کلیسای ناج

کلیسای زیبای ناج ـ سن پترزبورگ، روسیه

یکی از مهم ترین شهرهای روسیه که زمانی هم پایتخت زمستانی تزارها بوده است، و ساختمان های بزرگ و با شکوهی دارد، سن پترزبورگ می باشد.

این شهر پس از انقلاب اکتبر به احترام رهبر انقلاب لنینگراد خوانده می شد، و حتی بعد از فروپاشی شوروی سابق دوباره سن پترزبورگ نام گرفت. یکی از جاذبه های زیبای این شهر دیدنی، ساختمان ها و معماری های چشم نواز و شگفت انگیز می باشد و هم چنین کلیساهای بزرگ این شهر می باشد.

کلیسای ناج

1. تصویری از کلیسای ناج

 از بین معماری های زیبا و کلیسا های این شهر، کلیسای معروف سن پترزبورگ کلیسای ناج می باشد. البته گفتنی است کلیسای ناج یکی از اصلی ترین مناطق دیدنی و توریستی شهر سن پترزبورگ روسیه است. این کلیسای زیبا نیز نام های دیگری هم دارد. بنا به روایت های تاریخی و گفته های بسیار که درباره این کلیسا می باشد، آن را کلیسای بنا شده بر خون ریخته شده نیز می گویند. البته روایتی که تقریبا درست و اصلی است، این گونه گفته شده است که روزگاری عیسی مسیح از این جا دوباره رستاخیز می کند و به همین دلیل به این کلیسای جامع، زنده شدن مجدد مسیح نیز گفته می‌شود.

دیگر نام های این کلیسا که طبق گفته ها و شنیده ها می باشد، یکی به نام “خون مقدس”، “کلیسای رستاخیز”، “کلیسای ناجی در خون تپیده”، “کلیسای جامع معراج”، گفته شده است و در همه آن ها به رستاخیز مسیح اشاره کرده است.

کلیسای ناج

2. تصویری زیبا از کلیسای ناج

 به همین دلیل است که اهمیت این کلیسا در نزد مردم مومن ارتودکس دو چندان می شود. به دلیل این اعتقاد بین مردم، به معماری آن هم بسیار توجه شده است و هم اکنون یکی از ساختمان های پر عظمت این شهر به شمار می رود.  در واقع این کلیسا به یادبود تزار الکساندر دوم ساخته شده است. تزاری که توسط انقلابیون آنارشیست ترور شد.

این کلیسا در محلی ساخته شده است که تزار الکساندر دوم کشته شد. از دیگر مشخصه های بارز این کلیسا جاده‌های آسفالت شده در دو سوی کانال آن است. در درون آن نیز مقبره‌ی با شکوهی برای تزار کشته شده ساخته شده است، که در سمت مقابل محراب کلیسا، و درست در محلی که به تزار حمله شده بود، برای وی ساخته شده است. این مقبره ای که اشاره کردیم، با سنگ های زیبا و گران قیمت تزئین شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *