آیا موزه ماتناداران را دیده اید؟

آیا موزه ماتناداران را دیده اید؟

بسیاری از گردشگرانی که به نقاط مختلف جهان سفر می کنند، علاقمندی خاصی به تاریخ آن کشور نیز دارند. به عنوان مثال موزه های هر کشوری می تواند نشان دهنده تاریخ آن کشور و یا منطقه باشد. در سفری که با تور ارمنستان به کشور ارمنستان خواهید داشت، به موزه ماتناداران سر بزنید، ماتناداران دارای زیبایی های خاصی خواهد بود که شما را از بازدید پشیمان نخواهد کرد. البته نام ماتناداران به داستانی بر می گردد که ماتناداران یکی از قدیمی ترین و ثروتمندترین خزانه های کتاب در دنیا بوده است و در حال حاضر نیز می باشد.

آیا موزه ماتناداران را دیده اید؟

ماتناداران توسط مارک گریکوریان طراحی شده است. ماتناداران دارای پله هایی می باشد که شما را به سمت مجسمه مسروپ ماشتوس می برد. مجسمه به گونه ای طراحی شده است که در کنار مجسمه مسروپ ماشتوس شاگردش ساخته شده است که دستش را با اشاره به مدرسش بالا نگه داشته است و در کنارش زانو زده است. مجموعه کتاب هایی که دیده می شوند، شامل 17000 نسخه اصلی می باشند، که از جمله نسخه های کتاب های آن، نسخه های فرهنگی و علم دوران باستانی و میانی هم می باشند. نسخه هایی که از آن ها ذکر کردیم، شامل تاریخ، جغرافیا، دستور زبان، فلسفه، قانون، علم پزشکی، ریاضیات، گیتی شناسی، تحقیقات نظری، علم کیمیا، علم شیمی و یا ادبیات و غیره هم هستند. حتی نسخه هایی هم به زبان های فارسی، عربی، یونانی، سوریه ای، لاتین، اتیوپی، هندی، ژاپنی و غیره نیز دیده می شوند.

در ماتناداران مجسمه هایی هم چون مجسمه فیلسوفان، دانشمندان و هنرمندان باستانی هم دیده می شود که به ترتیب توروس روسلین، گریکور تاتواتسی، آنانی شیراکاتسی، موسس خرناتسی، مخیتار گوش و فریک هستند. پیشنهاد می کنیم حتما با تور ارمنستان از ماتناداران دیدن کنید و تجربه ای نو و متفاوت را برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *