کاخ آتاتورک انتالیا

کاخ آتاتورک انتالیا

صحبت از تور آنتالیا که می شود، لبخندی به روی لبان گردشگران می آید که برای آن ها یادآور خاطراتی شیرین از این شهر جادویی می باشد. حتی بسیاری ذهنشان به سمت جاذبه های ترکیه از جمله در ترکیه و یا شهرهای دیگر آن می رود که برایشان بسیار دلپذیر و خاطره ساز بوده است. اما یکی از همین مهمترین جاذبه های توریستی، کاخ آتاتورک است که نام جالب دیگری دارد و آن دلمه باغچه است.

کاخ آتاتورک انتالیا

اگر از پادشاه های ترکیه شنیده باشید و یا درباره آن ها کتابی خوانده باشید، نامش برایتان آشنا است. یکی از همین پادشاهان کمال مصطفی پاشا بوده است، که بسیاری آن را رهبر انقلاب ترکیه می دانند و لقب آتاتورک به او داده اند. حتی باز هم بین سایت های مختلف و یا کتاب های مختلف دیده شده که گفته اند، آتاتورک سه ماه پایانی عمرش را در این کاخ گذرانده است و دلیل شهرت نام کاخ همین بوده است. اگر علاقمند شدید که سری به کاخ آتاتورک بزنید، سوار خط تراموا شوید، ایستگاه کاباتاش یا بشیک تاش را رد نکنید چون همان مقصد شماست. شاید مسیر برایتان یکنواخت باشد، پس جزایر پرینس (Prince Islands) و جزیرۀ معروف بویوک آدا (Buyuk Ada) را انتخاب کنید، سری به این مکان ها بزنید وفراموش نکنید که همین ایستگاه پیاده شوید. بدون پرداخت هزینه ای نمی توانید وارد کاخ شوید، پس بدانید که ورودی کاخ نفری 20 لیر است و روزهای پنجشنبه هم تعطیل است؛ اما قبل از رفتن به سایت موزه سر بزنید و چک کنید که مبادا روزهای عادی هم تعطیل باشد. بعد از همه این جریانات، وارد محوطه اصلی که شدید تعجب نکنید، زیباترین صحنه ای را می بینید که شاید در فیلم ها به چشمتان خورده باشد، انواع گل هایی را می بینید که آب نمایی هم در بین آن ها دیده می شود، در کنار درختان بلندی هم که به چشم می خورد، بد نیست یک یا دو عکسی هم بیاندازید؛ مطمئنا در قاب خاطراتتان ثبت می شود.

بعد از گرفتن عکس، به لیدرهایی می رسیم که به زبان های مختلف صحبت می کنند و برای شما از کاخ می گویند، از تاریخ، از داستان های در جریان این کاخ و… . در داخل کاخ اصلا عکسبرداری نکنید؛ دلیلش هم مممنوع بودن آن است. اتاقی که آتاتورک روزهای پایانی عمرش را در آن گذرانده است، هنوز هم به همان شکل است. جالب تر از همه ساعت کنار تختش است که روی 9 و 10 دقیقه مانده است؛ در واقع ساعت مرگ آتاتورک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *