ابو سیمبل Abu Simbel

مصر باستان با پیشینه و تاریخی کهن یکی از جذاب ترین و ماجراجویانه ترین مناطق دنیا می باشد. جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی در این کشور یافت می شود که همگی نشان دهنده تاریخ پر فراز و نشیب و همچنین زندگی فرعونیان بزرگ می باشد. ابو سیمبل ، اهرام ثلاثه و … نمونه هایی از این جاذبه های تاریخی می باشد.

ابوسیمبل معابد دو قلویی می باشد که در زمان رامسس اعظم ، فرعون بزرگ مصر در قرن 13 قبل از میلاد به عنوان نمادی جاودان از وی و همسرش (نفارتاری) در دل کوه تراشیده شده است. در یک برهه از تاریخ این بنای عظیم در خطر نابودی قرار گرفت. ولی در سال 1960 میلادی این سازه عظیم به طور کامل جابجا شد تا از خطر آب گرفتگی در امان بماند. این خطر آب گرفتگی زمانی بود که برروی رود نیل سدی ساخته شد . این سد باعث به وجود آمدن دریاچه ای به نام دریاچه ناصر شد که ابوسیمبل را تهدید می کرد.

امروزه از سراسر دنیا مسافران و توریست هایی برای دیدن جاذبه های مصر به این کشور سفر میکنند. یکی از پرطرفدارترین این جاذبه ها ابوسیمبل می باشد.در روردی اسن معبد چهار مجسمه عظیم الجثه از رامسس قرار دارد . هر کدام از این مجسمه ها حدود 21 متر طول دارند. ساخت این معبد بسیار حیرت انگیز است. به طوریکه در طول سال تنها دو روز ، 22 اکتبر و 22 فوریه ، نور به داخل محراب می تابد و چهار مجسمه ای که روی نیمکت نشسته بودند را روشن می کرد. فرضیه هایی در رابطه با این دو روز وجود دارد که یکی از این دو روز تولد و دیگری روز تاج گذاری وی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *