کشور امارات متحده عربی

Flag2_of_the_United_Arab_Emirates United Arab Emirates

nav-bott1

پایتخت

ابوظبی
زبان رسمی زبان عربی
نوع حکومت مشروطه سلطنتی فدرال
مساحت 83.600 کیلومتر مربع
جمعیت ۵٫۳۱۴٫۳۱۷
واحد پول درهم امارات (AED)
دامنه اینترنتی .ae
پیش شماره تلفنی +971

bg-homepageTracker

نشان ملی امارات متحده عربی

Emblem_of_the_United_Arab_Emirates

تقسیمات کشوری امارات متحده عربی

تقسیمات کشوری امارات متحده عربی

link کشور امارات متحده عربی از شمال و شمال غربی به خلیج فارس، از جنوب و جنوب غربی به عمان و عربستان سعودی، از سمت غرب به قطر و عربستان سعودی، و از سمت شرق به دریای عمان و عمان محدود می‌شود.

کشور امارات متحده عربی

در این پست به معرفی کشور امارات متحده عربی پرداخته شده است.

کشور امارات متحده عربی

کشور امارات متحده عربی

کشور امارات متحده عربی کشوری در جنوب غربی قارهٔ آسیا و در شرق شبه جزیره عربستان، در خاورمیانه که از جنوب با قطر و عربستان سعودی  از شرق با عمان و از شمال با خلیج همیشه پارس همسایه است.

کشور امارات متحده عربی، اتحادی ازهفت شیخ نشین کوچک به نام‌های ابوظبی،دبی ،شارجه ، عجمان ، فجیره، راس الخیمه و امالقوین است که بعد از استقلال از بریتانیا  در ۲ دسامبر ۱۹۷۱ میلادی شکل گرفت. این روز را با نام روز ملی امارات جشن می‌گیرند.

هر یک از این ۷ امیرنشین از استقلال فراوانی برخوردارند، اما یک امیر موروثی به عنوان حاکم کشور امارات متحده عربی ایفای وظیفه می‌کند و شورای عالی حکام که متشکل از هفت امیر است، رئیس دولت و کابینه را انتخاب می کند. در حال حاضر امیر و رئیس دولت امارات شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان است.پایتخت و بزرگ‌ترین شیخ نشین کشور امارات متحده عربی ابوظبی است.

کشور امارات متحده عربی یکی از بزرگترین ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد و تولید ناخالص سرانه آن در حد ثروتمندترین کشورهای اروپای غربی است.

در قرن۱۸تا۱۹ به منطقه سواحل امروزی کشور امارات متحده عربی و شمال عمان ساحل دزدان  یا ساحل قراصنه یا ساحل پایریت در خلیج همیشه پارسگفته می‌شد. پس از پیروزی ارتش هند/بریتانیا بر دزدان و امضای قرارداد صلح نام این منطقه به ساحل متصالحه تغییر یافت.

تأسیس

کشور امارات متحده عربی در ۲ دسامبر ۱۹۷۱ میلادی تأسیس شده‌است. قبل از تأسیس دولت اتحاد امارات متحده عربی، این منطقه «امارات متصالحه» نام داشته‌است، همچنین امارات ساحل عمان نیز نامیده شده‌است.

بنیان گذار کشور امارات متحده عربی

موسس و بنیان گذار حکومت امارات متحده عربی شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بوده که با همکاری شیخ راشد بن سعید آل مکتوم به تأسیس این اتحاد همت گماردند. اولین نخست وزیر در حکومت دولت اتحاد شیخ مکتوم بن راشد بود. پس از درگذشت مؤسس دولت اتحاد امارات، رئیس حکومت امارات در سال 2004 میلادی شیخ خلیفه بن زاید و نایب رئیس و نخست وزیر آن شیخ محمد بن راشد حاکم دبی هستند.

فرهنگ و دین

امارات با ریشه‌هایی که در فرهنگ اسلامی دارد، روابط خوبی با سایر جهان عرب و جهان اسلام برقرار کرده‌است. دولت امارات عمدتاً از طریق بنیاد فرهنگی ابوظبی، در صدد حفظ شکل‌های سنتی هنر و فرهنگ است. هر چند، تغییرات چشم گیری در زندگی اجتماعی صورت گرفته‌است، نگرش به زنان تغییر کرده‌است و ورزش‌های جدیدی در کنار شتر سواری سنتی کم‌کم رایج می‌شوند، همچون ورزش گلف، بیابان کهن دوبی و مسابقات گلف ابوظبی و گران‌ترین مسابقهٔ اسب دوانی جهان، جام جهانی دوبی، که هر سال در ماه مارس(اسفند-فروردین) برگزار می‌شود. در امارات، بر خلاف کشور همسایه‌اش عربستان، که سعی بر جلوگیری از رواج دین‌های دیگر دارد. کلیساهای بسیاری وجود دارد. به دلیل اینکه بسیاری از آسیایی‌ها، امارات را به عنوان وطن دوم خود پذیرفته‌اند، رستوران‌ها و مراکز فرهنگی آسیایی بسیاری در این کشور وجود دارد. همچنین تعداد کمی مرکز و مدرسهٔ اروپایی نیز وجود دارد.

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.