آبشار-تیرکن

آبشار تیرکن

روستای زیبای تیرکن علاوه بر داشتن آبشار تیرکن دارای مرتعی به نام کالبکوشت می باشد که به مساحت حدود  ۲۰۰هزار متر مربع است و این مرتع زیبا و دیدنی از جنوب به ونشکتی و پلنگ کلی، از شمال به کراتکتی و نسوم سره، از غرب به خال بن و از شرق به پلنگ کلی محدود می شود.

راه های ارتباطی که به این مرتع از طریق جنگل می رسد از 4 مسیر می باشد. حتی اگر بخواهیم گونه های درختی کالبوکشت را به ترتیب کمیت رویش برای شما معرفی کنیم، عبارتند از کهلو، ممرز، توسکا، کراد، ازگل، انجیلی، افرا، وولی، نمدار، ملج، شیردار و … می باشند که گونه های ملج و نمدار و وولی به دلیل بیماری کرم درختخوار از بین رفته اند.

آبشار تیرکن

تصویری از آبشار تیرکن

عواملی که باعث به وجود آمدن این کرم در بین این درختان شده است، شیوع نوعی علف به نام نخش علف و یا علف بد می باشد که با اشغال شمال ایران از سوی روس ها در دهه های گذشته به جا مانده است. آن ها از این علف وارداتی به دلیل قوت پیدا کردن اسب ها استفاده می کردند که بذر آن سبب رشد سریع و ریشه داری در سطح جنگل های شمال شده است که این منطقه را فرا گرفته است.

آبشار تیرکن

آبشار تیرکن

آبشار تیرکن در روستای تیرکن می باشد، که در مراتع کالبکوشت و بخش بابلکنار شهرستان بابل قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار بسیار زیبا به اندازه 9 متر می رسد. برای این که از این آبشار دیدنی و پر از جاذبه دیدن کنید، ابتدا باید به روستای تیرکن رفته که مسیری آسفالته دارد و از آن جا تا مجموعه آبشارها حدودا 2 ساعت زمان می برد تا پیاده به این منطقه برسید؛ گفتنی است این پیاده روی در شیبی ملایم است. آبشار اصلی که از آن گفتیم حوضچه کوچکی را ایجاد کرده است. هم چنین حهت توضیحات کامل تر این آبشار شامل 7 آبشار کوچکتر نیز می باشد که به آبشارهای تیرکن شهرت دارند.

جهت اطلاعات بیشتر برای دسترسی به روستای تیرکن ابتدا به بابلکنار، سپس درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستای تیرکن باید بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *