلوگیری کنید و بخواهید که شما را به نزدیک ترین پاسگاه پلیس هدایت کنند.

3. دربسیاری از موارد مشاهده شده است هموطنان عزیز بدون در نظر گرفتن مقررات مربوط به اشتغال و لزوم اخذ روادید کار، تنها باتوجه به لغو روادید توریستی میان دو کشور، مبادرت به فعالیت در مراکز تولیدی و یا خدماتی این کشور نموده اند که این موضوع منجر به تضییع حقوق آنان توسط کارفرمایان و صاحبان شرکت ها شده و از طرف دیگر به بازداشت و اخراج این افراد منتهی گردیده است. اتباع ایرانی حتما باید در صورت تمایل به اشتغال در این کشور نسبت به اخذ روادید کار اقدام نمایند و قبل از انجام سفر به این کشور، تقاضای خود را مبنی بر دریافت روادید ورود با حق کار، به نمایندگی این کشور در تهران ارائه نمایند.

4. اگر سفرتان با وسیله نقلیه شخصی می باشد، توجه داشته باشید که مورد بازرسی پلیس قرار خواهید گرفت. ضمن اینکه باید قوانین رانندگی را رعایت کنید، نیز باید در نظر داشته باشید که مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید. برای اینکه از ربوده شدن ماشین و خطرات احتمالی سفر، افراد ناشناس را اصلا سوار نکنید؛ حال می خواهند مرد باشند یا اینکه زن باشند.

5. با توجه به مقررات جدید ترکیه، چنانچه صاحبان اتوبوس ها، کامیون ها و یا خودروهای شخصی در زمان ورود به این کشور، نسبت به سوار نمودن مسافران غیر قانونی از جمله افراد بدون گذرنامه، دارندگان گذرنامه جعلی و افرادی که مهر ورود در گذرنامه شان درج نگردیده است یا حتی اقدام به حمل برخی اجناس غیر قانونی ( مثل مواد مخدر حتی به میزان کم) نمایند، خودروهای آنان به نفع دولت آن کشور مصادره خواهد شد.

6. جهت رانندگی در ترکیه باید گواهینامه ملی کشور ترکیه را داشته باشید یا یک گواهینامه بین المللی IDP را در اختیار داشته باشید. مجوز بین المللی برای رانندگی می باشد که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، علاوه بر آن، این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید.

7. به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

8. چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.