ازمیر از شهرهای ترکیه

در طی سفری که به ترکیه از طریق تور ترکیه خواهید داشت، سفری به شهر زیبا و دیدنی ازمیر می باشد که بسیار دیدنی می باشد و از سومین شهر های بزرگ بعد از استانبول و آنکارا می باشد. شهرهایی که از لحاظ بزرگی و دارای موقعیت های ممتاز، به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری شناخه می شوند. جمعیت این شهر را بر طبق آخرین آمارهایی که گرفته اند می توان 3،739،353 تخمین زد که البته این آمار به سال 2008 بر می گردد. این شهر ساحلی و بسیار دیدنی در ساحل دریای اژه قرار گرفته است. این شهر علاوه بر این که دارای زیبایی های خاص خودش می باشد نیز نمایشگاه هایی را به دنبال دارد که از جمله نمایشگاه ها و کنگره های تجاری و صنعتی و یا حتی علمی هستند. حتی می توان به دانشگاه معتبری در این شهر اشاره کرد که به نام دانشگاه صنعتی ازمیر می باشد. قابل گفتن است که در این دانشگاه رشته های فنی و مهندسی نیز تدریس می شود.

در تور ترکیه که بسیاری از گردشگران و مسافران به دیدن آن می روند، از جاذبه های توریستی ترکیه به حساب می آید. در واقع سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ ای، آثار تاریخی متعدد از دوره‌ های پیشین همانند شهر تاریخی افس، که یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیا و آب های معدنی در سواحل چشمه، شهر باستانی ترووا و … به شمار می روند و همه ساله تعداد کثیری توریست علاقه‌مند به دریا و آثار تاریخی را به خود جلب می نماید. کلمه ازمیر در گویش قدیمی لین Smurne و زبان آتنی قدیم Smyrna نوشته می‌شد. اکنون نیز یونانی ها این شهر را بنام Simirni می‌شناسند.

ازمیر

زمان های متعدد در تاریخ ازمیر :

عصر مفرغ (۶۵۰۰ تا ۱۰۵۰ قبل ار میلاد مسیح)

محل شهر قدیمی ازمیر در منطقه فعلی بورنووا واقع شده‌است و در حفاری های باستان شناسی که اخیراً انجام شده‌ است تاریخ سکونت در این شهر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد که به دوران قبل از تمدن ترووا می‌رسد.

عصر آهن (۱۸۰۰ تا ۱۲۰۰ قبل از میلاد)

در این دوره با حضور تمدن هیتی‌ ها در این منطقه و تا زمان تمئن ترووا یعنی تا ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد خط و کتابت در این منطقه وجود داشته‌ است که با هجوم اقوام بالکانی به این منطقه و منسوخ شدن خط در این دوره سراسر آناتولی مرکزی و غربی مجدداً در ورطه تاریکی فرو می‌رود. و این تاریکی تا زمان روی کار آمدن شاهان محلی Frigya در ۷۳۰ قبل از میلاد ادامه داشته‌ است. عصر آهن تا سال های ۶۵۰ قبل از میلاد ادامه داشته‌ است.

عصر طلایی (۶۵۰ تا ۵۴۵ قبل از میلاد)

نزدیک به یک قرن دروان طلایی ازمیر قدیم بوده‌ است. در این دوران تحت رهبری میلوتوس مناطق مصر، سوریه و لبنان تحت سیطره آنان در آمد. در مناطق سواحل درای سیاه و دریای مرمره کلونی‌ های انسانی تاسیس و با پیشرفت روز افزون این تمدن به رقابت با تمدن یونان شرقی پرداخته و در بسیاری موارد از آن پیشی می‌گیرد. بعدها با فتح ازمیر توسط امپراطوری پارس در اواسط قرن ۶ قبل از میلاد این شهر رونق خود را از دست می‌دهد.

عصر زوال (۵۰۰ تا ۳۰۰ قبل از میلاد)

با ترک شدن معبد آتن این شهر به مدت ۲۰۰ سال در خاموشی و انزوا به سر برد. چنین به نظر می‌رسد که این منطقه و سراسر منطقه آناتولی و شهرهای Iyon’i هیچ پیشرفتی نداشته و در مدت ۴۰۰ سال ازمیر شاهد اضمحلال خود بوده‌ است. در حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد شاهد تولد ازمیر جدید در دامنه‌ های کادیفه کاله هستیم.

عصر امپراطوری رم (۳۳۳ قبل از میلاد تا ۳۹۵ بعد از میلاد)

بعد از سقوط پاسارگاد توسط اسکندر مقدونی در سال ۳۳۳ قبل از میلاد تمدن یونانی و سرزمین های شرقی وارد یک دوره رفاه گردید. شهرها شروع به بزرگ شدن نمودند. شهرهای İskenderiye, Rodos, Bergama, Efes هر کدام دارای جمعیتی بالغ بر ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ نفر شدند. با این افزایش جمعیت دیگر ازمیر آن شهر کوچک در دامنه‌های کادیفه کاله نبود و به سرعت بزرگتر می‌شد.

ازمیر از شهرهای ترکیه

از نقاط دیدنی ازمیر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قلعه کادیفه کاله: نام قدیمی آن پاگوس یادگاری از آمازون‌ها می باشد و در قرن چهارم قبل از میلاد بوده است. در دوره‌ های امپراطوری یونان، رم، بیزانس و عثمانی این قلعه دستخوش تغییراتی بسیار بوده است و با ۱۸۶ متر ارتفاع قرن‌ هاست که نگهبان دائمی شهر ازمیر و دریای اژه می‌باشد. این قلعه در زمان اسکندر مقدونی توسط یکی از ژنرال‌ های او بنام لیسماکوس مجددا بازسازی شد که آثار آن تا به امروز باقی مانده است.

  • آرامگاه هخامنشی با شباهت بسیار زیاد به آرامگاه کورش بزرگ در فوچا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *