آکروپولیس

در یونان، بنایی زیبا و تاریخی وجود دارد که آن هم توسط انسان دستخوش تغییراتی بوده است اما هنوز به عنوان محلی زیبا و دیدنی برای گردشگرنا جذابیت خاصی دارد. این مکان که با نام هر بلند و یا بلند شهر هم شناخته شده است، آکروپولیس نام دارد، بنایی که در شمال شرقی پارتنون آتن، پایتخت یونان و در مرتفع‌ترین نقطه دشتی زیبا و بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

این مجموعه زیبا که از آن نام بردیم، برای مردم یونان به عنوان یک نماد ملی می باشد و بر همین اساس هر شهر یونان باستان که دارای این اثر باستانی باشد، یادآور و یا معادل دژی یا قلعه ای مستحکم می باشد. این مجموعه تاریخی متحیر کننده، با فنون مهندسی و ریاضی ساخته شده است.

در ابتدا اشاره کردیم که این بنا به معنی شهر بلند و یا مرتفع می باشد که این نام ریشه ای در تاریخ یونان دارد. حتی در یونان به معنای شهر مرتفع یا صخره مقدس می باشد و به این نام شهرت دارد.

آکروپلیس‌های دیگری در یونان قرار دارند، اما اهمیت این بنا بسیار زیاد است و باعث شده است که نام آن به عنوان اسمی خاص به همین مکان تعلق گیرد.

موقعیت قرارگیری آکروپلیس بر روی یک تپه سنگی صاف می باشد که به ارتفاع ۱۵۰ متر از سطح دریا می باشد و در داخل شهر آتن یونان بنا گردیده‌ است. قبلا این بنای بسیار دیدنی را به نام «سکروپیا» مشتق از نام افسانه‌ای مرد ماری می نامیدند.

آکروپولیس

سال و نحوه ساخت این بنای بسیار زیبا :

بخش بزرگی از این پروژه ساخت، در سال های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد انجام شده است؛ درست در زمان فرمانروایی پریکلس و همزمان با روزهای شکوفایی فکری و هنری آتن، که روی بخش آهکی تخت آتن ساخته شد. پس از آن و در دوره های مختلف بعضی از بناهای آن به شکل قصرهای فلورانسی، مسجدهای اسلامی و حرم های ترکی تغییر شکل دادند.

آکروپولیس

موزه آکروپولیس :

مجسمه‌های سنگی در این موزه دیده می شود که از آثار به جا مانده از بناهای این اثر می باشد، و از حفاری‌های محوطه به دست آمده‌ است، در ضمن از ابتدای حفاری، آثار کتیبه‌دار را در موزه‌ای به نام موزه کتیبه جای داده‌اند.

● مجموعه‌های موزه آکروپولیس شامل مجسمه‌های دوره کهن که به آکروپولیس هدیه شده‌اند، گچ کاری‌های پارتنون، گچ کاری‌های پارتنون، گچ کاری‌های ارکتئون، دیواره معبد آتنا نایک، ستونی به شکل پیکره یک زن، پیکره‌های گلی و گلدان‌هایی از معبد نیمف‌ها (نیمی انسان – نیمی حیوان)، موزه کتیبه‌های یونان می باشد.

موزه خط و نوشتار در سال ۱۸۸۵ و در زمینی متعلق به موزه ملی باستان شناسی یونان تأسیس شد. این بنا در بر گیرنده مجموعه کتیبه‌های آتنی است و نیز مجموعه‌هایی از کتیبه‌های سایر نواحی یونان می باشد.

برخی از آثار به نمایش گذاشته شده در موزه کتیبه‌های یونان شامل تصویب‌نامه مجمع مردم آتن، قبل از حمله ایران به یونان در سال ۴۸۰ پ.م، قانون مقدس پرستندگان معبد این مکان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.